VM darbu pie drošības pasākumu atcelšanas stratēģijas uzsākusi kopā ar citām nozaru ministrijām. Esošos drošības pasākumus atcelt, līdzīgi kā citās valstīs, Latvijā varēs brīdī, kad būs vērojams pārliecinošs saslimstības kritums, norādīja ministrijā.
Pēc vīrusa omikrona paveida viļņa pārvarēšanas
plānots saglabāt pamata drošības pasākumus – piemēram, medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru valkāšanu, distances ievērošanu, sertifikātu izmantošanu, nosakot maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu liela mēroga pasākumos,
un citus drošības pasākumus, atzīmēja VM.
Ministrija norādījusi, ka Covid-19 vīruss nepazudīs un pēc vasaras miera perioda tas var atgriezties rudenī. Tāpēc veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) rosina Operatīvās vadības grupai uzsākt darbu pie pandēmijas rudens attīstības scenārija, lai uzlabotu nozaru spēju savlaicīgi reaģēt un veiksmīgi strādāt ar nepieciešamajām drošības prasībām.
Vienlaikus VM atgādina, ka vīruss šobrīd nepieredzēti strauji izplatās, tādēļ veselības aprūpes sistēmai, nozarēm un visai sabiedrībai jārēķinās ar iespēju, ka situācija drīzumā var būtiski pasliktināties. Jārēķinās ar iespēju, ka saslimstības saasinājums, kas gaidāms februāra vidū, var izraisīt pārslodzi veselības aprūpes sistēmā un citās kritiskās nozarēs.
Covid-19 inficēto skaits pēdējā diennaktī ir pārsniedzis 9000 un turpina strauji pieaugt. Latvijas epidemioloģisko situāciju apgrūtina ap 100 000 nevakcinētu par 60 gadiem vecāku cilvēku, un vairāk nekā pusmiljons cilvēku, kuri vēl nav izmantojuši iespēju ar balstvakcināciju sevi pasargāt no smagas saslimšanas un hospitalizācijas, atzīmēja ministrijā. Joprojām saglabājas augsts risks slimnīcu pārslodzei un plānveida pakalpojumu apturēšanai. Šobrīd stacionēts 761 Covid-19 pacients, tostarp 488 Covid-19 ir pamata diagnoze.
Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") trešdien arī norādīja, ka jābeidz ar Covid-19 ierobežojumiem raustīt sabiedrību. Viņaprāt, ierobežojumu vietā jāmudina cilvēki vakcinēties pret Covid-19 un valkāt maskas.
KONTEKSTS:
2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.
Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.
Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.