Sadaļas Sadaļas

Virza tālāk ieceri izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem

Saeima sēdē ceturtdien, 26. septembrī, pēc nepilnu divu stundu ilgām debatēm otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem", kas paredz bērniem, kuri dzimuši pēc 2020. gada 1. janvāra, vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu. Šādas izmaiņas rosināja bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Virza tālāk ieceri izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniemJānis Kincis
Likumprojektu otrajā lasījumā atbalstīja 58 deputāti, pret bija 27 parlamentārieši, neviens balsojumā neatturējās.

 

Likumprojekts paredz automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu bērniem, kuri būs dzimuši pēc nākamā gada 1. janvāra, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonību. Ja bērns būs dzimis ārpus Latvijas vai viens no viņa vecākiem ir citas valsts pilsonis, plānots, ka vecākiem, lai bērnu atzītu par Latvijas pilsoni, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē būs jāiesniedz iesniegums un dokumenti, kas apliecina, ka bērns nav un nav bijis nevienas valsts pilsonis.

Pašlaik, lai nepilsoņu ģimenē dzimušais bērns kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme, un tad pilsonība tiek piešķirta.

"Nevajag lolot ilūziju, ka tās ģimenes, kuras nav vēlējušās, lai viņu bērni kļūtu par Latvijas pilsoņiem, tagad pēkšņi kļūs lojāli pret Latvijas valsti un potenciāli ies un atbalstīs kādu no liberālajām partijām.

Tā ir ilūzija," norādīja Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība), kurš aicināja likumprojektu neatbalstīt.

Saeimas deputāts Aldis Gobzems debatēs rosināja mainīt likumprojekta nosaukumu uz "Par pilsoņu statusa atzīšanu un piešķiršanu nepilsoņiem", kā arī paplašināt likuma regulējumu un piešķirt Latvijas pilsonību arī tiem nepilsoņiem, kuri dzimuši Latvijā pēc 1991. gada 21. augusta. "Mēs ar šo priekšlikumu varam saliedēt Latvijas sabiedrību," teica  Gobzems.

Tikmēr Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš ("KPV LV") norādīja, ka Gobzema priekšlikums piešķirt Latvijas pilsonību pēc 1991. gada 21. augusta dzimušajiem nepilsoņiem maina likumprojekta "garu", aicinot neatbalstīt šo un arī pērējos Gobzema priekšlikumus, ko Saeimas vairākums arī noraidīja.

Tāpat noraidīti Dombravas, kā arī partiju apvienības "Attīstībai/Par!" iesniegtie priekšlikumi, tostarp par pilsonības automātisku piešķiršanu tiem Latvijas nepilsoņiem, kuri ir jaunāki par 15 gadiem un nav citu valstu pilsoņi. Idejas autori argumentēja, ka šajā vecumā jaunieši vēl nevar paši pieteikties uz pilsonību. Tie būtu aptuveni 2933 cilvēki, kuriem Latvija ir vienīgās mājas, norādīja partiju apvienībā.

"'Jāatgādina par ANO norādi, ka gadījumos, kad vecāki nespēj vai nevēlas patstāvīgi aizstāvēt savu bērnu tiesības, valstij ir jārīkojas un jānodrošina bērnu tiesības uz pilsonību.

Mēs uzskatām, ka Latvijas sabiedrības saliedētība tikai iegūtu, ja mēs spersim šo pavisam nelielo soli pretī tiem bērniem un jauniešiem, kuri aug Latvijā, ir dzimuši Latvijā un kuri pēc visām pazīmēm pieder pie Latvijas tautas.

Pēc būtības viņi ir mūsējie!" debatēs uzsvēra deputāte Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!").

Šis ierosinājums izpelnījas Jaunās konservatīvās partijas deputāta Jāņa Butāna un citu viņa kolēģu asu kritiku. "Tieši to arī aicinu, ka nevis vienkārši bez maksas dāļājam, nepiešķirot vērtību, pilsonību. Tā vietā jūs nodarbojaties ar populismu un degradējat pilsonības statusu," pauda deputāts.

Debates par likumprojektu nereti izvērtās savstarpējos apvainojumos, izpelnoties Saeimas priekšsēdētājas aizrādījumus.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl jāizskata trešajā galīgajā lasījumā.

KONTEKSTS:

Vējonis vairākkārt rosināja noteikt kārtību, lai automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni. Taču iepriekšējā, 12. Saeima, prezidenta iniciatīvu noraidīja. Taču šoreiz – 13. Saeimā – iecerei varētu būt vairākuma atbalsts. Parlaments šā gada marta beigās priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem nodeva komisijām. Maija pirmajā pusē likumprojekts atbalstīts pirmajā lasījumā.

Vējoņa iesniegtais likumprojekts "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem" paredz izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem nepilsoņu bērniem un atzīt viņus par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis. 

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā piedzimuši gandrīz 300 bērni – nepilsoņi. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem gadā piedzimst vairāki desmiti šādu bērnu. Pērn nepilsoņu ģimenēs (abi vecāki nepilsoņi) pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem piedzima kopumā 155 bērni, no tiem nepilsoņa statuss šā gada 1. janvārī bija 33.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas dzimušo nepilsoņu skaits (pa dzimšanas gadiem/dati uz 2019. gada 1. janvāri)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt