Panorāma

Pasniegtas Teātra dienas balvas

Panorāma

Nekustamā īpašuma slogs veicina iedzīvotāju izstumšanu

VM plāno mainīt radioloģisko izmeklējumu tarifus

VM plāno mainīt radioloģisko izmeklējumu tarifus; ārsti sašutuši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

Radiologi un ginekologi sašutuši - valdība, neņemot vērā iebildumus, grasās būtiski - par 30%-80% - samazināt radioloģisko izmeklējumu tarifus. Tas kavēšot novecojošu iekārtu nomaiņu pret modernām, līdz ar to cietīs pacienti. Radioloģiskie izmeklējumi būs mazāk pieejami. Savukārt Veselības ministrijā (VM) saka pretējo – pacientiem būs lielākas iespējas saņemt izmeklējumus.

Amortizācijas izdevumi veido uzkrājumus, par ko iepērk modernu aparatūru, un

ir liela varbūtība, ka, būtiski samazinot amortizācijas tarifu, pacientiem nevarēs nodrošināt ultrasonografijas, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumus pašreizējā līmenī, īpaši reģionos - saka radiologi.

“Latvijai tas nozīmē strādāt ar pēc iespējas lētākām, mazāk kvalitatīvām iekārtām un bez iespējām tuvākajos gados iegādāties jaunas, kvalitatīvas, mūsdienīgas iekārtas. Tas atsauksies uz izmeklējumu kvalitāti. Ar vājām, sliktas kvalitātes iekārtām mēs nevaram sniegt kvalitatīvu pakalpojumu,” problēmu skaidro Latvijas Radiologu asociācijas prezidente Maija Radziņa.

Veselības ministre Anda Čakša gan uzsver, ka tehnoloģijas ir kļuvušas lētākas, atbilstoši zemākas ir arī izmaksas.

“Tās [izmaiņas] ir balstoties uz šodienas cenām, kas ir tehnoloģijām, jo tās ir ļoti mainījušas. Tās vairs nav tik dārgas, ir lētākas. Līdz ar to pārskatīts atbilstoši mūsdienu izmaksām tehnoloģiju cenas  un pretī arī amortizācija. Tā nauda, kas rodas ar aiztaupījumu, līdz ar to tiek novirzīta radiologu apmaksai 24 stundu režīmā, lai pacientiem būtu pieejamība,” pauž Čakša.

Tomēr - kā norāda Radziņa - ārstniecības iestādēm grozījumi radīs 3,5 miljonus eiro zaudējumus. Turklāt, samazinot finansējumu diagnostikai, samazināšoties arī ārstu un speciālistu atalgojums. Radiologu viedoklim pievienojusies arī dzemdību speciālistu un ginekologu asociācija.

“Pašreizējais grieziens ir tik būtisks, ka par šādām izmaksām arī labu profesionāļu piesaisti būs arvien grūtāk nodrošināt šādiem pakalpojumiem. Tas samazinās pakalpojuma pieejamību,” stāsta Radziņa.

Viņa norāda, ka amortizācija ir samazināta arī tām izmeklējumu sadaļām, kas skar grūtnieces. “Vai tas saskan ar šīs valsts politisko uzstādījumu demogrāfiskajos jautājumus?” viņa retoriski jautā.

Tarifu samazinājums nozīmējot arī to, ka ārstniecības iestādes saņems mazāku valsts finansējumu par diagnostiskajiem izmeklējumiem, uz nozares pleciem uzliks slogu - būs jāveic tas pats izmeklējumu skaits, bet par mazāku naudu. Bet no diagnostikas ir atkarīga tālāka ārstēšana.

VM apgalvo, ka tarifu samazinājuma dēļ pacienti necietīs un radioloģiskie izmeklējumi būs pieejami.

“Reformu finansējumā no 34 miljoniem eiro 22 miljoni tiks novirzīti papildus gan izmeklējumiem, gan konsultācijām. Pacieti šogad vairāk varēs nokļūt uz izmeklējumiem kompjūtertomogrāfijā, magnētiskajā rezonansē un ultrasonogrāfijā. (..) Ja runājam par grūtniecēm ultrasonogrāfijā, nekādi sliktāki nosacījumi nav,” atbild Čakša.

Ministre arī noliedz, ka grozījumi noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību tiekot virzīti steigā un slepus. Diskusijas ilgušas pusgadu, un esot daudz darīts, lai standarti būtu pietuvināti tam, ko iesaka paši radiologi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti