Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Sāk procesu par emocionālu vardarbību pret bērnu Bruknā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Prokurore, iespējams, prasīs cietumsodu

Viltus ziņu izplatītājs Endziņš nožēlo aicinājumu «likvidēt ķīniešus»

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa skatīja krimināllietu, kurā par aicinājumu likvidēt ķīniešus apsūdzēts viltus ziņu izplatītājs Niks Endziņš. Tiesas sēdi atlika līdz 22.oktobrim. Lietas prokurore pieļauj, ka varētu prasīt arī reālu cietumsodu. Tikmēr Endziņš LTV paudis, ka nožēlo sociālajā tīklā "Facebook" publicēto aicinājumu.

“Jā, es ļoti nožēloju to, ko esmu izdarījis.

Ja es būtu zinājis, ka kaut kas tāds vispār varētu notikties, es nebūtu ne kaut kādus video filmējis, ne publicējis sociālajos tīklos,” Latvijas Televīzijai pēc sēdes sacīja Endziņš.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa krimināllietu turpinās skatīt 22. oktobrī.

Endziņš lūdza lietas izskatīšanā pieaicināt liecinieku, taču atteicās atklāt, kas ir šis liecinieks. Kā arī tiesai uz nākošo tiesas sēdi jānodrošina video iekārta, lai varētu noskatīties video, par kuru tiek celtas apsūdzības.

Sēde sākas ar Endziņa lūgumu neļaut to filmēt: “Es jums būtu no visas sirds pateicīgs, ja žurnālisti tiesas laikā šeit neatrastos.”

Prokurore Dace Lapinska vēl neatklāja, kādu sodu prasīs, taču uzsvēra, ka Endziņš noziedzīgo nodarījumu veicis atkārtoti un pants paredz arī reālu brīvības atņemšanu līdz 5 gadiem.

"Šādās lietās noteikti ir jāņem vērā sabiedrības intereses. Tas arī būs primārais. Un šis nodarītais kaitējums. Šodien sniedza liecību Veselības ministrijas pārstāvji, cietušā pārstāvji un izstāstīja, kāds kaitējums ir nodarīts ar medicīnu saistītām iestādēm un sabiedrībai kopumā. Kā zināms, uz to brīdi, janvārī, sabiedrībā bija liels sašutums. Jo citās valstīs Covid-19 infekcija bija lielos apjomos. Tas tiks ņemts vērā pie soda noteikšanas. Arī paša apsūdzētā attieksme. Sankcija ir plaša, naida kurināšana ir smags noziegums, kas paredz brīvības atņemšanu līdz 5 gadiem. Apsūdzētā attieksmi es dzirdēju tiesas zālē.

Attieksme liek domāt, ka viņš nenožēlo izdarīto. Jo vainu atzīst tikai daļēji,“ komentēja prokurore.

Prokuratūras pārstāve Laura MajevskaLinda Spundiņa

Tikmēr cietušās puses – Veselības ministrijas – pārstāve, juristkonsulte Ieva Brūvere uzsvēra, ka laikā, kad pasaulē tūkstoši slimoja un mira ar koronavīrusu, šādas viltus ziņas radīja lieku paniku Latvijas iedzīvotājiem. “Viņš uztrauca sabiedrību! Viņš radīja nevajadzīgu, nepieļaujamu satraukumu! Tāda nepatiesa informācija bija nepieļaujama tādā brīdī. Un viņš diskreditēja valsts iestāžu darbību ar to,” norādīja Brūvere.

Arī prokuratūras pārstāve Laura Majevska norādīja uz Endziņa radītajām sekām: "Šis video saturēja cieņu aizskarošus izteikumus un bija naidīgi vērsts pret ķīniešu tautības cilvēkiem, kā arī pret Ķīnu kā valsti. Tāpat viņš arī izplatīja viltus ziņas par pašu koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijā. Šis te minētais apgalvojums neatbilda patiesībai, jo tajā laikā Latvijā vēl nebija reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Šādas viltus ziņas izraisīja arī nepamatotu rezonansi sabiedrībā un tika traucēts arī Slimību profilakses un kontroles centra darbs."

KONTEKSTS:

Valsts policija Niku Endziņu aizturēja janvāra beigās – pēc tam, kad viņš sociālajā tīklā "Facebook" ievietotā video nepatiesi apgalvoja, ka Latvijā no Ķīnas ieradusies ar bīstamu vīrusu inficēta sieviete un cauri visai Rīgai sabiedriskajā transportā devusies uz slimnīcu. Video izskanēja arī naidīgi ķīniešiem veltīti izteikumi, kuru dēļ Endziņa lietu no policijas pārņēma Valsts drošības dienests. 

Viltus ziņu izplatītājs Niks Endziņš jau tiek tiesāts par huligānismu saistībā ar viņa izveidotajās interneta vietnēs publicēto maldinošo informāciju, piemēram, par lielveikala "Alfa" sabrukšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt