Dienas notikumu apskats

Maskavā aizturēts ukraiņu korespondents; Kijeva lūdz starptautisko sabiedrību palīdzēt

Dienas notikumu apskats

KNAB veic kratīšanu Trukšņa kabinetā un, iespējams, dzīvesvietā

Ja gudronu nepaspēs izsmelt, valsts var zaudēt 31 miljonu eiro

Vilcināšanās ar gudrona dīķu smelšanu valstij var maksāt 31 miljonu eiro

31 miljons eiro ir cena, ko Latvijai var nākties samaksāt, ja piesārņotie Inčukalna gudrona dīķi līdz 2022. gadam nebūs attīrīti. Tā ir nauda, no kuras lielāko daļu Eiropas Savienība (ES) mūsu valstij jau pārskaitījusi un ko vēl sola, ja projektu īstenos noteiktajā termiņā. 

Lai gan ieildzis konkurss, kurā meklē nākamo gudrona smēlēju, gan Valsts vides dienests (VVD), gan politiķi pašlaik pauž pārliecību, ka šoreiz sanācijas gaita iekļausies paredzētajā laikā.

Izmaksas dubultojušās

Līdz šim par gudrona aizvākšanu no vēsturiski piesārņotajiem Inčukalna dīķiem uzņēmējiem samaksāts gandrīz 28 miljoni eiro. Eiropas Komisija sola – ja gudronu izsmels līdz 2022. gada beigām, Latvijai pārskaitīs ap 30 miljoniem eiro. Savukārt projekta otrās kārtas izmaksas kopā ar valsts budžeta finansējumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) lēš līdz 29 miljoniem eiro.

Tādējādi rēķināms, ka kopējās projekta izmaksas pret sākotnēji plānotajām būs dubultojušās, tuvojoties 60 miljoniem eiro.

Lai gan pašlaik jau bija jābūt zināmam nākamajam darbu veicējam, VVD vēl vērtē trīs pretendentu piedāvājumus, atzīst VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība).

"Piedaloties konkursā, visi šie uzņēmumi ir pauduši gatavību to darīt [veikt sanācijas darbus] un izdarīt līdz galam. Un pagaidām nav pamata teikt, ka kaut kas varētu nebūt," teica VARAM parlamentārais sekretārs.

Līdaka: Vainot VVD nav pareizi

Otrdien, 4.oktobrī, pēc gada pārtraukuma par gudrona aizvākšanas gaitu sprieda Saeimas Vides apakškomisijā.

Tās priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība) kavēšanos un tiesāšanos ar uzņēmumu "Skonto būve", ko pērnvasar no Inčukalna izraidīja, skaidro ar VVD nespēju īstenot tik vērienīgus projektus. VVD, viņa skatījumā, ir uzraudzības iestāde, savukārt par līdzšinējo problēmu iemeslu Līdaka sauc to, ka vides ministrijā likvidēta lielo projektu struktūrvienība. 

"Pārmest Valsts vides dienestam līdzšinējās neveiksmes būtu diezgan nepareizi.

Drīzāk ir jāpārmet tiem, kas šo te VARAM [Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas] struktūru, kas strādāja daudzus gadus, veiksmīgi vienkārši izpostīja," teica Līdaka.

Vilcināšanās ar gudrona dīķu smelšanu valstij var maksāt 31 miljonu eiro
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

Savukārt Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa vērtē, ka Inčukalna attīrīšana ieilgusi vismaz divu iemeslu dēļ – pirmkārt, tāpēc, ka konkursos tiek izvēlēti lētākie piedāvājumi, savukārt otrs iemesls – būvfirmas izvēle darbu veikšanai.

Gudrons jāizsmeļ līdz 2022. gadam

Pēc Līdakas teiktā, VVD pašreiz "iet pa pareizu ceļu" gudrona dīķu sanācijas projekta virzībā. Taču dienestam stingri jāturas pie noteikto termiņu ievērošanas. Nākamā Saeimas Vides apakškomisijas sēde šajā jautājumā plānota pēc gada, kad "visiem darbiem būs jāsākas".

"Nākošās vasaras vidū līgumam jābūt noslēgtam. Ja tas tā nebūs, tad būs pamatīgi draudi projekta sekmīgai realizācijai līdz 2022.gada beigām," teica Līdaka, norādot - ja projekts līdz 2022.gada beigām netiks realizēts, tad Latvijai būs jāatmaksā no Eiropas Komisijas saņemtais ES fondu līdzfinansējums aptuveni 31 miljona eiro apmērā.

"Šis termiņš ir tāds, kas neļauj kļūdīties projekta realizācijas gaitā," piebilda Saeimas deputāts.

Līdaka Latvijas Radio radījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka ir bažas, ka valsts varētu zaudēt tiesvedību ar "Skonto būvi". "Šis cipars dara bažīgus," tā "Skonto būves" prasīto parādu vairāk nekā septiņu miljonu eiro apmērā vērtēja Līdaka.

Viņš norādīja, ja tiesas lēmums būs labvēlīgs "Skonto būvei", bet nelabvēlīgs valstij, tad būs jādomā, kur rast aptuveni astoņus miljonus eiro, kas, uzņēmuma ieskatā, tam vēl nav samaksāti par paveiktajiem darbiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Ceturtdien, 6.oktobrī, VVD juristi dosies uz otro sēdi tiesvedībā, kurā kompānija "Skonto būve" līguma pārtraukšanu prasa atzīt par prettiesisku, kā arī grib piedzīt 7,5 miljonus eiro.

Jau ziņots, ka VVD pērn vasarā pārtrauca līgumu ar SIA "Skonto būve" par Inčukalna  sērskābo gudrona dīķu sanāciju.  Šā gada sākumā dienests izsludināja jaunu iepirkumu par sanācijas darbu turpināšanu un pabeigšanu Inčukalna Dienvidu un Ziemeļu gudrona dīķos, kā arī šo darbu uzraudzību.

VVD līdz novembra sākumam varētu paziņot tos kandidātus, ar kuriem dienests varētu sākt sarunas par dīķu tālāku attīrīšanu. "Savukārt par inženieruzraudzību tad mums ir plāns, ka mēs varētu ar šo darbu tikt galā līdz nākamā gada janvāra beigām," iepriekš sacīja VVD vadītāja vietniece Aina Stašāne.

VVD ģenerāldirektores vietniece pauda pārliecību, ka līdz pārceltajam 2022. gada termiņam Inčukalns no gudrona būs brīvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti