Dienas ziņas

Beigusies Ziemupes rūķu labdarības akcija

Dienas ziņas

Aiztur autovadītājus par kukuļa došanu

Viļakas novadā apgānīti vairāk nekā 200 senkapi

Viļakas novadā apgānīti vairāk nekā 200 senkapi

 

Viļakas novadā apgānītas vairāk nekā 200 latgaļu senkapu vietas. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija kopā ar Valsts policiju konstatēja, ka nedēļas laikā Daņilovkas pirmajos un otrajos senkapos izraktas un izlaupītas kapu vietas. Līdzīgi postījumi lielā platībā nodarīti Loginu senkapos Medņevas pagastā. Policijas Latgales reģionālās nodaļas inspektoriem līdz šim neesot nācies sastapties ar tāda mēroga postījumiem.

Lai nokļūtu līdz Loginu senkapiem, kas atrodas Viļakas novada Meņevas pagastā, ar mašīnu vien jādodas 10 minūšu braucienā cauri mežam. Tikai vietējie iedzīvotāji zina rādīt, kur atrodas 13.gadsimta Latgaļu apbedījuma vietas.

Rakšanas procesā vandāļi pavirši iekašņāja smiltīs mirušo kaulus un galvaskausu fragmentus. Pēc vietējo stāstītā bedrēs mētājās arī vandāļu izdzertās „Cocacola” pudeles un cigarešu izsmēķi. Runāt par kādu morāli vai ētiku te būtu pilnīgi lieki.

„Protams, tas ir nepatīkami un apbēdinoši , ka tā var izrīkoties ar senču vēsturi ar kapiem, tomēr lai cik sen tie būtu apbedīti, 50, 100 vai 200 gadi. Bet tomēr tā ir cilvēku atdusas vieta,” saka Šķilbēnu pagasta pārvaldes Andris Mežulis.

Neapšaubāmi racēji izmantojuši metāla detektorus, lai atrastu bronzas rotas, jostas sprādzes, gredzenus, monētas un arī ieročus. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvjus pārsteidz, cik lielos apmēros vandāļi darbojušies.

„Ļoti vērtīgi,” par kapiem saka inspekcijas Latgales reģiona pārvaldes vadītāja Vilma Platpīre. „Latgales reģionā nav nemaz tik daudz [šādu kapu] – vizuāli bagātākie un vēsturiski garīgā un materiālajā novērtējumā (..) Mēs skatīsimies – brauks arheologi, izvērtēs postījumus, protams, bedres būs jāaizber (..) Protams,  vizuāli mēs atgūsim to formu, bet bagātība ir zudusi,” atzīst Platpīre.

Valsts policija par senkapos veikto apbedījumu izrakņāšanu uzsākusi kriminālprocesu. Tiks rūpīgi sekots arī visām interneta vietnēm, kur tā saucamie melnie arheoloģi pārdod savus atradumus. „Uz šo brīdi nav nevienas personas uz aizdomu pamata. Šobrīd tiek pārbaudīta informācija par iespējamām personām, kuras varētu būt tur iesaistītas. Cerams, ka tuvākajā laika būs (..),” saka Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Balvu iecirkņa priekšnieks Dzintars Čebrakovs.

2014.gadā Latgales reģionālās nodaļas inspektori apsekojot kultūras pieminekļus, konstatēja vairāk kā 10 kultūras pieminekļu bojājumus un VP ir uzsāktas krimināllietas, tomēr jāsaka tikai daļa tiek atklāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti