Viļakas ezera salā izveido pastaigu taku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viļakas ezera sala ir interesants kultūrvēsturisks objekts, kuru pašvaldība vēlas labiekārtot, lai sakārtotu un radītu patīkamu vidi gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. Uz salas saglabājušies fragmenti no Viļakas viduslaiku pils, kas ir valsts nozīmes aizsargājamais piemineklis. Šobrīd uz salas ir izveidotas pastaigu takas.

Viļakas ezera salu veido par pievilcīgu tūrisma objektu Ziemeļlatgalē
00:00 / 05:00
Lejuplādēt

Pie Viļakas ezera izveidots vides objekts “Ūdens”. Objekta virsmu veido vairāk nekā divi  tūkstoši metāla formas pilienu, kas rada ūdenim līdzīgas skaņas, īpaši vējainās dienās. Pamazām Viļakas ezera apkārtne iegūst pievilcīgu un apskatei interesantu izskatu. No krasta redzama arī ezera sala, kas ir nozīmīgs kultūrvēsturisks objekts.

“Uz salas senatnē atradās Marienhauzenas pils, to cēluši vācu bruņinieki, kas ienāca Latvijā 13. gadsimtā un arī dzīvoja šeit. Un ezera salas uzcēla sākuma cietoksni, māju un 16. gadsimtā nocietināja. Pils tika iznīcināta 18. gadsimta sākumā, kad šeit nāca Pētera I karaspēks,” stāsta Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa.

Līdz mūsdienām ir saglabājušās pilsdrupas ar atsevišķiem mūra sienu fragmentiem.

“Kādreiz senatnē ir bijis koka tilts, kas bijis no ezera krasta līdz ezera salai, bet to arī līdz ar pili nopostīja un tilta vairs nav,” skaidro Gruševa.

Uz salas izveidota jauna pastaigu taka, ierīkojot koka laipas vairāk nekā 400 metru garumā.

Pašlaik vienīgais veids, kā nokļūt līdz salai, ir ar laivu vai citiem peldlīdzekļiem, vai ziemā pa ledu. Taču, kā apliecina Viļakas novada domes vadītājs Sergejs Maksimovs, pavasarī uz salu varēs nokļūt arī, ejot kājām. Ir uzbūvēts pontonu tilts, gaidot ziemu, tas nav uzlikts, taču, vērojot laika apstākļus, izrādās - to varēja arī darīt, tagad secina Maksimovs.

Ir izstrādāts salas attīstības plāns, kas paredz gan pilsdrupu konservāciju, gan nākotnē arheoloģiskos izrakumus. Tie palīdzētu apstiprināt vai arī noliegt izveidojušos pieņēmumus par salu.

“Iespējams, uz ezera salas ir atradies vecais latgaļu pilskalns, varbūt tas ir daļēji mīts, kas ar laiku pierādītos vai ne, to mēs noskaidrosim, veicot pētījumu. Bet, kad iebruka vācu bruņinieki, tad pamatā viņi ieņēma vietas, kur bija izvietoti senie latgaļu pilskalni,” spriež Maksimovs.

Uz salas vēlas izveidot pils vizualizācijas maketu un arī skatu torni.

“Mēs plānojām lēnītēm, pa posmiem īstenot projektu. Šajā gadā tas būtu pils salas makets vai skatu tornis, kas arī paredzēts, lai ornitologiem būtu vieta, kur [putnus] vērot, jo tas ir tāds projekts, kas veido sinerģiju ar vairākām nozarēm, iesākot ar dabas vērotājiem un kultūrvēsturi. Tāpat no Latgales programmas - otrā

ezera krastā šajā gadā plānojam uzbūvēt gan viesnīcu, gan atpūtas treileru apstāšanās punktu ar mazām brīvdabas mājām, ko plānojam nodot uzņēmējiem,” par iecerēm stāsta Sergejs Maksimovs.

Viļakas ezera salu pirms vairākiem gadiem Viļakas novads saņēma dāvinājumā no valsts. Šobrīd tā no krūmiem aizaugušas vietas ir kļuvusi par pastaigu taku. Nākotnē to iecerēts  veidot par pievilcīgu tūrisma objektu Ziemeļlatgalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti