Sadaļas Sadaļas

VM piedāvā plašus atvieglojumus: ļaut apmeklēt pasākumus un saņemt pakalpojumus pret Covid-19 vakcinētajiem un pārslimojušajiem

Vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku risks saslimt ar Covid-19 ir pietiekami zems, lai jūnijā līdz ar lielāku vakcinācijas aptveri viņiem piemērotu izņēmumus no vispārējās epidemioloģiskās kārtības – plašākas iespējas pulcēties. Par šiem Veselības ministrijas kopā ar citām ministrijām sagatavotajiem priekšlikumiem Ministru kabinets lems ceturtdien, 27. maijā.

Veselības ministrija informēja par priekšlikumu ļaut jau no 1. jūnija strādāt skaistumkopšanas nozarei un citiem pakalpojumiem, kas saistīti ar labsajūtu un izklaidi. Savukārt jūnija vidū vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem ļaut apmeklēt publiskus pasākumus.

Vienlaikus cilvēkiem, kas nav vakcinējušies, drošības pasākumi tiktu pakāpeniski mazināti atbilstoši iepriekš lemtajam un krītoties saslimstības līmenim.

Kādas izmaiņas paredzētas vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem?

Ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinējies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojis Covid-19, no 1. jūnija VM piedāvā ļaut individuāli sniegt visa veida skaistumkopšanas pakalpojumus, sporta nomas un fotopakalpojumus, kā arī saimnieciskos pakalpojumus klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Tas nozīmē, ka telpā atrodas tikai pakalpojuma sniedzējs un viens klients (pirts, saunas un fotopakalpojumu gadījumā viens pakalpojumu sniedzējs un viena mājsaimniecība). Šajā gadījumā klientiem nav jābūt vakcinētiem.

No 15. jūnija iecerēts, ka cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, varētu piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino, teātra izrādes, koncertus, klubus un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus, nelietojot sejas maskas un neievērojot 2 metru distanci. Lai šādus pakalpojumus sniegtu, arī visiem darbiniekiem jābūt vakcinētiem vai izslimojušiem Covid-19, kā arī jānodrošina kontrole, lai neielaistu cilvēkus, kas neatbilst prasībām.

Tāpat cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, no 15. jūnija varētu apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības. Telpā nedrīkstētu atrasties nevakcinēti cilvēki vai tādi, kas pēdējā pusgadā nav slimojuši ar Covid-19.

Kas jāņem vērā vakcinētiem vecākiem?

Lai ļautu pasākumus apmeklēt arī ģimenēm ar bērniem, kurus šobrīd nevakcinē, plāno izņēmumus ģimenei domātiem pasākumiem. Šādos gadījumos bērnam būs nepieciešams pēdējo 48 stundu laikā veikts negatīvs Covid-19 tests vai pēdējo 6 stundu laikā veikts negatīvs Covid-19 antigēna tests.

Savukārt pasākumā būs jāievēro noteiktas prasības, piemēram, jābūt personalizētām sēdvietām, visiem jālieto sejas maskas un jāievēro 2 metru distance no citiem. Tāpat būs noteikts pasākuma ilgums un pieļaujamais cilvēku skaits.

Attiecīgi telpās šādos pasākumos ar bērnu klātbūtni drīkstēs atrasties līdz 300 cilvēku un pasākums ilgs līdz četrām stundām, savukārt brīvā dabā drīkstēs pulcēties līdz 500 cilvēku un pasākuma laiks nebūs limitēts.

Šādas prasības izvirzītas, jo bērni nebūs pasargāti no saslimšanas ar Covid-19, kā arī bērni pat bez simptomiem vīrusu var nodot citiem, piemēram, atgriežoties mājās pie vecvecākiem, kas ir lielākā riska grupa.

Par iecerētajām izmaiņām vēl jālemj valdībai.

Kādi izņēmumi ir šobrīd?

Jau šobrīd cilvēki, kuri ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, darba vietā un amatiermākslas kolektīva mēģinājuma laikā drīkst pulcēties līdz 20 cilvēkiem, nelietojot sejas maskas un neievērojot distanci. Tāpat nav jāveic Covid-19 rutīnas skrīninga testi darba pienākumu veikšanai.

Ja ir bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo, var neievērot mājas karantīnu (nedēļas laikā jāveic Covid-19 tests). Pašizolāciju nav jāievēro, atgriežoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas, kā arī Apvienotās Karalistes.

Kā pārliecināties par vakcinācijas un izslimošanas faktu?

No 1. jūnija būs iespēja elektroniski vietnē www.Covid19sertifikats.lv iegūt digitālu sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas faktu.

Informācija par to, vai persona ir vakcinēta pret Covid-19, pēdējā pusgada laikā pārslimojusi Covid-19 vai ir veikta Covid-19 testēšana, būs pieejama digitālā formātā vietnē www.Covid19sertifikats.lv. Līdz ar to arī pakalpojuma sniedzēji varēs pārliecināties par cilvēka statusu, izmantojot speciālu aplikāciju ar QR koda lasītāju. 

No 15. jūnija iekšzemes sistēma vakcinācijas vai Covid-19 izslimošanas fakta pārbaudei iekļausies kopīgajā Eiropas digitālā zaļā sertifikāta sistēmā.

Kas varēs izmantot ieviestās izmaiņas?

Plānotās izmaiņas attieksies uz vakcinētiem cilvēkiem divas nedēļas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja “AstraZeneca” vakcīnas "Vaxzevria" devas (pēc 90 dienām jāsaņem otrā deva), kā arī uz cilvēkiem, kuri pēdējā pusgada laikā ir pārslimojuši Covid-19.

Savukārt, lai neievērotu pašizolāciju, cilvēkam jāsaņem arī otrā “AstraZeneca” ražotāja vakcīnas deva un no tā brīža jāpaiet divām nedēļām.

Ja cilvēkam nav iespējas sertifikātu iegūt elektroniski, to papīra veidā pēc pieprasījuma izsniegs ārstniecības iestāde vai kādā no vienotā valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas tīkla centriem.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 28% pieaugušo iedzīvotāju, kuri  vecāki par 16 gadiem, un sākts vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. 

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt