Dienas ziņas

Grūtības apmaksāt rēķinus varētu būt pusei mājsaimniecību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pārbaudēs daudzdzīvokļu mājās konstatē pārkāpumus

VUGD konstatē pārkāpumus daudzdzīvokļu mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šī gada pirmajā pusgadā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) reģistrējis gandrīz 1000 ugunsgrēkus dzīvojamajās mājās. Visbiežāk nelaimes izceļoties daudzdzīvokļu namos. Nereti ugunsgrēka cēlonis ir neievērotas ugunsdrošības prasības, tādēļ dienests regulāri veic pārbaudes māju koplietošanas telpās.

Ugunsdrošības uzraudzību regulāri veic arī Vidzemes reģiona brigādē, kur šogad veiktas jau vairāk nekā 160 pārbaudes daudzdzīvokļu namos. Pārbaužu laikā VUGD apskata elektroinstalācijas, evakuācijas izejas, dūmvadus un ventilācijas sistēmas. Nereti fiksēti ar evakuāciju saistīti pārkāpumi. 

"Būtisks aspekts ir evakuācijas ceļu aizkrāmēšana ar sadzīves priekšmetiem, mantām, makulatūras kastēm, kas bieži vien no izsmēķiem var aizdegties. Arī riteņi, bērnu ratiņi un augi, protams, kas ir statīvos novietoti un traucē evakuācijas ceļos," stāstīja VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietniece Līga Ratniece.

To, ka paradums novietot dažādas sadzīviskas lietas koplietošanas telpās ir problēma, atzīst arī namu pārvaldnieki un apsaimniekotāji.

"Mantas nevajadzētu glabāt kaut kur bēniņos, aizkrāmēt evakuācijas ejas, pagrabus. Nevajadzētu glabāt šos ugunsbīstamos materiālus, pieņemsim, zāģim benzīna kannas pagrabā vai vēl kaut ko tamlīdzīgu," norādīja Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis.

Dienestā arī novērots, ka dažkārt dzīvojamajās ēkās, kuras ir augstākas par diviem stāviem, nav stāvu numerācijas, kas noteikta likumā un glābšanas darbu gadījumā būtu svarīga.

Taču, apsekojot mājas, visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar elektroinstalācijām. To, ka tā ir problēma, atzina arī asociācijā.

"Tad, kad cēla šīs daudzdzīvokļu mājas –  60., 70. gadi –, tad bieži vien mums no elektroierīcēm bija ledusskapis, veļas mašīna, varbūt kaut kāds atskaņotājs, bet šobrīd šo elektroierīču mājās ir ļoti daudz. Un rezultātā elektrības slodzes ir lielas, un elektrotīkli to netur," klāstīja Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs.

Par fiksētajiem pārkāpumiem ugunsdrošības eksperti informē mājas pārvaldniekus un nosaka arī termiņu nepilnību novēršanai.

"Mēs arī pārbaudām, vai ir izpildīti iepriekš konstatētie pārkāpumi. Nav tā, ka sistemātiski netiek izpildīti. Protams, mēs arī saprotam, ka elektroinstalācijas mērījumus mēs neizpildīsim mēneša laikā," atklāja VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietniece Līga Ratniece.

Asociācijā atzina, ka šādas pārbaudes ir efektīvas un disciplinējošas, taču ugunsdrošība daudzdzīvokļu namos ir arī jautājums par izpratni.  

"Ir cilvēki, kuri nenāk uz sapulcēm, nelasa izliktos paziņojumus kāpņutelpā, kuri nelasa par šīm tēmām  nosūtītos e-pastus. Nu, ja otra puse neuzklausa, tad viena puse jau arī nevar panākt otras puses sapratni, bet pakāpeniski kaimiņi arī runā ar saviem kaimiņiem, un šī sapratne veidojas," klāstīja Beikmanis.

VUGD atgādināja – līdz ar apkures sezonas sākšanos īpaša uzmanība jāpievērš arī daudzdzīvokļu māju dūmvadu tīrīšanai un tehniskajam stāvoklim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti