Visvairāk sieviešu strādā bērnudārzos - 99,5%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kāpēc piedzimstot mazākumā, sievietes tomēr ir vairākumā? Kādās profesijās strādā daudz sieviešu? Cik svarīga viņām ir izglītība? - to atklāj Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati, gatavojoties Starptautiskajai sieviešu dienai.

Saskaitot jaundzimušos, atklājas, ka Latvijā nedaudz vairāk dzimst zēni. Meitenes ir mazliet mazāk kā puse no jaundzimušajiem, piemēram, aizpērn - 48,5%. Tomēr saskaitot visus Latvijas iedzīvotājus, atklājas, ka sievietes ir vairākumā - nedaudz virs 54%, vēsta Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kā, piedzimstot mazākumā, sievietēm izdodas palikt vairākumā, Latvijas Radio vaicāja veselības datu pētniekiem.

„Kuras ir bijušas piesardzīgas, kuras vēršas pie ārsta, kuras uzmanīgi vada mašīnu, nebrauc dzērumā, neslēpo agresīvi no kalna…” - Slimību profilakses un kontroles centra vadītāja Inga Šmate norāda, ka, visticamāk, sievietes ir uzmanīgākas un arī radušas mazāk riskēt.

„Sievietes tomēr vairāk rūpējas par savu veselību. Sieviete aizies pie ģimenes ārsta, bet vīrietis cietīsies. Sievietes tomēr ir uzmanīgākas pret savu veselību”.

Salīdzinot ar vīriešiem, sievietes divarpus reizes retāk iekļuvušas transporta negadījumos ar letālu iznākumu. Tāpat arī sievietes daudz retāk iet bojā noslīkstot, nāvējoši saindējoties alkoholu, nosalstot vai krītot no augstuma. Iesējams, vīriešiem te būtu ko mācīties.

Savukārt pirmais bērns Latvijas sievietei vidēji dzimst 26 gadu vecumā. Satraukties nevajadzētu, drīzāk otrādi, saka ginekoloģe Dace Matule:

„26 gadi ir fantastisks vecums patiešām. Man liekas, ka tad ķermenis ir hormonālā pilnbriedā ar reproduktīvo funkciju un tai pievienojas klāt apzināta izvēle pirmajam bērniņam. Manuprāt, tas ir harmoniskākais, kas var būt, ja plāno bērniņu, kad ir tās iespējas. Ne tikai finansiālas, materiālas, bet arī iespējas sievietes ķermenim”.

Centrālās statistikas pārvaldes dati arī atklāj, kur strādā ļoti daudz sieviešu. Bērnudārzos bērnus audzina gandrīz tikai sievietes - 99,5%. Skolās tikai nedaudz mazāk. Savukārt policijā sievietes ir trešdaļa strādājošo. Par sievietēm policijā nesen Saeimas namā izteicās arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis:

„Tās ir sievietes, kas kļūst par izmeklētājiem. Operatīvie darbinieki pārsvarā ir vīrieši. Bet sievietes īstenībā ir ļoti motivētas nākt uz policiju. Un mēs esam pieņēmuši ar vidējo atzīmi 9,9, kas ir atnākušas no vidusskolas”.

Tomēr nodarbinātības jomā sievietes sastopas arī ar lielu problēmas, kuru daudzās Eiropas valstīs tieši 8.martā skaļi apspriež sievietes. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn Latvijā sieviešu alga procentos pret vīrieša algu bija 83,2%, tātad par 16,8% mazāka.

Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Menģelsone pieļauj, ka, iespējams, sievietes vairāk izvēlas profesijas, kur izsenis ir zemāks atalgojums, piemēram, skolotāja darbu. Taču, viņasprāt, būtu jāanalizē, kāpēc par tādu pat darbu, ko dara vīrietis, sievietēm maksā par 16 procentiem mazāk.

„Tad nu jautājums, protams, ir pašām sievietēm, - varbūt pārāk nepieprasa, varbūt pārāk piekāpīgas, iespējams, pārāk paškritiskas ir. Būtu ieteikums nākotnē būt vairāk uzstājīgām, un novērtēt savas spējas,” norāda Menģelsone.

Savukārt «Eurostat» dati par 2012.gadu vēsta, ka Latvijā sievietes saņem vidēji par aptuveni 14% mazāku atalgojumu nekā vīrieši. Eiropas valstu vidū tas ir devītais zemākais rādītājs, vēsta LETA. Turklāt sievietes skaita ziņā apsteidz vīriešus bakalaura, maģistra un doktora grāda ieguvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti