Višķu pagastā par 1,7 miljoniem eiro attīrīs mazuta glabātavas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Višķu pagastā ar Norvēģijas granta finansējuma palīdzību par 1,7 miljoniem eiro attīrīs piesārņotu teritoriju – mazuta glabātavas.

Višķu pagastā par 1,7 miljoniem eiro attīrīs mazuta glabātavas
00:00 / 04:49
Lejuplādēt

Ar Norvēģijas granta finansējuma palīdzību turpinās investīcijas Latvijas vides atveseļošanā. Tā ietvaros par kopumā 12 miljoniem eiro tuvāko triju gadu laikā tiks veikti sanācijas darbi vēsturiski piesārņotās vietās Kurzemē un Latgalē.

Latvijā kopumā ir vairāk nekā 3500 piesārņotu un potenciāli piesārņotu teritoriju. Lielākā daļa no tām ir padomju laiku vidi postošs vēsturiskais mantojums. To vidū ir arī Višķu pagasta mazuta glabātavas, kuru sanācijai atvēlēti 1,7 miljoni eiro, informēja Daugavpils novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Vita Rūtiņa.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācija ir līdz šim ir apjomīgākais vides projekts, kas pabeigts šogad. Višķu mazuta tvertnes ir viens no nākamajiem sanācijas projektiem.

Piesārņotā teritorija Višķu pagastā
Piesārņotā teritorija Višķu pagastā

„Tas ir tāds sava veida vēsturiskais mantojums Višķos, kur ir konstatēts piesārņojums. Tā ir Višķu tehnikuma industriālā zona. Pāri ceļam bija katlu māja, kur vēl tagad redzams skurstenis. Tai arī tika būvēta mazuta saimniecība, kur tika glabāta mazuts un veikta tā sildīšana. Ar to arī tika apkurināts Višķu ciemats,” skaidroja Daugavpils novada Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms.

Pirms pāris gadiem Daugavpils novada dome pieņēma lēmumu Višķos veikt izpēti, lai izprastu, cik daudz mazuta palicis tvertnēs, kādu piesārņojumu apkārtējai videi tas nodara un kas jāveic, lai šo teritoriju sakārtotu.

„Viss stāv uz vietas, ir mazuta smaka un saules starojums, kas veicina tās izdalīšanos. Mēs kā pagasts katru mēnesi veicām apsekošanu un reģistrāciju žurnālos, sadarbojāmies ar reģionālo vides pārvadi Daugavpilī.

Tas objekts ir nepatīkams piesārņojums šeit, skaistajā vietā – Višķos. Labi, ka ir izdevies šo projektu gūt, tas ir liels pluss mūsu pagastam un tā nākotnei.

Ja šo objektu nesakārto, tad var būt grunts piesārņojums,” atzina Višķu pagasta pārvaldes vadītājs.

1,7 miljoni eiro ir līdzekļi, kas paredzēti tieši šīs vietas Višķos sanācijai, skaidroja Daugavpils novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Vita Rūtiņa: „Mēs ceram, ka šo vietu sakārtosim un piesārņojumu novērsīsim. Šis projekts, ko finansiāli atbalsta Norvēģijas finanšu instruments, ir mūsu veiksmes stāsts. Šis finansējums arī ir paredzēts tām vietām, kur piesārņotājs nav zināms vai piesārņotāja kā juridiskās personas nav. Šī ir tā situācija, kad pagasts ir pārņēmis šo teritoriju ar vēsturisko piesārņojumu, ar kuru mums kā pašvaldībai ir jātiek galā. Višķu teritorija mums novadā plānošanas dokumentos ir iezīmēta kā novada nozīmes attīstības centrs. Šādas teritorijas ir jāsakopj, lai iedzīvotāji varētu dzīvot drošā vidē.”

Sanācijas projekts Višķos turpināsies trīs gadus, tas būs apjomīgs un arī vērsts uz sabiedrības informēšanu, stāstīja šī projekta koordinatore, Daugavpils novada domes Attīstības nodaļas pārstāve Juta Valaine.

„Projekta īstenošana sāksies 1. augustā. Tie būs gan demontāžas un sanācijas darbi, vēlāk rekultivācija. Paralēli būs arī liela sabiedrības informēšanas un izpratnes kampaņa par klimata pārmaiņām. Tas arī būs uzskatāms piemērs Daugavpils novadā, ka ir šis vēsturiskais piesārņojums, kā mēs ar to cīnāmies un kādas sekas būtu, ja mēs to nedarītu,” sacīja Valaine.

Faktiski no padomju laika mantojuma, mazuta tvertnēm, ar šo projektu Višķos paliks vien atmiņas un laba vēsts nākotnei, pauda projekta īstenotāji.

Pirmos rezultātus varēs redzēt jau 2024. gadā, kad no 3500 piesārņotajām un potenciāli piesārņotajām teritorijām Latvijas kartē izzudīs Višķu mazuta tvertņu objekts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti