Panorāma

Līdzjutēji vēl cer uz iespēju vērot hokeju klātienē

Panorāma

Panorāma

Skaidrības par skatītājiem tribīnēs joprojām nav

VM par skatītājiem hokeja spēlēs: Potēto pārbaudei trūkst IT risinājuma; bažas par nevakcinēto diskrimināciju

Lai ļautu pret Covid-19 potētiem skatītājiem piedalīties hokeja čempionātā, trūkst informācijas tehnoloģiju (IT) risinājuma vakcinācijas pierādīšanai, informēja Veselības ministrijā (VM).

Ministrija vēstulē informējusi premjerministru Krišjāni Kariņu ("Jaunā vienotība") par kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot hokeja čempionātu.

VM norāda, ka pārbaudīt, vai skatītāji ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, varēs ar Eiropas Savienības (ES) digitālo sertifikātu, kuru Latvijā testa režīmā plāno sākt lietot 1. jūnijā, ja Saeima pieņems nepieciešamos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Tos piektdien VM iesniegusi Saeimā.

"Vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku risks saslimt ir pietiekami zems, lai viņiem būtu droši pulcēties arī hokeja maču tribīnēs, taču vakcinācijas vai pārslimošanas fakta drošai pārbaudei ir vajadzīgs tiesisks pamats un tehnoloģisks risinājums," norādīja VM.

No 1. jūnija būs iespējams izsniegt personām sertifikātus par vakcinācijas un pārslimošanas faktiem, kā arī būs iespējams šo sertifikātu ticamību pārbaudīt speciālā mājaslapā. Risinājums izstrādāts, lai no šī gada 1. jūnija vakcinētās un pārslimojušās personas var atsākt sniegt individuālos pakalpojumus. VM gan uzsvēra, ka pārbaudes procedūra šajā gadījumā nav paredzēta un nav piemērota lietošanai masu pasākumos, jo katra pārbaude prasa pārāk daudz laika. Turklāt sistēma var nobrukt, tāpēc esot jāizvērtē, vai rīkotāji var izstrādāt savu IT risinājumu vakcinācijas pārbaudei. 

Veselības ministrija uzsver, ka Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas apliecinājumu – ES Covid-19 sertifikātu – Latvijā varēs sākt lietot 15. jūnijā. Paredzams, ka attiecīgais ES regulējums par Covid-19 sertifikātu stāsies spēkā 1. jūlijā.

VM joprojām uzstāj, ka nebūtu pieļaujama lielāka skaita nevakcinētu vai Covid-19 nepārslimojušu cilvēku klātbūtne čempionātā, jo tas radītu būtiskus saslimšanas riskus. Turklāt skatītāju masveida testēšanai Latvijā nav pietiekamu brīvu laboratoriju jaudu.

Vienlaikus ministrija norāda, ka līdz šim pilnībā vakcinēta ir tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju – 10%.

Tādēļ Ministru kabinetam, Tieslietu un Ārlietu ministrijām hokeja čempionāta atvēršanas gadījumā būtu nopietni jāvērtē iespējami diskriminācijas riski.

"Lielākajai daļai jeb 90% cilvēku joprojām nebūtu pieejama iespēja vērot hokeja čempionātu klātienē. Tāpat kā pagaidām viņiem nav iespēja apmeklēt koncertus, teātrus, kino vai izstādes un brīvi tikties ar radiniekiem un draugiem," norādīja VM.

Valsts kancelejā informēja, ka premjera pienākumu izpildītājs, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ar rezolūciju Tieslietu ministrijai un Izglītības un zinātnes ministrijai nodevis VM viedokli, lūdzot to izvērtēt. Rezolūcija adresēta arī VM, kurai, saņemot abu iepriekš minēto ministriju izvērtējumu, būs jāsagatavo priekšlikumi turpmākai rīcībai un jāiesniedz tie izskatīšanai Starpinstitūciju sadarbības koordinācijas grupā.   

JKP un rīkotāji neapmierināti ar ministrijas izvērtējumu

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes loceklis un Saeimas deputāts Gatis Eglītis aģentūrai LETA izteicies, ka, viņaprāt, VM vēstule un "vingrošana" no Ministru kabineta puses ir uzskatāma kā necieņa pret Saeimu un tās lēmumu, kā arī hokeja saimi, piebilstot, ka šajā situācijā ir iespējams izdomāt tehniskus un juridiskus risinājumus.

Saistībā ar IT risinājumu, kuru varētu ieviest vien pēc 15. jūnija, Eglītis sacīja:

"Tā ir tāda laika atlikšana. Tad varam arī uz 30. jūniju to atlikt, bet tad no tā nebūs jēgas. Mēs esam par to, ka šī ir laba iespēja parādīt, kā mēs vērsim vaļā citus kultūras un sporta pasākumus jeb kādi būs drošības algoritmi." 

Arī Latvijas Hokeja federācijas prezidents Aigars Kalvītis uzskata, ka izvērtējums ir laika vilkšana:

"Izskatās, ka tā ir atrakstīšanās ar nevēlēšanos atļaut skatītājiem piedalīties čempionātā.

Es nestādos priekšā, kā mēs kā organizatori spēsim pārbaudīt šīs personas. Viņi saka, lai mēs izstrādājam kaut kādu IT programmu, kas ir vienkārši neiespējami dažu dienu laikā." 

Nākamā valdības sēde notiks 27. maijā, savukārt Latvijas pēdējā spēle grupu turnīrā notiks jau četras dienas vēlāk - 1. jūnijā pret Vāciju. Ja līdz tam vēl lēmuma nebūs, vienīgā cerība redzēt Latvijas izlasi klātienē skatītājiem būs tad, ja Latvija iekļūs ceturtdaļfinālā.

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs arī uzsvēra, ka ceturtdien, visticamāk, vēl nebūs gatavi grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas ļautu spēles apmeklēt. Tāpat neesot skaidrs, cik ātri vajadzīgās izmaiņas likumā varēs apstiprināt Saeima

"Ne mirkli nekavēsimies, bet šis risinājums, kas tiek piedāvāts, tas to procesu pēc būtības atliek. Man personīgi nav pārliecības, ka visus šos procesus, tajā skaitā no parlamenta viedokļa, visu var paspēt izdarīt tā, lai 1. jūnijā skatītāji var apmeklēt spēli," norādīja Severs.

Nodrošināt iespēju vakcinētajiem spēles skatīties klātienē valdībai uzdeva Saeima. Tomēr gan Saeimas, gan Valsts kancelejas juristi Latvijas Televīzijai norādīja, ka šāds paziņojums, atšķirībā no grozījumiem likumā, nekādas juridiskas saistības valdībai nerada.

"Saeimas paziņojums ir politisks uzdevums Ministru kabinetam, Saeimas lēmums nav normatīvs akts, un Saeimas lēmumā noteiktā uzdevuma neizpildes sekas var būt tikai un vienīgi politiskas," informēja Saeimas Juridiskajā birojā. Tas atsaucas uz Satversmes tiesas spriedumu, kurā norādīts, ka Saeimas attieksmi formulējošie akti nevar uzlikt kādus pienākumus. Trešdien, 26.maijā, Saeimas Aizsardzības iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija gan skatīts vairākus deputātu priekšlikumus, kas atļauju apmeklēt čempionāta hokeja spēles iekļautu likumā.

KONTEKSTS:

Iepriekš bija nolemts čempionātu rīkot bez skatītājiem, lai mazinātu Covid-19 izplatīšanas riskus, bet Saeima ceturtdien, 20. maijā, tikai vienu dienu pirms pasaules čempionāta hokejā atklāšanas, paziņojumā uzdeva valdībai nekavējoties lemt par atļauju pret Covid-19 vakcinētiem vai pārslimojušajiem klātienē vērot čempionāta spēles, kas no 21. maija līdz 6. jūnijam  norisināsies Rīgā. Saeima uzdeva valdībai pieņemt attiecīgus noteikumus, ļaujot hokeja spēles baudīt pret Covid-19 vakcinētajiem un pārslimojušajiem.

Čempionāta organizatori solīja, ka būs gatavi trīs dienu laikā ielaist skatītājus "Arēnā Rīga", tikmēr infektologi aicināja atturēties no došanās uz hokeja arēnām.

Valdība ceturtdien sēdē vērtēs iespēju par Latvijā notiekošā pasaules čempionāta hokeja vērošanu klātienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti