VM: Iedzīvotāji gada laikā kompensējamiem medikamentiem klāt piemaksā 25 miljonus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iedzīvotāji gada laikā, iegādājoties valsts kompensētos medikamentus, klāt piemaksā 25 miljonus eiro, intervijā Latvijas Radio sacīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Ar jauniem grozījumiem VM iecerējusi šo praksi mainīt.

Daina Mūrmane-Umbraško skaidro ierosinājumu mazināt zāļu cenas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Veselības ministrija nākusi klajā ar likuma grozījumiem, kas paredz salīdzināmus medikamentus iekļaut vienā grupā. "Dārgākais  medikaments nevar būt dārgāks par 100%. Ja lētākais medikaments maksā 3 eiro, tad dārgākais nevar būt dārgāks par sešiem. Mums ir medikamenti, kas ir vienā grupā iekļauti, bet ir dārgāki," skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Tāpat likuma grozījumos noteikts, ka ārstiem būs jāizraksta visiem pacientiem zāļu ķīmiskais nosaukums. "Ir atrunāti gadījumi, kad ārsti var izrakstīt neķīmisko, oriģinālo nosaukumu. Taču šiem gadījumiem ir jābūt medicīniski pamatotiem un tiem nevajadzētu būt vairāk nekā 30% no visiem gadījumiem, kad ārsts izrakstījis kompensējamās zāles. Ja pacientam ir izrakstīts ķīmiskais zāļu nosaukums - viņš dodas uz aptieku un farmaceits piedāvā visus medikamentus, kas tajā grupā ir," teica Mūrmane-Umbraško.

Konkrētu zāļu nosaukumu varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu, skaidro VM.

Paredzēts arī noteikt, ka izrakstot kompensējamās zāles ir jāraksta zāļu vispārīgais nosaukums. Proti, plānots samazināt orģinālmedikamentu apjomu, vairojot nereti krietni lētāko ģenēriķu apjomu. Izņēmums būtu atsevišķi gadījumi, piemēram pēc orgānu transplantācijām. Tāpat noteikts, ka ja kompensējamo zāļu sarakstā ir divas vai vairākas kompensējamās zāles ar vienādu zemāko cenu, tad aptiekām būs jānodrošina pieeja visiem šiem medikamentiem. Tas palīdzēšot vairot zāļu pieejamību. Ministre norādīja, ka šādas izmaiņas atbalsta lielākā daļa jomas pārstāvju organizācijas.

VM: Iedzīvotāji gada laikā kompensējamiem medikamentiem klāt piemaksā 25 miljonus
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Jautāta, cik daudz naudas iedzīvotājiem šādā veidā izdosies ietaupīt, valsts sekretāre norādīja, ka saskaņā ar VM aprēķiniem "iedzīvotājiem pie kompensējamo zāļu pirkšanas būtu jāpiemaksā 16 miljoni". "Redzam, ka iedzīvotāji gadā piemaksā klāt 25 miljonus. Mēs gribētu ar pirmo soli vismaz tikt līdz tiem padsmit miljoniem un tad iet uz leju, lai šīs piemaksātās daļas samazinātos vairāk," skaidroja Mūrmane-Umbraško.

VM cer, ka pacientu līdzmaksājumi tādējādi samazinātos uz pusi vai pat vairāk. "Pacienti tiešām varētu izvēlēties lētāko medikamentu. Ir pierādīts, ka [tam] nav sliktu efektu. Mūsu vēlme ir arvien vairāk veicināt lētāko medikamentu izrakstīšanu un lietošanu. Mēs esam panākuši visu pušu kompromisu, ka tas ir risinājums, kam dotajā brīdī visi piekrīt. Lūkosimies, kā mums iet tālāk," tā VM valsts sekretāre.

Izmaiņas būs arī tajā, kā zāles un medicīniskās ierīces tiek iekļautas zāļu kompensācijas sistēmā. Šobrīd ir noteikts, ka kompensācijas sistēmā iekļauto zāļu cenas tiek salīdzinātas ar šo zāļu cenu Čehijā, Dānijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā, un Latvijā zāļu cenai ir jābūt vismaz trešajai lētākajai starp minētajām valstīm. Papildus kompensējamās zāles nedrīkst būt dārgākas kā Lietuvā un Igaunijā. Valdība lēma, ka no 2020. gada 1. aprīļa, lai zāles iekļautu kompensācijas sistēmā, to cena nedrīkstēs būt augstāka par šo zāļu vai medicīnisko ierīču otro zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Čehijā, Dānijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā un nepārsniedz šo zāļu vai medicīnisko ierīču ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Zāļu iesniedzējam katru gadu līdz 1.februārim būs jāiesniedz Nacionālajam veselības dienestam (NVD) informācija par aktuālajām cenām minētajās valstīs. Ja cena neatbildīs prasībām, tad vienlaicīgi iesniedzējam tā būs jāsamazina.

Stingru nostāju pret Veselības ministrijas ieceri valdības sēdē pauda Latvijas ģimenes ārstu asociācija. Tās valdes loceklis Pauls Princis norādīja, ka šādu noteikumu ieviešana ierobežotu pacientu ārstēšanas iespējas. "Apmēram 200 000 pacienti mūsu valstī saņem divus, trīs un četrus kompensējamos medikamentus. Ja mēs ieviešam kā stāv rakstīts, tad visi šie pacienti saņem citas zāles. Vienā stundā „x” viņi dodas uz aptieku un aptieka ar likuma spēku no krājumiem izņem no krājumiem lētāko šī brīža medikamentu," teica Princis.

Tam gan nepiekrita veselības ministre norādot, ka oriģinālzāļu un to pašu zāļu ģenēriķu aktīvās vielas ir vienādas. Tomēr to noliedza Pauls Princis, norādot, ka ir zāles, kurām starp oriģinālmedikamentu un ģenēriķiem ir atšķirība. Vēl viens no noteikumu grozīšanas iemesliem ir ierobežot konkrētu farmācijas kompāniju lobiju. Par šo tematu starp Kariņu un Viņķeli izcēlās spraigāka saruna.

VM izstrādātos grozījumus valdība atbalstīja otrdien, 16. jūlijā.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti