Visbiežāk ugunsnelaimēs cieš mājokļi, kuros nav uzstādīts dūmu detektors

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šogad ugunsnelaimēs bojā gājuši 54 cilvēki, tostarp divi bērni, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Lielāko daļu no šīm traģēdijām varēja novērst, ja vien mājoklī būtu uzstādīts dūmu detektors. Tāpēc no nākamā gada tie visos mājokļos būs obligāti. Tomēr svarīgi ir zināt, kāds detektors būs labāks un kurā vietā to piestiprināt. 

Visbiežāk ugunsnelaimēs cieš mājokļi, kuros nav uzstādīts dūmu detektors
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Statistika rāda, ka lielākā daļa ugunsnelaimju notikušas mājās, kurās nav dūmu detektora. Tāpēc pagājušajā gadā pieņemts likumprojekts, ka no nākamā gada janvāra katrā mājoklī jābūt šai ierīcei. Tā, reaģējot uz ugunsgrēka radītiem dūmiem, ar spalgu skaņu brīdina par izcēlušos nelaimi. 2018. gada pētījums uzrāda, ka gandrīz 70% iedzīvotāju ir svarīgi, lai viņu mājoklī ir dūmu detektors, bet tikai 9% tiešām tāds ir.

„Atrunas ir dažādas, kā piemēram, - ar mani jau tas nenotiks; man nav laika; neticu, ka palīdzēs.

Bet reālā situācijā šis 10 eiro ieguldījums (kā vidēji maksā dūmu detektors) brīdī, kad ir zaudēta tuvinieka vai kāda līdzcilvēka dzīvība, var būt cilvēka dzīvības cena.

Tāpēc mēs aicinām iedzīvotājus neatlikt rūpes par savu, tuvinieku un arī līdzcilvēku dzīvībām, un jau šodien uzstādīt mājoklī dūmu detektoru,” aicina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inta Palkavniece.

Tomēr ne visi dūmu detektori ir vienādi. Atšķiras gan cena, gan attiecīgi kvalitāte un tips. Ir trīs veidu bezvadu detektori – autonomie ar un bez SIM kartes, kā arī detektors, kas saslēdzas ar mājokļa signalizāciju, ja tāda iespēja ir. Detektors bez SIM kartes tikai dos skaņas signālu trauksmes gadījumā, savukārt ar SIM karti tas nosūta ziņu īpašnieka telefonam. Drošības sistēmu preču veikala „BK Latvia” pārstāvis Dzintars Neimanis norādīja, ka obligāti jāpievērš uzmanība Eiropas sertifikācijai, kas norādīta uz ierīces iepakojuma. Tāpat nevajadzētu iegādāties pašus lētākos detektorus, jo, visticamāk, tie kalpos ļoti īsu brīdi.

„Jāsaprot, ka nevajag satraukties. Vajag saprast, kas ir mājās, vai mums jau ir signalizācija. Ja ir signalizācija, tad - vai viņa atļauj detektora pieslēgšanu, vai tā ir bezvada vai ar vadu. Ja nav signalizācijas, tad izvēlies starp autonomajiem ar baterijām, kam ir liela un plaša pieejamība tirgū. Pēc iespējas atpazīstamāku zīmolu. Un tad no paša cilvēka ir atkarīgs, vai viņš grib, lai viņam ir informācija (kad ir ārpus mājas), - tad ar SIM karti,” skaidro Neimanis.

Nozīme ir arī vietai, kur detektoru piestiprina. Ugunsdrošības eksperte Natālija Sokolova norāda, ka ideālā vieta šai ierīcei ir griestu centrālajā daļā koridorā, kas atrodas starp istabām un virtuvi. Ja šāda koridora nav, tad jāliek dzīvojamā telpā vai guļamistabā. Cilvēkam guļot, oža pilnībā atslēdzas, līdz ar to dūmus sajust nav iespējams. Nav vēlams detektoru uzstādīt virtuvē, jo tas var reaģēt uz dūmiem, kas rodas gatavošanas procesā. Eksperte uzsvēra, ka dūmu detektora uzstādīšana ir ļoti vienkārša.

„Jebkurš iedzīvotājs pats to var izdarīt. Ja gadījumā, piemēram, tomēr mājās nav urbjmašīnas, tad vairākiem dūmu detektoriem komplektā nāk divpusējās ļoti izturīgās lentes. Tas ir 30 sekunžu jautājums. Bet nevajag smādēt, ja ir iespēja piesaistīt kādu speciālistu, kas var sastiprināt detektoru, tas arī noteikti ir risinājums,” iesaka Sokolova.

Eksperte rosina dūmu detektoru iegādāties, negaidot 1. janvāri. Tāpat vienmēr mājās jāievēro pamata ugunsdrošības noteikumi – neatstāt ieslēgtu gāzes plīti un turēt aizdegtas sveces drošās vietās. Vērtīgi ir arī iegādāties ugunsdzēšamo aparātu, lai ugunsnelaimi varētu apslāpēt jau pašā sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti