Virtuālo Nacionālo enciklopēdiju atvērs Latvijas simtgadē - 2018.gadā

Virtuālo Latvijas Nacionālo enciklopēdiju plānots atvērt 2018.gadā, kad tiks svinēta Latvijas valsts simtgade, taču ar to process nebeigsies, to intervijā Latvijas Radio norādīja Latvijas Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis.

Pēc viņa teiktā, šādas enciklopēdijas izveide ir ļoti svarīga, jo šajā interneta laikmetā tīmeklī var atrast dažādu informāciju, taču problēma ir ar to, cik lielā mērā tai var uzticēties:

"Problēma ir saistīta nevis ar informācijas atrašanu, bet ar uzticamas informācijas atrašanu. Mēs gluži vienkārši bieži vien pazaudējamies un samulstam, kas ir tas, uz ko mēs varam balstīties - kas ir tas uzticamais, kas ir tas adekvātais, pareizais, ko mēs varam lasīt un izmantot darbā un mācībās."

Enciklopēdijas izveide ir būtiska arī valodas dēļ. "Mēs zinām, ka latviešiem valoda ir faktiski svarīgākā lieta. Nav valodas - nav tautas, nav tautas - nav valsts varbūt. Enciklopēdija nodrošina to, ka valoda tiek izmantota visplašākajā veidā (..), līdz ar to veicina šīs valodas atrašanos ārpus virtuves un ārpus baznīcas," klāstīja Ščerbinskis.

Viņaprāt, vēl šādas enciklopēdijas izveides process varētu mobilizēt Latvijas zinātiekus, kuriem "būtu jāraksta un jādomā" ne tikai par lietām, ko viņi ikdienā pēta, bet arī plašāk.

Plānā ir gan virtuāla, gan papīra formāta enciklopēdija, taču prioritāra ir pirmā. "Dabiski, ka virtuālā vide ļauj daudz brīvāk strādāt un mēs varam izvērsties," teica Ščerbinskis, norādot, ka jau ir iegādāta virtuālās enciklopēdijas platforma, kurā notiek rediģēšanas darbi un kur jau var redzēt, kā tur atsevišķi izskatīsies raksti. 

Ščerbinskis akcentēja, ka finansējums enciklopēdijas izveidei ir paredzēts līdz 2018. gadam, taču ir būtiski darbu turpināt arī pēc tam.

"Ir jādomā par finansējumu arī tālāk. Jo mēs tikai uzsāksim ieskrieties pa īstam - 2018.gadā atvērsim virtuālo vidi, un tur būs nopietns pamats ielikts. Katrā ziņā virtuālajai enciklopēdijai jēga ir tad, ja to pilnveido un attīsta tālāk," teica Ščerbinskis.

Viņš izteica cerību, ka lēmumu pieņēmēji saprot, ka šis projekts nedrīkst beigties 2018.gadā un ka tam nepieciešamais finansējums tiks atrasts. "Īstas grūtības ir tad, kad finansējuma nav. Pārējās visas ir pārvaramas lietas," piebilda enciklopēdijas galvenais redaktors.

Ščerbinskis sola, ka enciklopēdija būs aktuāla un interesanta arī mūsdienu moderno tehnoloģiju jomā, tomēr pamats būs teksts, kurā būs atrodams viss.

"Enciklopēdija būs universāla - mēs apkoposim informāciju par visu. Visas pasaules zināšanas atradīsies vienuviet latviešu valodā," teica Ščerbinskis, norādot, ka šī ambiciozā mērķa sasniegšanai ir svarīga sadarbība ar zinātniekiem.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti