Panorāma

Kritizē stingrākus kritērijus apgrozāmo līdzekļu grantiem

Panorāma

Vairāki simti protestē pret Covid-19 ierobežojumem

Prokurori kritizē tiesas darbu Zolitūdes krimināllietā

Virsprokurors: Tiesa nav tikusi galā ar Zolitūdes traģēdijas lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Armīns Meisters noraida Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas pārmetumus par prokuroru nepienācīgu pienākumu pildīšanu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Viņš secinājis, ka tiesa nav tikusi galā ar šīs lietas iztiesāšanu.

Līdzās Zolitūdes traģēdijas pamata spriedumam, kam prokuratūra nepiekrīt, tiesai šajā lietā bija arī blakuslēmumi. No tiem viens saistīts ar prokuroru rīcībā konstatētajiem pārkāpumiem kriminālprocesa uzraudzībā un valsts apsūdzības uzturēšanā tiesā. Blakuslēmums nonāca pie Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokurora Armīna Meistera.

“Šis blakuslēmums taisīts vienlaikus ar pamata spriedumu lietā, konstatējot, ka tieši prokuroru rīcības dēļ tiesa ir nonākusi līdz situācijai, kurā ir taisāms attaisnojošs spriedums, uzskatot, ka prokurori nav darbojušies pietiekami efektīvi, aktīvi un tiesai nav bijusi iespēja iztiesāt lietu tādā kvalitātē, lai notiesātu visas personas, kurām bija celtas apsūdzības,” tiesas blakuslēmuma būtību iezīmēja Meisters.

Virsprokurors pauda neizpratni par šādu tiesas attieksmi pret pierādījumiem un izmeklēšanas, prokuroru darbu kvalitāti.

Vērtējot abus blakuslēmumus, Meisters secinājis, ka tiesa nav tikusi galā ar šīs lietas iztiesāšanu objektīvi.

“Faktiski tiesas pozīcija spriedumā ir balstīta un virzīta no aizstāvības puses izvirzītajiem argumentiem. Savukārt tas, ko prokurori akcentējuši, kas ir iegūts pirmstiesas procesā, ir selektīvi paņemts tas, kur saskatāmas pretrunas, lai pamatotu attaisnojošu spriedumu,” sacīja Meisters.

Virsprokurors norādīja, ka nav saprotams, kā, balstoties uz vieniem un tiem pašiem pierādījumiem, vienā gadījumā personu atzina par vainīgu, bet citas personas neuzskatīta par vainīgām.

Tāpat viņa skatījumā tiesa prokuratūrai pārmetusi sīkas nianses, kas neietekmējot ne lietas virzību, ne iztiesāšanas rezultātu. Šādi pārmetumi graujot prokuratūras prestižu.

Savukārt attiecībā uz otru tiesas blakuslēmumu attiecībā uz bijušajiem "Vikom Industry" darbiniekiem, Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors Kaspars Cakuls pastāstīja, ka prokuratūra varētu veikt pārbaudi, vai "Vikom industries" amatpersonu un darbinieku rīcībā nav konstatējamas noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmes.

Prokurori komentēja tiesas spriedumu Zolitūdes traģēdijas lietā:

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu iztiesāja četrus gadus un divus mēnešus, bet kopā ar sprieduma rakstīšanu tiesvedība aizņēma gandrīz piecus gadus. To laikā notikušas 198 tiesas sēdes, 267 personas atzītas par cietušajiem.

Šajā lietā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa par vainīgu atzina būvinženieri Ivaru Sergetu un astoņus lietā apsūdzētos attaisnoja. Attiecībā uz apsūdzētajām personām tiesa lēma:

  • Būvinženieri Ivaru Sergetu tiesa atzīst par vainīgu un nosaka brīvības atņemšanu uz 6 gadiem, ieskaitot tajā apcietinājumā jau pavadīto laiku. Viņam arī liegts piecus gadus pildīt atbildīgā būvkonstrukciju vadītāja pienākumus. Tāpat līdz sprieduma stāšanās spēkā brīdim negrozīti atstāti piemērotie drošības līdzekļi. 
  • Arhitektu Andri Kalinku tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Bijušo Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperti Mariku Treiju tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Būvinspekcijas priekšnieka vietnieci Aiju Meļņikovu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • SIA “Maxima Latvija” darbinieci Innu Šuvajevu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Bijušo Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieku Jāni Balodi tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.

Tāpat tiesa pieņēma divus blakuslēmumus. Vienā aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa sākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja, nu jau likvidētā SIA "Vikom Industry" bijušajām amatpersonām un darbiniekiem. Otrā blakuslēmumā konstatēja, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā.

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti