Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Dāņu izgudrotājam par zviedru žurnālistes nogalināšanu tiesa piepriedusi mūža ieslodzījumu

Dienas notikumu apskats

Irāna noraida jebkādu jaunu kodolvienošanos, ko varētu ierosināt ASV un Francija

Virza tālāk priekšlikumu par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma

Virza tālāk priekšlikumu par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vairākums trešdien, 25.aprīlī, skatīšanai parlamenta pirmajā lasījumā atbalstīja Izglītības likuma un Vispārējās izglītības likuma grozījumus, kas tostarp paredz skolas gaitu sākšanu jau no sešu gadu vecuma.

ĪSUMĀ:

  • LIZDA iebilst pret skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma 
  • Obligātā sagatavošana skolai - gadu, ne 2 gadus kā līdz šim
  • Ministrs paredzētās izmaiņas raksturo kā "nosaukuma maiņu"

Iecerētās izmaiņas izglītības jomā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē raisīja plašas diskusijas. Lielākās bažas nozares pārstāvjiem un deputātiem izsauca ideja par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma. Iebildumus par šo priekšlikumu pauda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga. 

LIZDA vadītāja Inga Vanaga Annija Petrova
"Mēs negribētu pieļaut, ka šāda reforma tiek virzīta tik sasteigti, un tā skar tomēr aptuveni 40 000 bērnu un aptuveni 10 000 pedagogu," teica Vanaga.

 

Iepriekš Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādīja, ka 1.klasē apgūstamais mācību saturs būs atbilstošs bērnu vecumam. Tomēr Vanaga par to izteica satraukumu.

"Proti, jaunās vadlīnijas paredz, ka piecgadīgam bērnam, vecumposmā 5-6, būs jāmāk jau rakstīt un lasīt."

Vanaga uzskata to par diskutablu. "Nevar izslēgt, ka kāds no bērniem to var apgūt. Arī daudzi iet sešu gadu vecumā uz skolu, bet mēs nevaram pieļaut, ka tas tiek ar visiem bērniem eksperimentēts. Mūsuprāt, tas ir jāatļauj tomēr vecākiem izlemt," sacīja LIZDA vadītāja.

Obligātā sagatavošana pamatizglītībai sāktos no pieciem gadiem un ilgtu vienu gadu līdzšinējo divu vietā, ieplānotās pārmaiņas skaidro IZM. Šo laiku var arī pagarināt, tomēr tad vajadzīgs ārsta vai psihologa atzinums.

"Mācību saturs, formas un metodes mums ir jāmaina jebkurā gadījumā," izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") paredzētās izmaiņas raksturo kā "nosaukuma maiņu".

"Pilnīgi vienalga, vai mēs mainām vai nemainām nosaukumu, sešgadīgie bērni saņems vienu un to pašu izglītības saturu, mācību formas un metodes. Vienā gadījumā, ja nekas nemainās, tas būs ierakstīts pirmsskolas vadlīnijās, kuras līdz ar to tad būs jāpārstrādā, jo šobrīd tās ir līdz pieciem gadiem, un pilnīgi loģiski, ka Vanagas kundze tur neieraudzīja sešgadīgus bērnus. Ja mēs mainām šo nosaukumu, tad tieši tas pats būs ierakstīts pamatizglītības standartā 1. klasei. Tā kā, mīļie deputāti, tā tiešām ir runa par nosaukuma maiņu," norādīja ministrs.

Sēde ilga divas stundas, un deputātiem palika virkne neatbildētu jautājumu. Tomēr sešiem deputātiem balsojot "par", četriem - "pret" un vienam atturoties, plānots, ka pirmajā lasījumā deputāti likumprojektu izskatīs ceturtdien.

KONTEKSTS:

Valdība 3.aprīlī atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītos grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas tostarp paredz noteikt, ka skolas gaitas sākamas no sešu gadu vecuma. Izmaiņu ieviešanu plānots sākt no 2019.gada 1.septembra. Plāns paredz, ka sešgadnieki 1.klases gaitas varēs uzsākt kā skolā, tā arī bērnudārzā.

IZM aicināja veikt grozījumus Vispārējās izglītības likumā, tajos paredzot obligātās pamatizglītības apguves uzsākšanu no sešu gadu vecuma, vienlaikus saglabājot tiesiski legālu iespēju pamatotas nepieciešamības gadījumā to sākt arī gadu vēlāk. Sākotnēji bija domāts pārmaiņas sākt 2018./2019.mācību gadā, taču, redzot, cik ilgs ir saskaņošanas periods, ministrija secināja, ka jādod vēl viens sagatavošanās gads un pārmaiņas jāsāk no 2019./2020.mācību gada.

Sabiedrībā skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma neatbalstīja lielā vienprātībā, viedokļi ir dažādi. Izskatīšanai Saeimas Prezidijā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva saglabāt esošo regulējumu, kas paredz skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma, kuras atbalstam portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt