Panorāma

Bezmaksas koncerts vai politiskā aģitācija?

Panorāma

Panorāma

Valsts kontrole atklāj kļūdas par miljardu eiro

VK: Ieslodzījuma vietu pārvaldē bija nepamatotas piemaksas 56,7 tūkstošu eiro apmērā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ieslodzījuma vietu pārvaldē pērn izmaksātas nepamatotas piemaksas 56,7 tūkstošu eiro apmērā, veicot revīziju par valsts iestāžu un ministriju 2021. gada finanšu pārskatiem, konstatējusi Valsts kontrole (VK).

ĪSUMĀ:

Konstatē pārkāpumus

Valsts kontrolieris Rolands Irklis intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka kopumā konstatēti 77 tiesību aktu pārkāpumi, bet daudzi no tiem ir nelieli – summas mērojamas dažos simtos eiro. Viņš norādīja, ka konstatēts arī lielāks pārkāpums, kur vairāki desmiti tūkstoši izdoti par nepamatoti izmaksātām piemaksām. Tas noticis Tieslietu ministrijas (TM) pārvaldībā esošajā Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP). 

VK padomes locekle Ilze Bādere preses konferencē trešdien pastāstīja, ka pārvaldē tika izmaksātas piemaksas 57,6 tūkstošu eiro apmērā par to, ka darbinieki bija vakcinēti pret kovidu. Normatīvais regulējums neparedz piemaksas par vakcināciju, līdz ar to šādu piemaksu noteikšanai un izmaksai nav tiesiska pamata. Bādere norādīja, ka piemaksas var būt par kvalitatīvu darbu, bet tas prasa izvērtēt darbinieku sniegumu. 

Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

TM valsts sekretārs Mihails Papsujevičs intervijā Latvijas Radio komentēja, ka piemaksas veiktas par personīgo ieguldījumu un darba kvalitāti. Pandēmijas laikā viens no izaicinājumiem ieslodzījumu vietās bija nodrošināt, ka darbu veic darbinieki, kuri ir vakcinējušies pret kovidu. Būtībā, lai būtu, kas strādā bija jādomā, kā motivēt darbiniekus vakcinēties.

TM pieņēmusi lēmumu pati veikt dienesta pārbaudi. Otrdien izveidota dienesta pārbaudes komisija, kas pēc laika arī varēs sniegt detalizētāku atzinumu, vai VK saskatītais pārkāpums ir patiess.

"Risinājums ir bijis tāds, ka izvēlējās materiāli stimulēt, maksāt piemaksas, lai darbinieki var nākt un pildīt savus pienākumus. To varēja darīt tie, kuri ir vakcinēti pret Covid-19. Pēc tam tā bija arī obligāta prasība. Vai arī darbiniekam vajadzēja regulāri testēties. Pretējā gadījumā darba pienākumus veikt nevar. Vilkt paralēles, ka šī piemaksa ir par vakcināciju, es pagaidām nevaru apgalvot, jo es sagaidīšu dienesta pārbaudes rezultātus, kuri man to par 100% apstiprinās vai neapstiprinās. Šeit ir svarīgs pamatojums. Ja apstiprināsies, tad būs jāpieņem jau cits lēmums. Par disciplinārlietas ierosināšanu vai par ko citu," sacīja Papsujevičs.

Pārkāpumi, kas saistīti ar atlīdzības izmaksām, konstatēti arī citos resoros. Labklājības un veselības resorā konstatēti gadījumi, kad Covid-19 piemaksas saņēmuši darbinieki, kuriem saskaņā ar likumu tās nepienācās. Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) pārkāpumi attiecināmi gan uz piemaksām izglītības iestādēs, gan uz nepamatoti izmaksātām stipendijām izglītojamiem.

Rezultāti ir labi, iebildes - IZM un KM

VK trešdien ziņo par 24 revīzijām valsts iestādēs, kopumā veiktas 26. Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" Irklis pastāstīja, ka divos gadījumos tas vēl nav iespējams – Centrālā vēlēšanu komisija ziņojumu pārsūdzējusi, bet Sabiedrības integrācijas fonds kavējās ar informācijas iesniegšanu.

"Rezultāti ir stabili labi," kopumā situāciju raksturoja Irklis.

Viņš sacīja, ka valsts iestādēs vērojams uzlabojums prasmē kārtot grāmatvedību, ir arvien mazāk iebilžu. 

Šogad konstatēts rekordliels kļūdu apjoms – tuvu miljarda eiro apmērā. Tomēr bijusi laba sadarbība ar iestādēm, un daudz kļūdu izlabotas jau revīzijas laikā. Kļūdas galvenokārt ir saistītas ar nepareizu izdevumu ekonomisko klasifikāciju, kas var radīt nepareizu priekšstatu par institūciju finanšu stāvokli. Irklis norādīja, ka bijušas daudzas mazas kļūdas, bet arī kāda, kura bijusi lielāka saistībā ar kovida līdzekļu piešķīrumu.

Atzinumus ar iebildēm saņēmušas divas ministrijas – Kultūras ministrija (KM) un IZM. KM atkārtojās jau iepriekšējā gada iebilde par eksponātu uzskaiti Brīvdabas muzejā, tādējādi nevarēja gūt pārliecību par daļu no muzeja krājuma bilances vērtības, kas kopā veido 61 miljonu eiro.

IZM pakļautībā esošajās iestādēs bija problēmas gūt pārliecību par pamatlīdzekļiem 12 miljonu eiro apmērā.

Irklis atzina, ka bieži tikušas konstatētas cilvēciskas kļūdas. Vērojams, ka mazākās iestādēs, piemēram, skolās darbiniekiem mēdz pietrūkt kapacitātes, profesionalitātes finanšu vadībā.

Irklis pastāstīja, ka potenciāli 18 gadījumos varētu prasīt atmaksāt amatpersonām līdzekļus, kas izsaimniekoti. Pērn esot bijuši četri šādi gadījumi. Valsts kontrolieris gan norādīja, ka nav vēl zināms, vai tik daudz lietu tiks ierosināts, jo iestādes mēdz pašas atgūt līdzekļus.

Kovida naudas izlietojumā pāris pārkāpumi; IeM - kapacitātes trūkumi

2021. gadā VK arī turpināja plašas pārbaudes par līdzekļiem, kas tika piešķirti un izlietoti kovida krīzes pārvarēšanai. Finanšu revīziju ietvaros pārbaudīja 85% no faktiski izlietotajiem 1,94 miljardiem eiro. Lai arī līdzīgi kā iepriekšējā gadā līdzekļi ir izlietoti paredzētajam mērķim un būtiskus pārkāpumus VK nekonstatēja, atsevišķās jomās uzlabojumi ir nepieciešami.

Vērtēti 18 atbilstības jautājumi (pārbaudes, kuru mērķis ir pārliecināties, vai noteiktu uzdevumu veikšanai piešķirtie līdzekļi ir izlietoti likumīgi un atbilstoši paredzētajam mērķim). No 18 atzinumiem 13 ir bez iebildēm, trīs ar iebildēm (Labklājības ministrijai, Iekšlietu ministrijai (IeM) un Veselības ministrijai), vienā gadījumā IZM atteikts sniegt atzinumu un viens atzinums IeM ministrijai ir negatīvs.

IeM sniegts negatīvs atzinums par tās Informācijas centram piešķirtā finansējuma IKT speciālistu atlīdzības palielināšanai izlietojumu, jo, pretēji paredzētajam, IKT speciālistu atlīdzība nav palielināta un vairāk nekā viens miljons eiro iestādes kapacitātes stiprināšanai nav izlietots. Tāpat arī revidenti konstatēja, ka Informācijas centrs pārskata gadā ir izlietojis vien divas trešdaļas no iestādei piešķirtā budžeta un nav īstenoti iekšlietu nozarei būtiski projekti vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. 

Kā galvenais revīzijas jautājums Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) skatīta rīcība ar Dabas resursu nodokļa ieņēmumu palielinājumu. Palielinot nodokļa likmes un mainot sadalījumu starp pašvaldību un valsts budžetā iemaksājamo nodokļa daļu, 2021. gadā valsts budžetā tika plānots ieņēmumu pieaugums par nepilniem 11 miljoniem eiro.

Turklāt no VARAM piešķirtajiem teju deviņiem miljoniem eiro revīzijā nebija iespējams izsekot divu miljonu eiro precīzam izlietojumam, jo pusotrs miljons eiro piešķirts bez pamatotiem aprēķiniem, bet vēl finansējumam pusmiljona eiro apmērā netiek veikta izlietojuma uzskaite.

Vismaz četrus miljonus eiro no uzņēmēju samaksātā dabas resursu nodokļa VARAM iztērējusi mērķiem, kas nekādi nav saistīti ar vidi, piemēram, Informācijas tehnoloģiju iepirkšanai, futbola laukumu būvei un algām. 

"Nav skaidrs, kāpēc tas finansējums aizgājis konkrētiem projektiem un liela daļa finansējuma vienkārši aizgājusi ministrijas aparātam. Tā nav pieņemama prakse, un tas, uz ko mēs vēršam uzmanību – turpmāk tā nevajadzētu noteikti darīt," teica Irklis.

Ministrijā skaidroja – dabas nodokli pārdalīt citām vajadzībām esot likusi valdība.

"Protams, ka mēs varam skatīties un Valsts kontrole uzdevusi mums nākamajā gadā izvērtēt šīs lietas, un mēs kā ministrija norādīsim uz to, bet šajā gadījumā tas ir bijis kopīgs valdības lēmums. Tie ir zināmi kompromisi, kas notiek pie mums valdībā, bet mēs uz priekšu skatīsimies, lai šie finansējumi tiek izmantoti dabas aizsardzībai," sacīja VARAM valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Noslēdzot 2021. gada finanšu revīzijas, sniegti 56 ieteikumi, no kuriem četri ieviesti jau revīziju laikā, 46 tiks ieviesti līdz nākamās finanšu revīzijas noslēgumam, pieci – divu līdz trīs gadu laikā.  VK norādīja, ka, ieviešot ieteikumus, tiks uzlabota pārskatu pareizība, pilnveidoti iepirkumu organizēšanas procesi, uzlabota uzskaite, iekšējās kontroles sistēmas un atlīdzības sistēma, kā arī novērsti citi trūkumi, kas kavē efektīvu publisko līdzekļu izlietojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti