Viņķele: Koalīcija atbalsta atteikšanos no diviem veselības aprūpes groziem

Lai nodrošinātu nepieciešamo vienoto veselības aprūpes pakalpojuma klāstu, viena procentpunkta sociālā iemaksu likme veselības apdrošināšanai tiks attiecināta ne tikai uz vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem, bet arī uz speciālajā nodokļu režīmā strādājošajiem, piemēram, mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, piektdien koalīcijas Attīstības komitejas sēdē vienojās valdību veidojošās partijas. Par to informēja veselības ministres Ilzes Viņķeles ("Attīstībai/Par!") padomnieks komunikācijas jautājumos Edgars Skvariks.

Līdz nākamās nedēļas trešdienai, 27. martam, Veselības ministrija sagaida no partijām to viedokļus, lai pēc nedēļas apkopojumu nodotu izstrādāto priekšlikumu izvērtēšanai Sadarbības padomē.

Viņķele komitejas sēdē klātesošajiem skaidroja, ka nepieciešams noteikt pierādījumos balstītu vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kas tiek nodrošināts visiem Latvijas rezidentiem.

“Ieejas biļete publiski finansētā veselības aprūpē lielākoties būs balstīta uz sociālās apdrošināšanas pamata. Tā ir viena procentpunkta noteikšana un novirzīšana veselības aprūpei, to attiecinot gan uz vispārējā, gan speciālajā nodokļu režīmā strādājošajiem,” klāstīja ministre.

Vienlaikus tiem cilvēkiem, kuri no saviem ienākumiem nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas vai neiekļaujas kādā no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām, piemērojams obligāts maksājums, kas nodrošinās iespēju saņemt pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu.

Ministres padomnieks informēja, ka komitejas sēdē atbalstu guvis priekšlikums par apdrošinātiem uzskatīt arī trešās grupas invalīdus, kā arī cilvēkus, kuri kopj personas ar invaliditāti, tādējādi objektīvu iemeslu dēļ nestrādājot algotu darbu. Pie šī jautājuma izstrādes Veselības ministrija strādās kopā ar Labklājības ministriju.

Viņķele par izstrādāto priekšlikumu plānojusi diskutēt ar valdības sociālajiem partneriem, kā arī Saeimā ievēlēto partiju frakcijām.

Mērķa sasniegšanai nepieciešami grozījumi Veselības aprūpes finansēšanas likumā, likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

Grozījumi jāpieņem līdz 1. jūlijam, līdz kuram ir atlikta veselības aprūpes pakalpojumu dalīšana divos grozos. Pretējā gadījumā būs vēlreiz jābalso par reformas atlikšanu, citādi tā stāsies spēkā.

KONTEKSTS:

Koalīcijas partneri iepriekš konceptuāli piekrita Viņķeles ierosinājumam atteikties no diviem veselības aprūpes pakalpojumu groziem, bet nesteidzās to arī publiski atbalstīt.

Veselības ministrija uzstāj, ka valsts veselības apdrošināšanai vajadzētu būt pieejamai visiem nodokļu maksātājiem, un tam būtu nepieciešamas izmaiņas pašreizējā modelī, aizstājot dažiem strādājošiem pašreiz noteiktās 250 eiro brīvprātīgās iemaksas ar sociālās apdrošināšanas iemaksām un atsakoties no diviem veselības aprūpes pakalpojumu groziem. 

Vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem pērn sociālo nodokli pacēla par vienu procentpunktu, šo naudu novirzīja veselības aprūpei. Citiem nodokļu maksātājiem valsts veselības apdrošināšana nepienāktos.

Pagaidām valsts veselības apdrošināšanas ieviešanu atlika līdz jūlijam.

VM piedāvāja arī citos nodokļu režīmos strādājošiem celt sociālo iemaksu par vienu procentpunktu. Tad arī viņiem pienāktos pilns valsts apmaksātais veselības pakalpojumu klāsts.

Ārsti atteikšanos no diviem groziem apsveic, slimnīcām bažas par pacientu parādiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti