Viņķele piedāvās partnerattiecību likumu vai vismaz kopdzīves fakta konstatēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saeimas deputāte Ilze Viņķele („Vienotība”) piedāvās partnerattiecību reģistrācijas likumu, bet, ja šo priekšlikumu Saeimā virzīt neizdosies, varētu piedāvāt nostiprināt kopdzīves konstatēšanas kritērijus. Likumprojekts varētu tapt līdz vasarai, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda Viņķele.

Viņa uzsvēra, ka partnerattiecību reģistrācija nav laulības analogs, bet iespēja cilvēkiem neatkarīgi no dzimuma reģistrēt attiecības un piedāvāt aizsardzības kopumu. Ja šim priekšlikumam būs pārāk liela pretestība, varētu piedāvāt noteikt kopdzīves regulējumu, kas noteiktu minimālos kritērijus, kurus tiesa varētu ņemt vērā, lemjot par kopdzīves fakta konstatāciju, un kas izslēgtu iespēju to katru reizi traktēt dažādi.

Šādi kritēriji varētu būt kopdzīves ilgums, kopīgie bērni, tas, ka šādas attiecības ir vienīgās, skaidroja deputāte. „Tad cilvēks nāk [uz tiesu] ar liecībām, un tiesai nav interpretācijas iesējas,” skaidroja Viņķele.

Viņa arī uzsvēra, ka nevēlas moralizēt, kādēļ cilvēki nestājas laulībā, bet ir skaidrs, ka realitātē šādu pāru - gan tradicionālo, gan viendzimuma - ir daudz un faktiskās kopdzīves aizsardzība nepieciešama.

Viņa arī uzsvēra, ka noraidošā attieksme pret iespēju viendzimuma pāriem reģistrēt partnerattiecības parāda politiķu bažas un „strausa politiku”, nevēloties atzīt faktisko situāciju sabiedrībā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat šis jautājums parādīs, kam tic sabiedrība un politiķi – tam, ka homoseksualitāte ir slimība un iemācams netikums vai  Pasaules veselības organizācijas secinājumam, ka tā nav ne nosliece, ne slimība, ka cilvēki tādi piedzimst un neko nevar padarīt. 

Nacionālās apvienības pārstāvis, bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš savukārt diskusijā „Krustpunktā” vairākkārt uzsvēra, ka ģimenes un laulības jēdzieni nostiprināti Satversmē un likumos un ka izmaiņas nav nepieciešamas. Viņš arī pauda pārliecību, ka pašreizējā sasaukuma Saeimā Viņķeles iniciatīvas negūs atbalstu.

Arī Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Kārlis Seržants pauda šaubas, ka jaunais partnerattiecību regulējums palīdzētu heteroseksuāliem pāriem, kuriem jau tagad ir visas iespējas fiksēt savas attiecības, bet cilvēki vienalga to nedara. Viņaprāt, šādi pāri nesteigsies reģistrēt arī partnerattiecības.

Viņš gan atzina, ka neiebilstu, ja viendzimuma pāriem būtu iespējas attiecības reģistrēt, taču šādam regulējumam  „jābūt maksimāli attālinātam no laulībām un ģimenes”, turklāt Seržants baidās, ka „nākamais solis būs iespēja adoptēt bērnus” un viņš tam nepiekritīs nekad.

Savukārt opozīcijas partijas „Saskaņa” deputāts Boriss Cilēvičs atbalstīja Viņķeles argumentus, norādot, ka tas, ka šobrīd likums neparedz iespēju reģistrēt partnerattiecības nekādā veidā nepalielina laulību skaitu, un aptuveni puse pirmo bērnu dzimst ārpus laulības.  

Cilēvičs sacīja, ka neredz, kam kļūtu sliktāk no tā, ka savas partnerattiecības varētu reģistrēt arī viendzimuma pāri.   

Jau ziņots, ka par partnerattiecību likumu diskusiju no jauna rosināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs („Vienotība). „Mūsu valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veida partnerattiecībām, cīnīšos par to,” tā pēc sava paziņojuma par homoseksuālo orientāciju savā mikrobloga vietnē uzsvēra Rinkēvičs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti