Dienas ziņas

Valsts kontroles atklājumi ministriju maciņos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Šogad deguši jau 170 meži; kopējā platība – 162 hektāri

VMD: Šogad 170 ugunsgrēkos deguši meži 162 hektāru platībā

Šogad izdeguši jau 162 hektāri mežu 170 ugunsgrēku gadījumos, liecina Valsts meža dienesta (VMD) informācija. Sausais un vējainais pavasaris, kāds tas ir šogad, ir labvēlīgs ugunsnelaimēm, bet visbiežāk nelaimju cēlonis esot cilvēku neuzmanība. 

Pirms pāris dienām visai postošs un plašs ugunsgrēks dzēsts Valmieras novadā. Izdega liela platība valsts un privātajā mežā – vairāk nekā 18 hektāri. Pāris stundu laikā gan uguni izdevās nodzēst. 

VMD ugunsapsardzības inžinieris Arnis Krastiņš pastāstīja: “Tur ir iestādītas jaunas priedes, kuras noteikti, es domāju, ka neizdzīvos, viņas būs jāpārstāda. Kas būs ar pārējo? Jāgaida, mēdz būt tā, ka daba to sakārto. Bez šaubām, kokmateriāls ir bojāts, tas būs redzams arī zāģējot pēc gadiem.” 

Ugunsgrēks mežā Valmieras novada Skaņkalnes pagastā sācies no trim dažādām vietām, tādēļ ir pamatotas aizdomas, ka šī jaunaudze postīta tīšuprāt.

Krastiņš norādīja: “Ir uzskats, ka salauzts stikls veido palielinājumu un varētu aizdegties. Nu, trijās vietās, tā ir ļoti, ļoti, pavisam neiedomājama sakritība, ka varētu būt šajās trijās vietās šie stikli, kas varētu aizdedzināt.”

Ne tikai šis aizdomīgais gadījums, bet arī citu gadu pieredze liecina, ka visbiežāk ugunsgrēki izceļas cilvēku bezatbildīgas rīcības dēļ, piemēram, kurot ugunskurus aizliegtās vietās vai izmetot izsmēķus. 

“Ir arī traktori, kam nav aprīkoti ar dzirksteļu slāpētāju izpūtēji, ir arī dzelzceļš, kurš kādreiz palīdz aizdedzināt mežu, jo, uzsākot braukt no dzelzceļa stacijām, sastāvu iekustinot, arī lido dzirksteles. Ir arī elektrības īssavienojumi, ir arī putni, zvēri, kuri ieskrien vados un aizdegas, nokrīt zemē,” atzīmēja VMD pārstāvis Krastiņš.

VMD šogad kopā fiksējis 170 ugunsgrēkus mežos, to kopējā platība – 162 hektāri.

No šiem ugunsgrēkiem Ziemeļvidzemes virsmežniecībā bijuši vairāk nekā 15. Pārsvarā tie izcēlušies no kūlas ugunsgrēkiem.  

Līdz šā gada 13. aprīlim VMD bija reģistrējis 40 meža ugunsgrēkus ar kopējo uguns skarto platību 9 hektāri.

Savukārt 2021. gadā dienests reģistrēja 466 meža ugunsgrēkus. Kopējā uguns skartā meža zemes platība bija 505 hektāri. Bet 2021. gadā līdz 18. jūnijam tika fiksēti 222 meža ugunsgrēki kopumā 227,4 hektāru platībā, liecina VMD informācija.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona pārstāve Sandra Vējiņa skaidroja: “Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad kūlas degšanai bija ļoti labvēlīgi apstākļi – silts, saulains pavasaris, ļoti vējains. Līdz ar to kūlas ugunsgrēki arī strauji izplatās.”

Pagājušajā gadā reģistrēti 1200 gadījumi, kad degusi pērnā gada zāle, šogad četrarpus mēnešos jau 1400. Lai arī skaitļi rāda pretējo, izvērtējot arī laika apstākļu ietekmi, VUGD secinājis, ka šādu gadījumu skaits Vidzemē samazinās. 

KONTEKSTS:

Kopš 2. maija visā Latvijas teritorijā ir izsludināts meža ugunsnedrošais laikposms. Ikvienam iedzīvotājam, uzturoties mežā, jāievēro ugunsdrošības prasības.

Mežā un purvā ir aizliegts:

  • nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
  • kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
  • atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
  • dedzināt atkritumus;
  • braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
  • veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Par šo aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

VMD uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, uzrauga un īsteno meža uguns apsardzību, piedalās valsts meža politikas izstrādē, uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību. Dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža izmantošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm, ikreiz sasniedzot labāko rezultātu. VMD ir zemkopības ministram padota tiešās pārvaldes iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt