VK konstatē nepilnības integrācijas fonda naudas sadalē – nepamatoti atbalstīti vairāki projekti

Valsts kontrole (VK) konstatējusi virkni nepilnību Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) finansējumam pieteikto projektu vērtēšanā un atbalsta sadalē. Tā rezultātā fonda finansējums ticis projektu īstenotājiem, kuriem SIF nauda nemaz nepienāktos. VK mudina vērtēt iespēju atgūt šādiem projektu īstenotājiem piešķirtos valsts budžeta līdzekļus.

Kā norāda VK, SIF mērķis ir finansiāli atbalstīt un veicināt sabiedrības integrāciju, atbalstot arī publiskā un nevalstiskā sektora attīstības programmu un projektu īstenošanu. SIF administrē gan valsts budžeta, gan ārvalstu finanšu līdzekļus.

VK revīzijā vērtēja laikā no 2012. līdz 2015. gadam 15 atbalsta programmās 151 projekta īstenošanai atvēlēto valsts budžeta līdzekļu 1,87 miljonu eiro apmērā piešķiršanu un izlietojuma kontroli. Pārbaudīto projektu vidū bija, piemēram, latviešu valodas apguve pieaugušajiem, apmaiņas programmas latviešu un mazākumtautību jauniešiem, vasaras nometnes Latvijas un diasporas bērniem un citi.

Izvērtējot projektu iesniegumu vērtēšanu deviņās atbalsta programmās, secināts, ka SIF ne visos gadījumos dokumentējis vērtēšanas procesu. Tāpat nav bijusi vienota pieeju projekta iesniegumu izvērtēšanā, tā radot šaubas par SIF pieņemto lēmumu pamatotību, atzīmē VK.

VK norāda, ka projektu vērtētāji bieži vien nav norādījuši vērtējuma samazinājuma iemeslus, piešķirtais vērtējums nav atbildis sniegtajiem komentāriem. Iemesls pieļautajām kļūdām ir trūkumi SIF iekšējās kontroles sistēmā.

Revidenti uzskata, ka šie trūkumi ir ietekmējuši trīs programmu projektu iesniegumu vērtēšanas rezultātus.

Ja SIF būtu rīkojies atbilstoši iekšējiem normatīvajiem aktiem, tiktu atbalstīti citi attiecīgajā programmā iesniegtie projekti, atzīmē VK.

Lai gan SIF nav pienākuma pārbaudīt projekta īstenošanas faktiskos izdevumus, ja projekti tiek finansēti, izmantojot tā saukto vienas vienības izmaksu likmi, revidenti izlases veidā šādas pārbaudes veica, konstatējot dažādas neatbilstības.

Piemēram, projektu īstenotāji slēguši līgumus ar radiniekiem, projektu izdevumi nav identificējami, jo ar projektu īstenošanu saistītajos dokumentos nav norādīti noslēgto līgumu numuri, kā arī projekti īstenoti neatbilstoši programmas konkursa nolikumam.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa par pārbaudes rezultātiem

  Konstatēti arī gadījumi, ka projektu īstenošanas izdevumos ir iekļauta samaksa par pakalpojumiem un precēm, kas iegādātas īsi pirms projekta beigām vai pēc projekta aktivitāšu noslēguma. Tāpat iekļauti izdevumi, kas nav saistīti ar projekta īstenošanu vai veikti par periodu, kad projekta aktivitātes nav notikušas.

  VK fondam ir sniegusi četrus ieteikumus, aicinot nodrošināt projektu iesniegumu vienlīdzīgu un izsekojamu vērtēšanas procesu, atbilstošu vienas vienības izmaksu likmes piemērošanu. Tāpat ieteikts uzlabot finansējuma izlietojuma kontroli un projektu finansēšanas līgumu saistību izpildes uzraudzību.

  Vēl ieteikts izvērtēt iespēju atgūt no projektu īstenotājiem valsts budžeta līdzekļus, kuri izlietoti neatbilstoši līgumu nosacījumiem un normatīvo aktu prasībām.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti