VM: Latvijā sarūk HIV, B un C hepatīta izplatība

Divu gadu laikā Latvijā sarukusi iedzīvotāju saslimstība ar HIV, seksuālās transmisijas infekcijām, B un C hepatītu. Vienlaikus Latvijā rādītāji aizvien ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā, informēja Veselības ministrija.

HIV un AIDS

Divu gadu laikā jaunatklāto HIV gadījumu skaits sarucis par 39%, savukārt AIDS gadījumu skaits samazinājies par 69 %. Ievērojami samazinājies arī nāves gadījumu skaits AIDS stadijā. 2020.gadā reģistrēti 47 mirušie, bet 2017.gadā AIDS stadijā miruši vairāk nekā 100 cilvēki.

VM norādīja, ka ir paplašinātas testēšanas iespējas, lai laikus diagnosticētu inficēšanos, kā arī infekcijas ārstēšanai nepieciešamo  medikamentu pieejamība HIV inficētajiem. Paplašināts HIV profilakses punktu sniegto pakalpojumu apjoms, izveidota jauna mobilā vienība kaitējuma mazināšanas pakalpojumu sniegšanai, nodrošināta tiešā pieejamība pie infektologa jeb “zaļais koridors” cilvēkiem, kuriem ir pozitīvs eksprestests.

2019. gadā izveidots jauns HIV reģistrs, uzsākta dzemdību speciālistu un infektologu sadarbība, lai uzlabotu darbu ar HIV inficētām grūtniecēm un mazinātu HIV transmisijas gadījumus, kad sieviete nodod infekciju savam bērnam. Nodrošinot HIV inficēto grūtnieču ārstēšanu un HIV infekcijas profilaksi zīdaiņu vecumā, ir iespējams pilnībā novērst HIV pārnešanu no mātes bērnam, norādīja VM.

C hepatīts un seksuālās transmisijas slimības

Kopš 2019.gada ikvienam, kurš inficējies ar C hepatītu, pieejama valsts apmaksāta ārstēšana. Katru gadu izārstēto pacietu skaits pieaug, pārsniedzot jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaitu. Kopš 2018. gada uzlabota jaunākās paaudzes zāļu pieejamība B hepatīta ārstēšanai.

Samazinājums vērojams arī seksuālās transmisijas slimību izplatībā - 2017.gadā inficēšanās ar sifilisu bija 7,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt 2020.gadā tā samazinājusies līdz 2,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Inficēšanās ar gonoreju no 9,4 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2017.gadā samazinājusies līdz 3,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2020.gadā.

Tomēr Latvijā slimību izplatības rādītāji vēl aizvien ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā. Tāpēc plānos valsts rīcību arī 2023.-2027.gadam, akcentējot testēšanas pieejamību, pozitīvo HIV pacientu ātrāku un plašāki iesaisti ārstēšanā, terapijas pieejamību, kaitējuma mazināšanas pakalpojumu paplašināšanu un plašāku pakalpojumu pieejamība reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti