VUGD: Laiks tīrīt skursteņus!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tuvojoties apkures sezonai, laiks tīrīt skursteņus. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) sniegtā informācija liecina, ka šogad Latvijā no sodrējiem skursteņi aizdegušies 386 reizes. Arī Kuldīgā ir daudz māju, kur cilvēki izmanto malkas apkuri, tāpēc Kuldīgas ugunsdzēsēji aicina nekavēties ar skursteņu tīrīšanu un aicināt uz mājām sertificētus skursteņslauķus.

Arnolds Krūmiņš par skursteņslauķi Kuldīgā strādā jau vairāk nekā septiņpadsmit gadu. Atbildot uz jautājumu par cilvēku atbildības mēru un to, vai skursteņi tiek pienācīgi tīrīti, Arnolds stāsta, ka tikai neliela daļa ir ļoti atbildīgi un vienmēr visu izdara, kā nākas, vairums cilvēku ir bezrūpīgi. Biežāk jātīra tie skursteņi, kur tiek izmantota centrālapkurei malka: ”Kaut vai vienu reizi trīs mēnešos vajag to skursteni iztīrīt, skurstenis raso un sapiķējas. Cilvēks saka - vēl jau labi, nevajag tīrīt. Vienreiz vienam sāka degt skurstenis un izsauca mani pa nakti. Man nācās skaidrot, ka neesmu nakts dežūrā. Tad es prasu, kur pa dienu bijāt? Man atbildēja, ka pa dienu jau nedega!”

Skursteņslauķis uzskata, ka kritiskāka situācija ir laukos tiem cilvēkiem, kuri ir trūcīgāki vai nodarbojas ar pašdarbību, taču tādas pašās situācijas ir arī pilsētā, kad nav jau vairs īsti, ko tīrīt: „Kad pabraukā pa laukiem, tie skursteņi ir tik bēdīgi, ka jāskatās, vai kaut kas virsū nekritīs. Vietām ir tā, ka skursteņa gandrīz nemaz nav, no tā nekas gandrīz nav palicis pāri. Veci, izsaluši un izlūzuši. Ir tā, kas tas nevienam arī īpaši neinteresē.”

VUGD Kuldīgas daļas komandieris Aleksandrs Štefaņuks stāsta, ka tagad ir īstais laiks sākt tīrīt savu mājokļu skursteņus, jo par to liecina arī laika apstākļi: „ Pirmo reizi jātīra pirms sezonas uzsākšanas. Pēc tam vienu reizi sezonas laikā. Tās ir divas reizes, bet, tā kā apkures sistēmas tiek modernizētas un cilvēki izvēlas ilgdedzes krāsnis, tad, lūk, šādas ir jātīra vienreiz mēnesī.”

Uz mājām jāaicina sertificēti skursteņslauķi, uzsver ugunsdzēsējs, turklāt ir jāfiksē diena, kad tas izdarīts. Ja skurstenis aizdegsies, var notikt pārbaude un tad šāda informācija būs noderīga, turklāt par skursteņu netīrīšanu cilvēkus var arī sodīt. Naudas trūkums nebūs labākais arguments, lai netīrītu skursteni.

Sodrēji deg katru gadu, uzsver Aleksandrs Štefaņuks: „ Tīrot sodrējus, izdevumi būs mazāki nekā tad, ja būs noticis ugunsgrēks - naudas izteiksmē tas būs daudz vairāk. Cilvēkus aicinu saukt uz mājām un tīrīt skursteņus pirms sezonas un tās laikā.”

Šogad Latvijā sodrēji deguši vairāk nekā 380 reizes, Kuldīgas novadā septiņas, bet pilsētā piecas reizes. Katru gadu šī situācija ir līdzīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti