VM, sporta klubam un trenerim būs jāvienojas par kompensācijas sadali hokejistam; tieslietu eksperti paredz līdzīgus gadījumus nākotnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augstākā tiesa nolēmusi, ka Veselības ministrijai (VM), trenerim un sporta klubam būs jāizmaksā 40 000 eiro liela morālā kaitējuma kompensācija kādam hokejistam saistībā ar nodarīto kaitējumu veselībai, tāpēc tagad VM vērtē, kā izmaksāt kompensāciju, jo tās apjoms būs jāsadala starp ministriju, treneri un sporta klubu. Tikmēr tieslietu speciālisti paredz līdzīgus gadījumus arī nākotnē. 

VM, sporta klubam un trenerim būs jāvienojas par kompensācijas sadali hokejistam; tieslietu eksperti paredz līdzīgus gadījumus nākotnē
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Hokejistam jau 11 gadu vecumā ārsti noteica atvieglotu fizisko slodzi, bet treneris to neievēroja. Pēc viena no treniņiem 2002. gadā jaunietis zaudēja samaņu, viņam iestājās klīniskā nāve. Ātrās palīdzības brigāde viņu atdzīvināja, bet šobrīd cietušais ir otrās grupas invalīds. 

Savdabīgi, ka cietušais prasību tiesā iesniedza tikai desmit gadus pēc notikušā, kad faktiski jau bija iestājies noilgums. Traģiskā notikuma brīdī viņš bija 17 gadus vecs, bet par rekomendēto slodžu ierobežojumu pats un vecāki zināja jau kopš 11 gadu vecuma.

Sākotnēji viņš vēlējās morālo kompensāciju vairāk nekā 700 000 eiro apmērā, bet beigu beigās tiesa lēma par 40 000 eiro. Tas notika pēc lietas izskatīšanas apelācijas instancē trešo reizi.

Ministrija esot atbildīga par sporta ārstes rīcību, jo viņa nepaziņoja vecākiem un trenerim par to, ka prasītāja veselības stāvoklis neļauj piedalīties treniņos un jāsamazina slodze. Rīgas apgabaltiesa sākotnēji prasību noraidīja, bet Augstākā tiesa šo spriedumu atcēla. Lemts piemērot solidāro atbildību, jo šobrīd nevarot konkrēti izšķirt, kurš ir vairāk vainīgs – ministrija, treneris vai klubs. Par kompensācijas sadali viņiem būs jāvienojas savā starpā.

Augstākās tiesas Civillietu departamenta priekšsēdētājs Normunds Salenieks norādīja: "Prasītājs ļoti novēloti vērsās tiesā. (..) Tas uzreiz rada virkni problēmu, kas saistās ar pierādījumu iegūšanu, nostiprināšanu, pārbaudi. Gan pats prasītājs, gan viņa tēvs bija informēts par nepieciešamību pievērst uzmanību slodzei, kas šo [kompensācijas] summu arī samazināja."

Cietušo un viņa ģimeni tiesā aizstāvēja advokāts Agris Bitāns. Viņš šobrīd atrodas komandējumā ārpus Latvijas, tāpēc pagaidām Latvijas Radio ar advokātu sazināties neizdevās.

VM rakstiskā komentārā Latvijas Radio pauda, ka 20 gadu laikā kopš lietas nonākšanas tiesā būtiski mainījies tiesiskais regulējums. Ministrija neuzskata, ka spriedums radīs precedentu, jo 20 gadu laikā regulējums kļuvis sakārtotāks. Lai gan Augstākās tiesas Civillietu departamenta priekšsēdētājs Salenieks atzina, ka šāds gadījums tiesā ir bijis pirmo reizi.

Tagad jauno censoņu veselību uzrauga Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sporta medicīnas centrs. Tas periodiski sniedz informāciju par pārbaužu rezultātiem, neatbilstošām treniņu slodzēm. Pārbaužu mērķis ir iespējami savlaicīgi identificēt izmaiņas veselības stāvoklī un sniegt rekomendācijas, tai skaitā sporta skolai vai trenerim, pauda ministrijā.

Neoficiālās sarunās ar Latvijas Radio tieslietu speciālisti izteica viedokli, ka šī lieta atvērusi jaunas durvis cietušo aizstāvjiem. Viņi uzskata, ka tuvākajā nākotnē tiesā varētu nonākt vēl vairākas līdzīga rakstura, bet mazāka mēroga lietas.

KONTEKSTS:

Augstākā tiesa nolēma, ka Veselības ministrijai (VM), sporta trenerim un sporta klubam kopumā būs jāmaksā 40 000 eiro liela morālā kaitējuma kompensācija kādam nepilngadīgam sportistam saistībā ar kaitējumu, ko viņam izraisījis veselības stāvoklim nepiemērots treniņu režīms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti