Visbiežāk darbinieki sūdzas par darba devēju pārkāpumiem, kas saistīti ar samaksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Visbiežāk darbinieki sūdzas par darba devēju pārkāpumiem, kas saistīti ar samaksu. Sūdzas arī par citiem darba tiesību pārkāpumiem un ar atbrīvošanu no amata saistītiem jautājumiem, Valsts darba inspekcijā noskaidroja Latvijas Radio. Kopumā sodīto darba devēju īpatsvars gan ir neliels. Iespējams tāpēc, ka daļa darbinieku, pret kuriem pārkāpums izdarīts, sūdzēties nesteidz.

Visbiežāk darbinieki sūdzas par darba devēju pārkāpumiem, kas saistīti ar samaksu
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Šī gada pirmajos astoņos mēnešos sniegtas vairāk nekā 20 tūkstoši konsultāciju gan par darba devēju, gan darbinieku pārkāpumiem. Tomēr tikai desmitajā daļā gadījumu darbinieki izvēlējušies rakstīt iesniegumu. Biežāk izdarītie pārkāpumi saistīti ar darba samaksu, tiesību pārkāpumiem vai atbrīvošanu no amata.

„Cilvēki pie mums meklē palīdzību tad, kad viņam nav izmaksāta darba samaksa vai viņa nav izmaksāta atlaišanas dienā, vai viņam nav piešķirts atvaļinājums un, viņaprāt, tas nav pareizi aprēķināts. Bet, jāsaka tā, ka ļoti daudzi ar mums arī konsultējas un grib noskaidrot šo informāciju - personāla vadītāji, personāla darbinieki, arī paši darba devēji, lai zinātu, kā pareizi šīs procedūras darba tiesiskajās attiecībās ir jādara,” stāsta Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja Sandra Zariņa.

Lielākā daļa darbinieku, kas saņem konsultācijas inspekcijā, ar situāciju darba vietā tiek galā paši – visbiežāk sarunu ceļā. Turklāt darba devēji kļūst izglītotāki tiesību un aizsardzības jautājumos. Arī dati to apliecina, jo sodīto darba devēju īpatsvars nav liels. Īpaši, ja ņem vērā, ka saņemti vairāk nekā divi tūkstoši iesniegumu. Turklāt veiktas arī aptuveni 10 tūkstoši darba vietu apsekošanu. Latvijas Brīvo Arodbiedrību savienībā gan uzskata, ka daļa darbinieku, pret kuriem izdarīti pārkāpumi, sūdzēties nesteidz.

„Valsts darba inspekcija reģistrē šos gadījumus, attiecīgi šāda statistika pastāv. Bet viņi jau vienmēr savās atskaitēs norāda, ka tie ir reģistrētie gadījumi, jo ir tādas situācijas, kad nav reģistrēti nelaimes gadījumi darbā, netiek noteiktas arodslimības un darbiniekiem ir zināmas grūtības to visu izdarīt,” norāda asociācijas konsultants darba aizsardzības jautājumos Mārcis Puzuls.

Viņš stāsta, ka darbinieki bieži izvēlas nesūdzēties un noklusē ar domu, ka viss nokārtosies pats no sevis. Daudzi nevēlas ziņot, kamēr nav pārtrauktas darba attiecības.

Latvijas Radio aptaujāja vairākus cilvēkus uz ielas. No tiem tikai viens ir saskāries ar pārkāpumu, ko izdarījis darba devējs. Visi aptaujātie bija vienisprātis, ka pārkāpuma gadījumā ir jārīkojas.

Arodbiedrību savienībā iesaka darbiniekiem pārkāpuma gadījumā nebaidīties un ziņot. Gan darbinieki, gan darba devēji neskaidrību gadījumā aicināti vērsties Valsts darba inspekcijā, kur iespējams saņemt konsultāciju par neskaidriem jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti