Viņķele norādīja, ka situācija var būt mainīga, straujš saslimstības pieaugums varētu likt pārskatīt plānus, bet “pagaidām esam cerību pilni, ka bērni varēs iet skolā septembrī”, un Izglītības ministrija jūlija beigās plāno plašāku skaidrojumu par to, kā būs jāorganizē mācību process.
Arī 29. augustā plānotās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, ja situācija būs tāda kā šobrīd, notiks bez izmaiņām, atzina ministre.
Viņa skaidroja, ka valdība vērtē situāciju un nosaka ierobežojumus, ņemot vērā epidemiologu atklāto, “ja ir uzliesmojumi, mēs lūkojamies, kā tas ir noticis, nevis piegriežam skrūves pa visu laukumu”.
Aizvadītajā nedēļā reģistrētie uzliesmojumi liecina, ka Covid-19 diemžēl tepat vien ir, un “tā mēs līdz vakcīnas pieejamībai arī rīkosimies - mazinām ierobežojumus, skatāmies, kādi rezultāti, - ja ir nepieciešams, tad atkal pastiprinās ierobežojumus, bet tieši tik daudz, cik nepieciešams”, skaidroja Viņķele.
Ministre skaidroja, ka aizvadītajā nedēļā atklātie saslimšanas gadījumi ir saistīti ar sabiedriskās ēdināšanas vietu apmeklējumi – divi gadījumi Rīgā un viens gadījums Liepājā, tieši tāpēc arī pastiprināti ierobežojumi šajā nozarē.
Viņķele arī skaidroja, ka saīsināt restorānu un kafejnīcu darba laiku naktī līdz pusnaktij, nevis līdz plkst.2, nolemts, jo epidemiologu izmeklēšanas liecināja, ka tieši pēc pusnakts cilvēki sāk pārvietoties no vienas izklaides vietas uz citu.
“Lūkosimies, vai tas nesīs rezultātus,” piebilda ministre.
Viņa arī aicināja cilvēkus būt apzinīgiem, saprotot, ka ar savu vieglprātīgo rīcību var ietekmēt citu cilvēku uzņēmējdarbību un citu cilvēku veselību, turklāt visbiežāk - tieši savu tuvinieku veselību.
Viņķele arī aicināja izmantot lietotni “Apturi Covid” un arī izmantot iespēju veikt valsts apmaksātos Covid-19 testus.
KONTEKSTS:
Jūlija sākumā Latvijā vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām, un saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku.
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.
No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.