Aktuāli

Valsts policijas pārstāvis Andris Locs par notikumiem Jaunā gada svinībās

Aktuāli

VSAA pārstāve Ilze Vindele par izmaiņām saistībā ar pensiju 2. līmeņa plāna maiņu

No 1.janvāra kompensējamo zāļu receptes un slimības lapas izrakstīs tikai elektroniski

Visas kompensējamo zāļu receptes un slimības lapas izrakstīs tikai elektroniski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ilgi gatavota, labota un uzlabota, iepriekš vairākkārt atlikta, taču tagad kļuvusi neizbēgama – tā ir valsts e-veselības sistēma, kuras lietošana tagad ir obligāta un skars ikvienu Latvijas iedzīvotāju. No šīgada pirmās dienas visas valsts kompensējamo zāļu receptes un darbnespējas lapas var izrakstīt tikai elektroniski, nevis papīra formā. Kādi ir izņēmuma gadījumi? Tikai tad, ja e-recepti nevar izrakstīt tehnisku iemeslu dēļ, piemēram, interneta vai elektrības traucējumu gadījumā, tad ārsts būs tiesīgs to izrakstīt papīra formā.

„Slimības lapas uzrakstīšana aizņem ļoti maz laika, bet e-receptes – ja programma neuzkaras, tad no pusminūtes līdz septiņām. Ilgākais bija laikam septiņas minūtes,” ģimenes ārste no Rīgas Ilona Timčenko e-veselības sistēmu lieto gadu brīvprātīgi. No šā gada 1.janvāra ģimenes ārstiem valsts e-veselības lietošana būs obligāta.

„Tā paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepte būs tikai elektroniska,” saka Evija Štālberga no Nacionālā veselības dienesta.

Vispirms par darbnespējas jeb slimības lapām. No šā gada 1. janvāra tās vairs nebūs papīra formātā, bet tikai elektroniski. Kā saka dienesta pārstāve, e-veselības sistēmā tās tiks atvērtas, pagarinātas un noslēgtas.

„Pacientam nav jānes darbnespējas lapa papīra formā darba devējam vai vairākiem darba devējiem, jo darba devējs saņem šo informāciju elektroniski," skaidro Štālberga.

Kā ir ar darbnespējas lapām A, ko izsniedz par pirmajām desmit slimības dienām?

"Ja tas ir līdz šīm desmit dienām, tā būs A lapa, kura pēc noslēgšanas tajā naktī – tiklīdz tiek noslēgta, tiek nosūtīta Valsts Ieņēmumu dienestam, Valsts ieņēmumu dienests savā pusē pielasa konkrētā pacienta darba devējus, un darba devējs no rīta savā EDS profilā redz informāciju par noslēgto darbnespējas lapu,” stāsta Linda Freimane no Nacionālā veselības dienesta.

„Es uzskatu, ka tas ir ļoti labi, ja gadījumā ir slimības lapa un tev nav jāiet uz sociālo dienestu, viss elektroniski – 21.gadsimts,"- tā nesenā ierakstā priecājās kāda iedzīvotāja Latgalē. Taču, lai arī tiešām būs elektroniski un uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) varēs neiet, darbnespējas lapas B gadījumā - ja cilvēks vēlēsies slimības pabalstu, iesniegums tomēr būs jāiesniedz. Šīs B lapas izraksta saslimušiem strādājošajiem no 11.dienas un par slima bērna kopšanu no pirmās dienas.

„Pacientam ir noteikti jāpajautā pašam ārstam, kāds ir šīs noslēgtās darbnespējas lapas numurs. Pirmais – es noteikti gribu atgādināt, ka VSAA nekādā veidā nevar piešķirt slimības pabalstu, ja nav paša cilvēka iesnieguma. Tas paliek spēkā arī turpmāk, neskatoties uz to, ka ir šī elektroniskā darbnespējas lapas aprite. Pilnīgi visi cilvēki varētu iesniegt iesniegumus VSAA elektroniski, vairs nav nekur jāiet, nav vairs jāraksta nekāds papīrs, to var izdarīt portālā "Latvija.lv"," stāsta Iveta Daine no Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras:

Var arī ieiet Sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā, atrast sadaļu "e-pakalpojumi" un aizpildīt iesniegumu. Taču tie iedzīvotāji, kuri vēlas rakstīt iesniegumu ar roku papīra formātā, varēs to arī turpmāk darīt. Bet papīra iesniegumā noteikti ir jānorāda darbnespējas lapas numurs.

"Mēs esam saskārušies ar to, ka cilvēkiem šķiet, ka viss ir elektroniski, tad mēs automātiski piešķirsim arī slimības pabalstu. Bet tā tas nenotiek, jo mēs nezinām cilvēka kontu un arī, uz kurieni sūtīt lēmumu. Visa šī sistēma ir tāda, ka mēs netiekam klāt šai noslēgtajai darbnespējas lapai, kamēr neesam saņēmuši iesniegumu," uzsver Iveta Daine.

Aģentūra ievērojusi, ka ne visi ģimenes ārsti to pasakot pacientiem.

Pēdējā mēneša laikā gandrīz 15 procenti no visām darbnespējas lapām ir noslēgtas e-veselības sistēmā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kas atbild gan tikai par B lapām.

„Varbūt tas sākumā izklausās maz, bet, protams, ir skaidrs, ka tūlīt šis apjoms pieaugs, jo vairs nav citas izejas. No mūsu puses nav nekādu īpašu problēmu, protams, ir kādas sīkas aizķeršanās," turpina Daine. Aģentūras pārstāve aicina ārstus ievērot darbnespējas lapu izsniegšanas noteikumus. „Reizēm ārsti kādu sīkumiņu vēl aizvien aizmirst un neaizpilda darbnespējas lapu tā, kā vajag tad, kad noslēdz,” norada Daine.

Otrās lielās izmaiņas no šāgada 1.janvāra skar arī zāļu izrakstīšanu – visas valsts kompensējamās zāles tiks izrakstītas tikai elektroniski.

„Sākumā ārsts izraksta šo e-recepti vizītes laikā. Pacients dodas uz aptieku, lai iegādātos zāles, aptiekā pacients uzrāda pasi vai personas apliecību vai elektronisko identifikācijas karti. Farmaceits redz informācijas sistēmā un izsniedz zāles pacientam. Protams, ir gadījumi, kad zāles ir nepieciešamas iegādāties citam cilvēkam, piemēram, radiniekam vai kaimiņam, tādā gadījumā paredz, ka aptiekā ir jāuzrāda e-receptes identifikācijas numurs," stāsta Evija Štālberga no Nacionālā veselības dienesta.

E-receptes identiifikācijas numuru pacients var uzzināt pie ārsta vai autorizējoties sistēmā. Turklāt zāļu izņēmējam jāuzrāda savi personas dokumenti. Vēl ir otrs ceļš: pacients e-veselības sistēmā norāda cilvēku, kuru deleģē nākt pēc zālēm. Savukārt, ja vecāki dodas izņemt zāles aptiekā saviem nepilngadīgajiem bērniem, tad jāuzrāda tikai savi personas dokumenti un jānosauc bērna vārds, uzvārds.

Vēl svarīgi – papīra receptes un papīra darbnespējas lapas, kas izrakstītas līdz 1.janvārim un papīra slimības lapas, varēs izmantot.

Arī receptes zālēm, kuras neapmaksā valsts, ārsti varēs izrakstīt papīra formātā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti