VM: Pateicoties jaunajai zāļu izrakstīšanas kārtībai, pacienti ik mēnesi ietaupa vairāk nekā 1 miljonu eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdzmaksājumos par valsts kompensējamām zālēm pacienti ik mēnesi ietaupa vairāk nekā vienu miljonu eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.

Kopš jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība stājusies spēkā, gandrīz 90% recepšu ārsti izrakstījuši ar starptautiski nepatentēto nosaukumu jeb aktīvo vielu, kas apliecina, ka pāreja uz jauno kārtību ir notikusi sekmīgi, paziņojumā medijiem norādīja Veselības ministrija (VM). 

Šī gada aprīlī, maijā un jūnijā ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu receptēs ir lietojušas aktīvās vielas nosaukumu teju 90% gadījumu, salīdzinājumam 2020. gada martā, kad jaunā kārtība vēl nebija stājusies spēkā, izrakstot zāles kompensācijas kārtības ietvarā, tikai 16% gadījumu tika lietots aktīvās vielas nosaukums. Savukārt pacientu vidējais papildus veiktais maksājums jeb līdzmaksājums par vienu recepti, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, aprīlī samazinājies par 40%, savukārt maijā – par 45%, salīdzinot ar 2019. gada aprīli un maiju.

Viņķele: Par jauno kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

"Ieviešot šo sistēmu, galvenais mērķis bija palielināt medikamentu pieejamību, mazinot finansiālos izdevumus pacientiem par līdzmaksājumiem. Kā arī, cerot uz cenu samazinājumu kopumā, kas ļautu valstī paplašināt kompensējamo zāļu sarakstu, iekļaujot inovatīvus medikamentus, kā arī tuvākajā nākotnē palielināt kompensācijas apjomu. Mūsu hipotēze šobrīd, šķiet, apstiprinās," sacīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Pacientu kopumā veiktie maksājumi, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, aprīlī samazinājušies par 47% jeb no 2,11 miljoniem eiro uz 1,11 miljoniem eiro, bet maijā samazinājušies par 52% jeb no 2,16 miljoniem eiro uz 1,02 miljoniem eiro, kas kopumā pacientiem divos pirmajos mēnešos ļāvis ietaupīt 2,14 miljonus eiro jeb vairāk nekā miljonu eiro mēnesī, informēja VM.

Līdz ar brīdi, kad tapa zināms, ka ar 1. aprīli stāsies spēkā jaunā kārtība, uz 2020. gada 1. aprīli 250 kompensējamiem medikamentiem ražotājs ir samazinājis cenu, tai skaitā 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu.  Uz 2020. gada 1. maiju cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, bet uz 2020. gada 1. jūliju - vēl 75 medikamentiem.

Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība ir sasniegusi mērķus
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Līdz ar to kopš janvāra cenas ir samazinājušās aptuveni 400 medikamentiem, visvairāk - cenu diapazonā līdz sešiem eiro.

Līdz ar pacientu ietaupījumu, izdevumi samazinājušies arī valstij – par 120 300 eiro mēnesī, kas ļaus izmantot ietaupīto finansējumu pacientiem inovatīvu medikamentu kompensācijai, norādīja VM.

Laikā no 2019. gada 1. februāra līdz 2019. gada 1. jūlijam pirms sistēmas maiņas no kompensējamo zāļu saraksta svītrots 81 medikaments, savukārt pēc sistēmas maiņas laikā no 2020. gada 1. februāra līdz 2020. gada 1. jūlijam – 99 medikamenti. Savukārt 70 jauni medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. VM uzsvēra, ka līdz ar to neesot apstiprinājušās bažas, ka jaunā kārtība veicinās zāļu svītrošanu no kompensējamo zāļu saraksta, gluži pretēji, tā veicinājusi zāļu cenu samazinājumu un zemākas cenas zāļu pieejamību.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dita Okmane atzina, ka tomēr ir nepieciešami arī uzlabojumi.

"Apzināmies, ka ir pilnveidojamās jomas. Tās ir saistītas ar izglītojošu darbu, ar paradumu maiņu, jo šī kārtība kompensējamo zāļu izrakstīšanā ir stājusies spēkā salīdzinoši nesen – pirms dažiem mēnešiem.

Un vienlaikus redzam, ka ir jāspēj piedāvāt dažādi tehniski risinājumi, lai izrakstīšanu arvien atvieglotu. Un, lai ārsti un farmaceiti būtu ieinteresēti izrakstīt un izsniegt zāles, kad ir izrakstīta aktīvā viela," atzina Okmane.

Pāris trūkumi jau ir uzlaboti. Sākotnēji nebija informācijas par to, kurās lieltirgotavās kādas zāles ir atrodas. Tagad ir izveidota sistēma, kur šāda informācija ir. Tāpat nebija skaidrs, kurš medikaments jāizsniedz, ja lētākās zāles nav pieejamas. Taču tagad ir noteikta pazīme, kas norāda uz nākamajām lētākajām zālēm.

KONTEKSTS:

Lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem, no šā gada 1. aprīļa ir mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz lētākās kompensējamās zāles, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas.

Sistēmas izvērtējams un uzlabojumi notiks vismaz gadu no tās ieviešanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti