Visticamāk, Dombrovskis atcels Streļčenoka lēmumu atlaist Strīķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Decembra pēdējās dienās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks centās pielikt punktu ilgstošajiem konfliktiem birojā un atlaida savu vietnieci Jutu Strīķi. Tomēr šīs neizrādīsies operatīvās darbinieces ar 20 gadu stāžu karjeras beigas, jo juridiski premjeram Valdim Dombrovskim („Vienotība") ir tiesības atcelt KNAB priekšnieka lēmumus, ja tie atzīti par prettiesiskiem. „Nekā Personīga" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka nākamnedēļ Dombrovskis, visticamāk, Strīķi amatā atjaunos. Un nav pamata domāt, ka konflikti no jauna neuzkursies, Strīķei atgriežoties birojā, jo neviena no pusēm savas kļūdas neredz un nav gatava mainīties.

Streļčenoks Strīķi vaino augstprātībā, Strīķe Streļčenoku - gudrāku cilvēku nīšanā

„Strīķes attieksme pret KNAB biroja priekšnieka lūgumiem un prasībām ir augstprātīga, ironizējoša un nievājoša, Strīķe nespēj noturēties, lai nepārtrauktu KNAB priekšnieku;  viņa teikto Strīķe nevēlas saprast un negrib iedziļināties prasību būtībā," šis  ir tikai viens teikums 21 lappuses garajā atkārtotajā KNAB priekšnieka vietnieces novērtēšanā. To veica Jaroslavs Streļčenoks, ielika zemo „D" atzīmi un domāja, ka ir pielicis punktu Strīķes karjerai birojā.

Pavasarī, juzdams pirmās nopietnās grūtības saskarsmē ar vietnieci un viņas padotajiem, Streļčenoks aicināja palīgā profesionālu komandas saliedēšanas treneri. Taču divu dienu seminārs izgāzās jau pēc pāris stundām. Trenere atteicās no tālākas agresīvi noskaņoto KNAB darbinieku apmācības. Kad vasarā Streļčenoka atvaļinājuma laikā Strīķe atcēla vairākus Streļčenoka rīkojumus, bija skaidrs, ka abu starpā iestāsies karš. To vēl vairāk uzkarsēja Strīķes aizkulišu darbības, aizmuguriski Streļčenokam nododot KNAB rīcībā esošu informāciju, kas ietekmēja un varēja ietekmēt konkursus uz VID un Rīgas apgabaltiesas vadītāja amatiem. „Es vairākas reizes tiku nostādīts fakta priekšā – ka informācija, kas izpausta un pasniegta kā oficiālais viedoklis, pat nav man zināma. Un šajā situācijā nav pieļaujams, ka kolēģis, kas ir man blakus - neuzticas man kā iestādes vadītājam," saka Streļčenoks.

Strīķe savu necienīgo attieksmi pret priekšnieku skaidro ar Streļčenoka zemo interesi un izpratni korupcijas apkarošanā, proti, Strīķes darba lauku. Viņa ir pārliecināta, ka nebūšot pēdējā atlaistā, jo gudrāki cilvēki par viņu Streļčenokam neesot tīkami. „Tad, kad Streļčenoks nokļuva amatā, bija jau izveidojusies komanda ar demokrātiskiem lēmuma pieņemšanas principiem, un viņam bija vai nu jākļūst par komandas sastāvdaļu vai jāsāk ar visiem cīnīties. Mēs pat iedomāties nevarējām, ka viņš sāks cīnīties," saka Strīķe.

Atšķirībā no sava priekšgājēja, Streļčenoks bija savējais, jo nāca no KNAB vidus, pirms konkursa vēl saņēma Strīķes svētību un pozitīvu rekomendāciju. Iespējams, ka viņa iepriekšējais darbs korupcijas novēršanas blokā noteica Streļčenoka tālākās  prioritātes. Viņu vairāk interesēja izglītošanas darbs nevis reāla pakaļdzīšanās korumpantiem. Piemēram, KNAB ar plakātu palīdzību aicināja pacientus nedot ārstiem kukuļus. Streļčenoks neielaidās asās diskusijās ar politiķiem un nelaida uz televīziju arī Strīķi pirms pašvaldību vēlēšanām, lai KNAB nepārmestu politizēšanos.

Mazinās tiesās skatīto lietu skaits

Taču veiksme šajā laikā nav bijusi arī Strīķes sabiedrotā. Neraugoties uz bieži dzirdamām ziņām par sarežģītu korupcijas afēru izmeklēšanu, sabiedriskās politikas centrs „Providus" izpētījis, ka 2012.gadā bijis rekordzems korupcijas lietu skaits, kas nonāk līdz tiesas spriedumiem. Un lietas ir par salīdzinoši mazām kukuļa summām.

Izmeklētājiem arī pietrūkst jaudas tikt uz priekšu „oligarhu lietā", ko uzsāka pirms 2,5 gadiem. Aizdomās turētā statuss joprojām nevienam nav uzrādīts, un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers prognozējis, ka pierādījumu trūkuma dēļ kādā daļā kriminālprocesu nāksies izbeigt.

Strīķes iespējamās atgriešanās gadījumā darba atmosfēra KNAB neskaidra

Tomēr no KNAB pārrauga premjera Valda Dombrovska puses ir jūtams atbalsts Strīķes darbībai, kuru viņš uzskata par biroja dzinējspēku. „Nekā personīga" ir neoficiālas ziņas, ka Dombrovskis atcels Streļčenoka lēmumu par Strīķes atbrīvošanu.  „Ja runājam par KNAB darbu kopumā - pēdējo vairāk nekā 10 gadu laikā, nedaudz abstrahējoties no pēdējo gadu problēmām, tad es gribēju teikt, ka KNAB izveide sevi lielā mērā ir attaisnojusi  un tiešām redzam, ka KNAB veicis izstrādi liela mēroga korupcijas lietās un arī iekarojis autoritāti kā tiesībsargājošā institūcija, kuru respektē un kura cīnās ar korupciju," saka Dombrovskis.

Strīķe trīs reizes piedalījusies konkursā, lai vadītu KNAB, taču nav akceptēta. Konkursā, kurā izraudzījās Streļčenoku, viņa vairs nestartēja. Lai arī birojā strādājusi kā otrā persona, Strīķei ir salīdzinoši augsts sabiedrības novērtējums. Sociālo pētījumu aģentūra „Latvijas fakti" šonedēļ aptaujā uzdeva jautājumu, "Kā jūs vērtējat Jutas Strīķes darbu". Pozitīvi un drīzāk pozitīvi atbildējuši 35,2% iedzīvotāju, tādu, kuriem viņa nepatīk ir 22%  un 42,9% atbildi nezina.

Taču ir skaidrs, ka Strīķes atgriešanās KNAB kā Streļčenoka padotajai no jauna atgriezīs konfliktu iepriekšējā stadijā. Lai gan paša Streļčenoka kā vadītāja vērtējums arī nebija augsts - tikai „C", ģenerālprokurors neredz pamatu atstādināšanas komisijas izveidei, kas būtu sākums KNAB priekšnieka noņemšanai no amata.

Bet Strīķe uzsver: „Man nav nekādas negatīvas attieksmes pret viņu. Man ir attieksme pret darbu. Esmu gatava strādāt kaut vai ar sātanu, ja viņam ir pozitīvi mērķi un pozitīvi nolūki."

Tikmēr Streļčenoks norāda, ka nezina, kāda būs viņa rīcība, ja Strīķe darbā atgriezīsies. „Dzīvosim, redzēsim. Bet jebkurā gadījumā mana sirdsapziņa un mana tiesiskā apziņa ir mierīga," norādīja Streļčenoks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti