VM: Zemo tarifu dēļ iecere par krīzes konsultācijām grūtniecēm var neizdoties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ideja par brīvprātīgu psihoterapeita konsultāciju grūtniecēm, kuras apsver aborta iespēju, ir apsveicama, uzskata Veselības ministrija. Tomēr pastāv risks, ka zemā valsts tarifa dēļ speciālisti nebūs gatavi šādas konsultācijas nodrošināt. Tādas bažas izskanēja otrdien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, kur deputāti turpināja diskutēt par plašas diskusijas izraisījušo abortu regulējumu.

Kāda speciālista konsultācija valstij jānodrošina grūtniecēm, kas vēlas veikt abortu, un vai grūtniecēm, kas jaunākas par 16 gadiem, uz konsultāciju būtu jādodas vecāku pavadībā? Šie jautājumi šodien bija Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas darba kārtībā.

Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Antra Valdmane vērsa uzmanību – vidējā konsultāciju cena psihoterapeitiem Latvijā ir vismaz piecreiz augstāka nekā valsts noteiktais tarifs, kā dēļ labā iecere par grūtnieču konsultācijām praksē var neizdoties:

„Veselības ministrija atbalsta psihoterapeita konsultācijas esamību, bet mēs vēlētos norādīt uz dažiem riskiem; ja mēs ieliksim pēc pašreizējā [tarifa], šis pakalpojums netiks nodrošināts. Par 6,67 eiro neviens psihoterapeits nepieteiksies uz šo pakalpojumu!”

Turklāt no 66 Latvijā reģistrētajiem psihoterapeitiem, kas varētu konsultēt grūtnieces pirms iespējamā aborta, vairums koncentrējas Rīgā un citās lielajās pilsētās. Tādēļ Veselības un Labklājības ministrijas atbalsta Latvijas Psihoterapeitu biedrības ierosmi apmācīt šādām īpašām konsultācijām arī ģimenes ārstus un ginekologus. Psihoterapeite Gunta Ancāne vērtē, ka no tā tikai iegūtu gan pacienti, gan mediķi:

„Cilvēkam var būt ļoti labs kontakts ar viņa ginekologu, vecmāti vai ģimenes ārstu. Un tādā gadījumā valstij un pašai pacientei būtu izdevīgāk, ja viņa varētu šo palīdzību saņemt pie cilvēka, kam visvairāk uzticas. Mēs parēķinājām, ka trīs mēnešu laikā varam iemācīt nepieciešamās zināšanas ginekologiem, ģimenes ārstiem, vecmātēm. (..) Un sieviete varēs izvēlēties – ar ko kopā labāk jūtas, ar to šo situāciju izrunās.”

Ancāne tāpat kā Veselības ministrijas eksperti uzskata, ka valsts apmaksāta konsultācija sievietei, kas domā par abortu, jāsaņem no sertificētas ārstniecības personas. Par to neapmierinātību pauda Krīzes grūtniecības centra vadītāja Judīte Briede-Jureviča, kuras vadītā organizācija sniedz tostarp kristīgi virzītas konsultācijas un darbinieki ne vienmēr ir sertificēti mediķi.

„Runa ir par to, lai cilvēkam tiktu piedāvāta izvēle, dažādi speciālisti. Ja jūs noliksiet priekšā psihoterapeitu vai psihologu, sieviete, visticamāk, tos neizvēlēsies. Ja piedāvāsiet plašāku klāstu, viņai būs iespēja izvēlēties,” iebilst Jureviča.

Tomēr Saeimas apakškomisija palika pie nostājas, ka valsts apmaksātu konsultāciju grūtniecei varēs sniegt tikai psihoterapeits vai šīs palīdzības sniegšanai sertificēts ginekologs vai ģimenes ārsts. Tiesa, nav skaidrs, cik naudas tam vajadzēs un vai valstij tas būs pa kabatai. Veselības ministrijai pagaidām ir tikai aptuvenas aplēses par vismaz 160 tūkstošiem eiro gadā (par vienu konsultāciju provizoriski apmēram 15 tūkstošiem sieviešu), taču eksperti ir vienisprātis, ka ar vienu konsultāciju sievietei varētu būt par maz. Turklāt pastāv bažas, ka zemo tarifu dēļ speciālisti nebūs gatavi pieteikties.

Apakškomisija arī neatbalstīja atsevišķu deputātu ierosinājumu grūtniecēm līdz 16 gadu vecumam uz konsultācijām pirms aborta ierasties vecāku vai aizbildņu pavadībā.

Paredzams, ka par šiem un citiem priekšlikumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā karstas debates turpināsies nākamajā komisijas sēdē 31.martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti