Labrīt

Augustā Daugavpilī ceturtdienās skan cikla "Muzikālais augusts" koncerti

Labrīt

Ģimenes ārsti Latvijā – nomaiņa gausa, kvalitāte atkarīga no ārsta degsmes

Ilze Viņķele: Turpmāk paredzēts mazināt Covid-19 dēļ ieviestos ierobežojumus

Viņķele: Ja klātienes mācības neizraisīs jaunu Covid-19 vilni, ierobežojumus mīkstinās vēl

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība turpinās pakāpeniski mīkstināt Covid-19 ierobežošanas pasākumus, nākamnedēļ Veselības ministrija piedāvās lemt par mazākiem ierobežojumiem sabiedriskās ēdināšanas sektorā, bet, ja skolas gaitu atsākšanās neizraisīs otru Covid-19 vilni, septembra vidū varētu mazināt arī pulcēšanās ierobežojumus, Latvijas Radio pastāstīja Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstība/Par!”).

ĪSUMĀ:

  • Ja situācija nepasliktinās, VM nākamnedēļ piedāvās mīkstināt pulcēšanās ierobežojumus un nosacījumus kafejnīcām.
  • Ja pēc klātienes mācību atsākšanas viss būs labi, ierobežojumus mīkstinās vēl.
  • Ja būs jauni Covid-19 uzliesmojumi, ierobežojumus atkal pastiprinās.
  • Gatavojoties 2.vilnim, VM strādā ar reģionālajām slimnīcām.
  • Covid-19 pacientus galvenokārt plāno ārstēt Infektoloģijas centrā.
  • Tāpat VM centās iepirkt pēc iespējas vairāk gripas vakcīnu.
  • Paplašinās valsts apmaksāto vakcināciju pret gripu.
  • Gripas vakcīna palīdz nošķirt Covid-19 pacientus, jo simptomi ir līdzīgi.
  • VM strādā arī pie potenciālās Covid-19 vakcīnas un zāļu iegādes.  

Viņa skaidroja, ka ar ierobežojumu atvieglošanu mēs mēģinām pielāgoties tam, ka Covid-19 ir un piesardzības pasākumiem un izmaiņām dzīvē jābūt, bet mēģinām to darīt saudzīgi, lai tas pēc iespējas netraucē cilvēku dzīvi.

Pašlaik Latvijā saslimstības rādītājs 14 dienās uz 100 000 cilvēku ir 2,6, bet Eiropā par drošām atzītas valstis ar rādītāju līdz 16.
Ja šie cipari nemainīsies, Veselības ministrija nākamnedēļ piedāvās atvieglot ierobežojumus ēdināšanas sektorā, atgriežoties pie situācijas pirms Covid-19 uzliesmojumiem, kas bija saistīti ar restorānu un izklaides vietu apmeklējumu, atklāja ministre.

VM  piedāvās atkal atļaut restorānu un kafejnīcu darbību līdz pulksten 2 naktī, nevis līdz pusnaktij, kā tas ir pašlaik. Iekštelpās pie galda plāno atļaut sēdēt 8, nevis 4 cilvēkiem, bet ārā iecerēts atcelt cilvēku skaita ierobežojumu pie galda. 

Iekštelpās varētu ļaut pulcēties līdz 1000 cilvēku pašreizējo 500 vietā, ievērojot prasību nodrošināt 3 kvadrātmetru lielu platību uz vienu apmeklētāju un 1,5 metra distanci.

Savukārt, ja pēc klātienes mācību atsākšanas situācija nepasliktināsies, varētu lemt par pulcēšanas ierobežojumu mīkstināšanu.

Septembrī iekštelpās varētu ļaut pulcēties līdz 5000, ievērojot 3 kvadrātmetrus uz cilvēku un dalot apmeklētājus sektoros pa 500 cilvēkiem sektorā, informēja Viņķele.

Savukārt, ja tiks reģistrēti jauni uzliesmojumi, ar ierobežojumiem “pakāpsimies atpakaļ, tāda būs realitāte, kamēr nebūs vakcīnas”, atzina ministre.

Viņa skaidroja, ka pašlaik nav citas izejas, kā vien mīkstināt ierobežojumus, jo “mēs redzam, kas notiek, ja ilgstoši saglabā ierobežojumu, pat disciplinētajā Vācijā notiek protestu demonstrācijas, ir cilvēku nogurums un nespēja koncentrēties un līdzdarboties” ierobežojumu ievērošanā.

Taču valdība būs gatava nepieciešamības gadījumā atgriezties pie ierobežojumiem, uzsvēra Viņķele.

Gatavojoties iespējamam otrajam Covid-19 vilnim, Veselības ministrija arī sagatavo ārstniecības iestādes, gatavojas nodalīt pacientu plūsmu, palīdzot reģionālajām slimnīcām sagatavoties, bet koncentrējoties uz to, ka Covid-19 specifiski ārstē Latvijas Infektoloģijas centrā, stāstīja Viņķele.  

Tāpat ministrija strādā pie tā, lai sagādātu pēc iespējas vairāk gripas vakcīnu un paplašinātu to cilvēku loku, kuriem valsts šo vakcināciju apmaksā. Viņķele sacīja, ka plānots obligāti iekļaut šajā sarakstā mediķus un sociālo aprūpes centru iemītniekus.

Pašlaik valsts pilnībā apmaksā gripas vakcīnu bērniem vecumā līdz 2 gadiem un bērniem vecumā līdz 18 gadiem ar hroniskām slimībām un 50% apmērā – grūtniecēm, senioriem no 65 gadu vecuma, iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām.

“Mūsu uzdevums ir izplēst no ražotāja pēc iespējas vairāk vakcīnu,” sacīja ministre, piebilstot, ka šo vakcīnu ražošana ir pietiekami sarežģīta un nevar pēkšņi pasūtīt daudz lielāku daudzumu.

Gripas vakcīna palīdzēs konstatēt Covid-19 pacientus, jo simptomi abām slimībām ir līdzīgi, turklāt infektologi atzīst, ka potenciāli saslimšanas gadījumā vakcīna pret gripu Covid-19 gaitu padara vieglāku, skaidroja ministre.

VM arī strādā pie tā, lai kopīgajā Eiropas Komisijas iepirkumā iegādātos vakcīnas pret Covid-19, kad tās būs pieejamas, un ja tas nebūs Latvijas interesēm atbilstoši, varētu pieteikties iegādāties vakcīnas kā viena valsts atsevišķi.

Tāpat ir sāktas sarunas ar farmācijas kompāniju, kuras zāles atzītas par efektīvām cīņai ar Covid-19, un, lai gan zāļu cenas vēl pat nav zināmas, Latvija pieteikusies rindā uz noteiktu apjomu, atklāja ministre.   

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

No augusta ārā drīkst pulcēties 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti