Viļānos mācās šķirot atkritumus un dzīvot pēc «zero waste» principa

Lai iedzīvotāji, domājot par dabas resursu izmantošanu, savā ikdienā sāktu pielietot “zero waste” dzīvesveidu jeb dzīvi bez atkritumiem, Viļānos īsteno projektu “Zaļā palete”. Tajā iesaistītas desmit ģimenes, kuras trīs mēnešus šķiros atkritumus un aizpildīs dienasgrāmatu par patērētā iepakojuma saturu un apjomu. Tāpat notiks izglītojošas nodarbības par to, kā dzīvot un domāt zaļāk.

Viļānos mācās šķirot atkritumus un dzīvot pēc «zero waste» principa
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Viļānos bloga “Seek the simple” jeb “Meklēt vienkāršo” autore Laura Arnicāne stāstīja, kā izvairītos no situācijas, ka ir pilns drēbju skapis, bet nav, ko vilkt mugurā. Šāda situācija liecina par neapdomīgu pirkumu iegādi.

“Viena no svarīgākajām lietām, kas jāsaprot un kas šokē cilvēkus, ka apģērbs ir otra piesārņojošākā industrija pasaulē aiz naftas ražošanas. Kā jūs varat iedomāties, liela daļa no apģērba ir veidota no naftas.

Visi, kas ir sintētiskie audumi, tie ir naftas produkti, tas nav tikai pati ražošana vai pati auduma ražošana, tā ir krāsošana,” stāstīja Arnicāne.

Viņa nodarbībā aicināja pārskatīt un izrevidēt savu garderobi, atsakoties no liekā, kas neder un nepiestāv, savukārt, jaunu apģērbu iegādājoties, domāt par tā kombinēšanu. Tā padarot gan vieglāku savu ikdienu, zinot, ko vilkt mugurā, gan netērējot lieki naudu un neatbalstot ātro modi, bet ieguldot līdzekļus kvalitatīvās un ilglaicīgās lietās. Šī nodarbība ir viena no projekta aktivitātēm, kas veicina videi draudzīgu domāšanu. Viens no lielākajiem sabiedrības izaicinājumiem ir atkritumu šķirošana, uz to pamazām virzās arī Viļānu novadā. Projektā ir iesaistītas desmit ģimenes, kuras sāk šķirot atkritumus.

“Projekta ietvaros paredzētas vairākas aktivitātes. Viena no tām ir noskaidrot cilvēku ieradumus saistībā ar atkritumiem; tiek dota lapa un katru dienu jāatzīmē, cik tu esi izmetis papīra iepakojumu, PET pudeles un visu, visu pārējo. Tad tas materiāls ir uzskatāms, un tu redzi, vai tiešām man vajadzēja sapirkt desmit minerālūdens pudeles,” stāstīja projekta pārstāve Irina Klimanova.

Artis Kozlovskis ir viens no tiem, kurš arī pirms projekta šķiroja atkritumus. Iesaistoties projektā, viņš gūst papildu informāciju, kā darīt to pareizi. Viņaprāt, ja šķirošana kļūst par ieradumu, tā nav apgrūtinoša.

“Mums šobrīd māja ir remonta stadijā, virtuve īsti vēl nav iekārtota, un mēs, pamatiekārtojumu veidojot, uzreiz bijām noskaņoti paredzēt vietu vairākiem spaiņiem, maisiņiem, lai uzreiz varētu šķirošanu veikt,” stāstīja Kozlovkis.

Rita Ruba arī ir iesaistījusies atkritumu šķirošanas procesā, un pirms tam viņa atkritumus nešķiroja. Taču tagad ir trīs atkritumu maisiņi, kur tiek mests papīrs, plastmasa un sadzīves atkritumi. Rita atzīst, ka viņas piecgadnieks arī ir tas, kurš mudina domāt par vidi. Un, redzot izmestus atkritumus, zina, ka tos vajag pacelt. Diemžēl pieaugušajiem ar to ir problēmas.

“Es savam bērnam īpaši neakcentēju par atkritumiem, bet, kad mēs ejam pastaigāties, ja viņš pamana pa ceļam kādu papīrīti, tad mammai ir jāpaceļ un jāaiznes uz miskasti. Tad mammai ir rokās tie atkritumi un viņam pašam, un mēs nesam līdz miskastei. Fui, cik tas ir nesmuki, viņš saka,” par savu pieredzi stāstīja sieviete.

Projekta laikā tiks likvidēta arī Viļānos izveidotā stihiskā izgāztuve, kas atrodas aiz pilsētas garāžām, tur esošos atkritumus ne vien savācot, bet arī sašķirojot. Šajā vietā tiks izvietota novērošanas kamera. Tāpat tiks izveidoti bukleti par to, kā pareizi šķirot dalītos atkritumus, lai tos varētu nodot otrreizējai pārstrādei.

Aktivitātes Viļānos notiks līdz nākamā gada vasarai, cerot, ka videi draudzīga domāšana pamazām kļūst par iedzīvotāju ikdienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti