Panorāma

Latvija atzīmē 15 gadus NATO

Panorāma

Mācībās pārbaudīs Baltijas gāzes pārvades sistēmu drošību

Kurš ārstēs? Kā novērst katastrofālo mediķu trūkumu?

Viņķele: Maģisku risinājumu medicīnu māsu trūkumam nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mediķu un jo īpaši medmāsu trūkuma problēma ir ļoti ielaista – par to runājām visas šīs nedēļas garumā. Būtiski uzlabojumi nav bijuši gadu desmitiem, kas novedis pie tā, ka, piemēram, medicīnas māsu trūkumu jau mērām tūkstošos. Taču ir pēdējais laiks kaut ko darīt, jo ar katru nākamo gadu risinājumu atrast būs vēl grūtāk. Kādas ir iespējas, kas jau tiek darīts un ko vajadzētu – par to noslēdzošajā sižetā rubrikā “Kurš ārstēs?”.

Ko darīt? Vai ir kāds ātrs risinājums? Veselības ministrs Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") saka, ka maģisku risinājumu nav. "Tas jautājums ir dīvains, un tas tāds no Ziemassvētku vecīša kategorijas. Problēma nav skatāma arī atrauti no tā, ka Latvijā sarūk iedzīvotāju skaits. Nevar būt tā, ja sarūk iedzīvotāju skaits, profesiju nodrošinājums ir pieteikams," pauž Viņķele.

Ministre atzīst, ka ārstu trūkums radies ilgstoši hroniski zema atalgojuma dēļ. "Šis tiek pēdējo gadu laikā risināts, jo tas pieaugums specifiski ārstniecības personāla atalgojuma paaugstināšanai pēdējos divos gadus ir būtisks, un ir dažas diezgan pozitīvas tendences redzamas, ka tās, īpaši māsas, kas ir strādājušas ārpus profesijas, atgriežas," norāda ministre.

Tā tiešām ir, kā min ministre, – pērn, kad pirmo reiz pa ilgiem laikiem algas jūtami cēla, apstājās medicīnas māsu skaita kritums. Tādēļ starp risinājumiem visas puses to min kā galveno. Taču intervijās atklājās - pirms noticēt, ka tā ir stabila tendence, vajadzīgs laiks, jo jau piedzīvots daudz vilšanos.

Vēl viena lieta – mazāka slodze, citādi māsas un arī ārsti izdeg. Taču tas nozīmētu – mazāk operāciju un konsultāciju. Vēl viens no iespējamiem risinājumiem – gan visnepopulārākais – papildspēki no ārvalstīm. Tas gan nozīmē ne vien valodas barjeru, bet arī savstarpēju izglītības atzīšanu.

"Mana sajūta ir vairāk - jā, protams, tas vispār būs jautājums, kas šai valdībai jālemj - tā sauktās gudrās imigrācijas programma, jo darbaspēka trūkums, kvalificēta darbaspēka trūkums nav tikai veselības aprūpes sistēmā, noteiktu reģionu speciālisti ar noteiktu izglītību un, protams, ar noteiktām latviešu valodas zināšanām. Šie ir nosacījumi, kuriem izpildoties, mēs varam aicināt strādāt šeit cilvēkus," skaidro Viņķele.

Igaunijā tikmēr norāda, ka atalgojums ir galvenais risinājums. "Lielu problēmu nav, jo Igaunijā vidējā māsas algas ir valsts vidējās algas līmenī un, ja algas ir normālas, tad māsas nāk strādāt. Viss sākas ar nodokļiem. Ja nodokļus valsts iekasē, ja ienāk nauda, tad var arī medicīnu uzturēt. Ja cilvēkiem maksā neoficiālas algas un nemaksā arī nodokļus, arī medicīnu nebūtu par ko nodrošināt," saka Valgas slimnīcas vadītājs Marguss Ulsts.

Vēl viena lieta, ko min visi, īpaši māsas, bet ko ietekmē viss iepriekšminētais: atjaunot profesijas prestižu – jo māsas profesija nav pietiekoši novērtēta – arī attieksmes ziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti