Viļānos pamestā mežniecības ēkā top dabas pētniecības centrs

Tāpat kā daudzviet, arī Viļānu novadā bērnu un jauniešu galvenā ārpusskolas aktivitāte ir  mūzikas, mākslas vai sporta skolu nodarbības. Bet, lai veicinātu interesi arī par dabu un apkārtējo vidi, Viļānu novada pašvaldības atbalstījusi dabas draugu radošās pētniecības centra izveidei. Centrs atradīsies kādreizējā mežniecības ēkā, kas tagad ir pamesta. 

Mežniecības ēka Viļānu pilsētas nomalē pēdējo gadu laikā bija viena no novada degradētajām teritorijām. Pēc akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” mežniecības punkta likvidēšanas šaipusē vairs nekas nenotika.

Šodien ēka atgūst otro elpu: iekštelpās rit grīdu, sienu, griestu un inženiertīklu remontdarbi, lai jau drīzumā te ierīkotu Dabas draugu radošās pētniecības centru “Dadzis”, kāda līdz šim Viļānos nav bijis.

'"Šī problēma izkristalizējās jau tad, ka mēs strādājām pie attīstības stratēģijas, attīstības programmas: ka vajag vietu, kur visiem sanākt," atzīst Viļānu novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Iveta Piziča.

Vieta dabas pētniecībai šeit ir piemērota, jo ēka atrodas aiz pilsētas robežām, klusā privātmāju rajonā – meža ielokā. Centra darbība būs vērsta tieši uz bērnu un jauniešu līdziesaisti vides jautājumu izziņā. To, kādām aktivitātēm jo īpaši pievērst uzmanību, lems pēc būvdarbu noslēguma.

"To mēs darīsim kopā ar jauniešiem, skatoties viņu intereses, viņu vēlmes un viņu vajadzības. Viļānos jauniešiem sevi ir iespēja attīstīt, darboties skolā, mūzikas skolā, sporta skolā un visur vārds – skola. Tad šeit ir mājas," saka Piziča.

Jaunieši piekrīt, ka brīvā laika pavadīšanas iespēju novadā ir daudz, taču ir svarīgi sevi attīstīt ne tikai kultūrā un sportā, bet arī citās nozarēs.

"Vēl ir dažnedažādi pulciņi, ko piedāvā kultūras nams, ko piedāvā Jauniešu un bērnu centrs. Tāpēc ir, ko darīt, bet tas, ka šeit būs šis centrs – tas būs vairāk izzinoši," spriež Viļānu vidusskolas skolniece Jeļizaveta Klimanova.

"Es domāju, ka tas dos ļoti lielu plusu jauniešiem. Tie uzzinās daudz ko par augu procesiem un vairāk par vidi un tā tālāk," piebilst Viļānu vidusskolas absolvents Kaspars Saprovskis.

Šobrīd ēkā paveikta aptuveni puse remontdarbu, vēl jānomaina logi un jumts. Ēkas atjaunošana un pārveide par dabas centru ir viens no Eiropas Savienības LEADER programmas projektiem, un tā kopējās izmaksas veido vairāk nekā 77 000 eiro.

Ēku ekspluatācijā paredzēts nodot 1. septembrī. Centra izveide novadam dos arī vienu jaunu darbavietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt