VK: Pacienti pārmaksā par zālēm; VM negrasās neko mainīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pacienti Latvijā pārmaksā par valsts kompensējamām zālēm, taču problēma ir risināma - Veselības ministrijai (VM) vajadzētu rosināt ārstus izrakstīt pacientiem piemērotākās un finansiāli izdevīgākās zāles. Tā norāda Valsts kontrole (VK). Esošo zāļu kompensācijas kārtību Veselības ministrija nav gatava mainīt, taču sola rīkot informatīvas kampaņas.  

Veselības ministrijas (VM) politika kompensējamo medikamentu jomā nav īstenota sabiedrības interesēs, jo pēdējo gadu laikā būtiski ir palielinājusies pacientu piemaksa,  secinājusi Valsts kontrole. Revīzijā konstatēts, ka 2011.gadā pacienti papildus piemaksājuši   9,3 miljonus latu jeb vidēji  2,84 latus par recepti, 2012.gadā -  10,9 miljonus latu jeb 3,12 latus par recepti, bet pērn pirmajā pusgadā jau  7,3 miljonus latu jeb 3,73 latus par recepti. Turklāt piemaksas pieauga par spīti tendencei samazināties kompensējamo medikamentu cenām, norāda Valsts kontrole.

Kompensācijas kārtība ietver pasākumu kopumu, kas pacientam nodrošina iespēju iegādāties zāles, kuru cenu 50, 75 vai 100% apmērā sedz valsts. Katrai kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautajai zāļu grupai tiek aprēķināta references cena - šajā grupā lētākā medikamenta aptiekas cena. References cena ir pamats kompensācijas lieluma aprēķināšanai.

Valsts kontrole secinājusi, ka lielākā problēma, kas arī izraisa pacientu piemaksas palielināšanos, ir sadarbības trūkums starp visām procesā iesaistītajām pusēm. VM kā normatīvo aktu izstrādātāja un politikas veidotāja nav panākusi, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem tiek izrakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet konkrēts medikaments. Aptiekā tad jāpiemaksā ne tikai 50% vai 25% no summas (izņemot 100% kompensētos medikamentus), bet arī starpība starp ārsta izrakstītā un kompensējamo zāļu sarakstā iekļautā lētākā medikamenta cenu. Revīzijā secināts, ka šī piemaksa veido vidēji 23% no kopējām medikamentu izmaksām.

VK norāda, ka ir iespējams samazināt pacienta piemaksas, netērējot papildus budžeta līdzekļus. Galvenais - rosināt ārstus izrakstīt piemērotāko medikamentu, sekot līdzi izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī izglītot pacientus. 

VK Padomes locekle Inga Vārava: Par kompensējamo medikamentu sistēmas revīziju
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

Diemžēl VM rīkotās sociālās kampaņas "Ārstējies nepārmaksājot!", kuru mērķis bija informēt pacientu par iespēju iegādāties kompensējamos medikamentus nepārmaksājot, nav sasniegušas gaidīto efektu, secina Valsts kontrole.  

Valsts kontrole norāda uz nepilnībām arī Nacionālā veselības dienesta darbībā, lemjot par zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, jo konstatēti gadījumi, kad lēmuma pieņemšana ieilgusi līdz pat 780 dienām noteikto 180 dienu vietā. VM arī jāpanāk iesaistīto institūciju ātrāka un efektīvāka rīcība kompensējamo medikamentu pieejamības nodrošināšanā - jārada sistēma, kas raiti noskaidrotu lētākā kompensējamā medikamenta pieejamību un tā neesamības gadījumā to svītrotu no saraksta, operatīvi nosakot nākamo apmaksājamo lētāko medikamentu, lai pacients varētu iegādāties medikamentu, par to nepiemaksājot.

Revīzija notika Veselības ministrijā, Nacionālajā veselības dienestā un Veselības inspekcijā par laika posmu no 01.01.2011. līdz 31.03.2013. Likumības revīzijas ietvaros ir sniegti septiņi ieteikumi.

Veselības ministrija gan nepiekrīt Valsts kontroles atzinumā paustajam, ka politika kompensējamo medikamentu jomā netiktu realizēta sabiedrības interesēs, jo „ir darīts viss iespējamais, lai maksimāli efektīva ārstēšana būtu pieejama pēc iespējas lielākam pacientu skaitam”, teikts ministrijas paziņojuma medijiem.

VM norāda, ka jau kopš 2011.gada noteikts, ka pirmreizējiem pacientiem tiek izrakstīts lētākais savstarpēji aizvietojamais medikaments. Tas pacientu līdzmaksājumus pēdējos divos gados ir ne tikai būtiski samazinājis, bet arī ļāvis nodrošināt nepieciešamās zāles arvien lielākam pacientu skaitam. Kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtības mērķis ir mainīt ārstu paradumu izrakstīt konkrēta ražotāja zāles un sekmēt zāļu vispārīgā nosaukuma norādīšanu receptēs, jo vislielākā ietekme zāļu izvēlē un rekomendāciju sniegšanā ir tieši ārstējošajam ārstam.

VM pastāvīgi informē par iespējām saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, tai skaitā saņemt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles. VM aicina ārstus izrakstīt pacientiem lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, tādējādi samazinot pacientiem līdzmaksājumus par medikamentiem.

Tendences liecina, ka ārsti arvien vairāk receptēs norāda zāļu vispārīgo nosaukumu vai references medikamentu, tādējādi pacientiem kompensējamo zāļu iegāde izmaksā lētāk. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem 2011.gadā no 502 375 unikālajiem pacientiem, kas saņēma kompensējamās zāles, 292 407 saņēma references zāles, savukārt 2012.gadā no 514 327 unikālajiem pacientiem references zāles saņēma jau būtiski vairāk - 340 763 unikālie pacienti. Tas liecina par pozitīvu tendenci references zāļu izrakstīšanā atbilstoši Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, pauž VM.

„Jāsaka, ka tā sistēma, kas ir valsts apmaksātā ir pacientiem maksimāli draudzīga,” pauda veselības ministre Ingrīda Circene(„Vienotība”).

Viņa uzsver, ka ierobežota budžeta ietvaros zāles jānodrošina maksimāli lielākam pacientu skaitam. Pērn šī sistēma samazinājusi kompensējamo  cenas par nepilniem diviem miljoniem. Circene atgādina ministrijas jau veiktās kampaņas Ārstējies nepārmaksājot un uzsver, ka šāda informēšana noteikti jāturpina.

„Pacients uzticas ārstam, mums ir jāstrādā vairāk ar ārstiem un viņiem tomēr ir jādod vairāk informācija pacientiem. Visu ielikt mēs likumā nevaram. Ja pacients tic ārstam, ka tas ir labākais, kas viņam tiek izrakstīts, to ar likumu mēs noregulēt nevaram. Mēs aicinām pacientus prasīt ārstam, vai šīs zāles būs apmaksātas no valsts - 75 vai 100 vai 50 procenti,” pauda ministre.

Par kompensējamo zāļu sistēmu atbildīgā Nacionālā Veselības dienesta vadītājs Māris Taube pagaidām nevar nosaukt risinājumus, kā rosināt ārstus izrakstīt pacientiem lētākas zāles.

„Grūti ir izdomāt, dažādas versijas arī Valsts kontrole piedāvāja, ka ārstiem jāraksta tikai references vai tikai vispārējais nosaukumus. Tad sistēma paliek atkal pavisam skarba. Mēs daudz diskutējām. Arī par kampaņām, kas mums bija. Protams, tās pirmā brīdī dod efektu, lielāks skaits raksta vispārējo nosaukumu, paiet kāds laiks, nokrītas. Ārstu spēks, ārstu ietekme un farmācijas firmu ietekme ir stipri nopietna,” secina Taube.

Tiesa, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā stāsta, ka atbilstoši likumā noteiktajam ģimenes ārsti pirmoreiz pacientiem receptē raksta starptautisko zāļu nosaukumu. Savukārt pacientiem, kas zāles jau lieto, ārsti mēdzot ieteikt lētākas zāles, taču bieži vien paši pacienti vēloties turpināt lietot dārgākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti