VK atklāj problēmas cietumnieku veselības aprūpē

Jaunā cietuma slimnīca ar modernām iekārtām stāv pustukša un daudzas iekārtas ir dīkstāvē; ir ilgstošs zobārstu trūkums, nav skaidrs, vai un kādus veselības aprūpes pakalpojumus ieslodzītie patiešām saņem, un kā izlietotas zāles - šādas problēmas Latvijas cietumos revīzijā atklājusi Valsts kontrole (VK). Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) vadība Latvijas Radio atzina, ka meklē risinājumus, taču uz visiem jautājumiem vēl nav rastas atbildes.

Jaunās cietuma slimnīcas izveidei līdz 2007.gadam tikai izlietoti vairāk nekā deviņi miljoni eiro. Valsts kontrole revīzijā atklāja, ka no toreiz iegādātajām modernajām iekārtām katra ceturtā pašlaik netiek izmantota. Tās iepirktas par aptuveni pusmiljonu eiro, atgādina Valsts kontroles Otrā revīzijas departamenta vadītāja Ilze Grīnhofa:

„Un tā kā nav izvērtējuma, kādā apjomā cietuma slimnīca būtu  jāizmanto nākotnē, nav arī pieņemti lēmumi, ko iesākt ar iekārtām. Dīkstāvē esošās iekārtas varētu būt noderīgas kādā citā slimnīcā. Turklāt jānorāda, ka daļa iekārtu no iegādes brīža nav izmantotas vispār".

Ieslodzījuma vietas pārvaldes priekšniece Ilona Spure atzīst, ka lielākās problēmas saistās tieši ar jauno cietuma slimnīcu. Spure gan atgādina, ka krīzes laikā cietumam krasi tika samazināts finansējums. Tāpēc operāciju zāles palika tā arī neizmantotas un tehniku iesaldēja „snaudas režīmā". Arī šā gada budžets nevieš cerības, Spure secina, ka „budžetā nav pietiekamas summas, lai uz pilnu jaudu atjaunotu slimnīcas darbību."

Valsts kontroles pārstāve Grīnhofa norāda uz vēl vienu problēmu, proti, nav noteikts, kādi medicīnas pakalpojumi cietumos jānodrošina, kādiem ārstiem un cik lielā skaitā jābūt pieejamiem.

"Lielas problēmas ir ar zobārstniecības pakalpojumiem. Kaut arī ieslodzījuma vietās ir iekārtoti zobārsta kabineti, trīs ieslodzījuma vietās ilgstoši nebija zobārsta, bet četros kabinetos aprīkojums nebija darba kārtībā. Minētā problēma būtu jārisina Ieslodzījuma vietu pārvaldei, nevis jāgaida, ka to atrisinās katrs cietums atsevišķi. IeVP arī nepietiekami kontrolē ieslodzīto veselības aprūpi cietumos," rezumē Grīnhofa.

Spure norāda, ka zobārstniecības kabineti ir iekārtoti, bet jāveic licencēšana. Tad tos varēs nodot ekspluatācijā:

„Otrs jautājums, kas ir liela problēma, ir nokomplektēt zobārstniecības štatu cietumos. Diemžēl atalgojums nav konkurētspējīgs ar zobārsta algu jebkurā citā ārpus cietuma esošā zobārstniecības klīnikā. Tad ir jautājums par ārpakalpojuma sniegšanu, taču tas ir tikai maksas pakalpojums".

Spure piebilst, ka pārvaldei uzdots izstrādāt priekšlikumus par tiesisko regulējumu par šo zobārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Tikmēr ieslodzītos ved ārpus cietuma sienām, lai saņemtu maksas pakalpojumus zobārstniecības klīnikās.

Kopumā trūkumu novēršanai Valsts kontrole ir sniegusi 13 ieteikumus. Tā arī secinājusi, ka zāļu aprite cietumos netiek pienācīgi uzraudzīta. Revidenti nav pārliecināti, ka medikamenti aptuveni 160 tūkstoš eiro vērtībā tiešām izlietoti ieslodzīto veselības aprūpei. Problēmas cēlonis - netiek uzskaitīts zāļu faktiskais izlietojums. Pārvalde skaidro, ka šobrīd cenšas sakārtot zāļu uzskaites sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti