Rīta intervija

Daugavpils mēra amata kandidāts Andrejs Elksniņš par iecerēto pilsētas attīstībai

Rīta intervija

Saeimas sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča par «Sistēmas bērni»

Bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga par valsts drošību un simtgades svinībām

Vīķe-Freiberga par kritiku simtgades svinību izmaksām: Latviešiem tā ir slimība

Latvijas simtgade ir ļoti nozīmīga, un diskusijas par nepieciešamību atvēlēt svinībām lielu finansējumu ir bezjēdzīgas, jo ir jāsaprot, ka, lai kaut ko izdarītu, nepieciešamas pūles un nauda, intervijā Latvijas Radio sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.  

Komentējot diskusijas par to, vai nepieciešams atvēlēt svinībām miljoniem eiro, viņa sacīja, ka

“latviešiem tā ir slimība, padomju laikā viņiem iestāstīja, ka viss nāk par velti, bet nu nav tādas lietas kā brīvas pusdienas, visam ir sava cena.”

“Ja jums totalitārā valstī mēģina iestāstīt, ka valsts par jums rūpējas un tāpēc viss nāk par brīvu, tā ir visdziļākā ilūzija”, un tā  radusies bērnišķīgā sajūta - ja nav par brīvu, tad tas ir šausmīgi, sacīja Vīķe-Freiberga.

Viņa norādīja, ka “cilvēki aizvien nevar iedabūt sev galvā, ka, ja tu kaut ko dari, tad tas prasa pūles vai naudu, un visbiežāk abus divus kopā”.

Bet spriešana par to, vai nepieciešams konkrēti tik liels finansējums, viņas ieskatā ir “ir tukšvārdīgi un bezjēdzīgi – vai nu mēs sevi cienām kā valsts, vai mums tā neatkarība kaut ko nozīmē vai ne”.

“Sākt par santīmiem cīnīties un ņaudēt, [..] tas var nonākt līdz absurdam,” rezumēja eksprezidente.

Viņa arī atklāja, ka viņu jau uzrunāja vairāku svinību projektu organizētāji, no sīkiem līdz grandioziem projektiem, un var just, ka gatavošanās svinībām rit pilnā sparā.

Savukārt uz jautājumu, kas valstij būtu jāpaveic līdz simtgadei, Vīķe-Freiberga sacīja, ka ir daudz runāts par reformām, piemēram, veselības un izglītības jomā, bet “gadi iet un nāk, reformas iet un nāk”, bet lietas aizvien nav sakārtotas, būtu vienreiz labi tomēr sakārtot šīs sistēmas.

Savukārt Rīgā, pēc eksprezidentes domām, būtu jāpiespiež īpašnieki sakārtot arhitektūras mantojumu un savest kārtībā skaisto ēku fasādes, jo nekur citur nevar ieraudzīt tādus graustus un brūkošus balkonus kā Rīgā.  

Jau ziņots, ka no valsts budžeta Latvijas simtgadei papildus atvēlēs 22 miljonus eiro trijos gados. Savukārt 60 miljoni eiro ir kopējā summa, ko veido gan papildu budžeta līdzekļi svētkiem, gan ministriju un valsts iestāžu jau esošajos budžetos atrastie līdzekļi, pašvaldību finansējums, Eiropas fondu līdzekļi, nauda no mecenātiem un citiem avotiem.

Lielāko daļu no Latvijas simtgades svinībām speciāli atvēlētā finansējuma - 13 miljonus eiro - iztērēs "Latvijas skolas somai" jeb dažādos kultūras pasākumos, kurus varēs apmeklēt 200 tūkstoši skolēnu.

90 komentāri
Apinis
to Precizējums -kas tad ir tauta? pastāsti ja visu zini ???
Apinis
to uuu-tu tak esi viens kārtīgs pastalnieks!!
Sarma
Nu jau lumpenīši līdz bibliotēkas nevajadzībai nonākuši. Cik nožēlojami! P.S. Ja ģimenei nav naudas zobārstam, tā jānopelna.
Chabulitis
Sārmai. Tāpēc jau pelna, bet ne Latvijā. Diemžēl! Nevar uzreiz visam nopelnīt, protams, ja nestrādā "Airbaltic" padomē! Tad, Jūs, spējīgie pelnītāji, uzsauciet svētkus valstij. Ja jau tik bagāti! Man ir kauns par valsti, kas nevar nodrošināt bērniem medicīnas minimumu, bet var izšaut gaisā EUR 100 000. Nav jautājums par nevēlēšanos svinēt, bet gan par prioritātēm! Nedod Dievs kādam nokļūt kādā no slimnīcām, kurās māsiņām maksā minimālo algu. Bet gribu redzēt tādu Sarmu, kas sanitāram mācīs nopelnīt 600ajam Mersim!
Chabulitis
Ja ģimenē nav naudas zobārstam, tad jāņem smskredit nauda un jāuztaisa dzimšanas dienas ballīte. Tas ir līdzīgi kā ar bibliotēku-tauta izmirst, bet mums taču vajag kaut kur grāmatiņas likt! Sviests!
I dritvai Kociñs jautà Priedei
Vai godīgāk nebútu pusi no tās trallināmās summas ziedot slimo izārstēsanai?Varbūt kāds no viñiem paliktu dzīvs un tiktu ballēties.Ja civēkiem nesāpētu morāli un fiziski,viñi nevaimanātu. Tas naudas izlietojums izklausās pëc-ja jums nepietiek maizes,reiz pa 100 gadiem varat ēst kùkas.
Spoks
Biju nedaudz labākās domās par VVF,bet palasot rakstu un dažus tajā izteiktos komentārus, domas mainījās. Nabadzīgie ļaudis esot skaudīgi "ņaudētāji"? Tiešām,tiešām visi bez izņēmuma?
atļausiet nepiekrist
Interneta troļļu armija nav tas pats, kas latvieši. Tiem, kas te izvērsuši kaukšanu un gaudošanu - ja sarēķinātu sīki un smalki, šaubos, vai tur izrādītos daudz jūsu pelnītas naudas.
Dainuta666
Butu interisanti redzet kadu tami kur un ka tiek iztereta nauda sim pasakumam! 100 punkti puse iet pa kabatam! mes jau pelnam naudu! Ta ir musu nauda ko tere sajos svetkos tautas!
Odze
VVF jau nu gan varēja paklusēt par vienkāršo cilvēciņu t.s."ņaudēšanu"! Kāds sakars skaudībai ar nabadzību?! Labāk nebūtu bāzusi degunu,kur viņai galīgi nav nekādas sajēgas! Priede un ūjinātājs ar var mierīgi iet ratā ar savām"gudrībām",tā vietā,*irstu par to sabiedrības daļu,par kuru patiesībā nefiga nezin! Tāpat jums ēst prasīt neviens netaisās!
Ceronis
Latviešiem ir tāds labs teiciens "Paēdušais neēdušo nekad nesapratīs"! Protams, baudot ne mazu trimdā gūto pensiju un vēl exprezidentes privilēģijas, redzējums ir savs. Parastai Tauta, kura iztiek no smieklīgām pensijā, minimālām algām - labākajā gadījumā, vai ir bez darba-sliktākajā, to nevar saprast. Viņiem ir citas rūpes. Un, lai dievs nedod , rodas veselības problēmas, kur maciņš jāver vaļā uz katra soļa, tad es teiktu vienkārši. Tas , maigi izsakoties , ir cinisms, bet padomājot dziļāk, tautas genocīds....Bez ieročiem un atklātas vardarbības tauta tiek iedzīta bezizejā un nāvē.. Visu atrisinās džungļu likums, kurš stiprāks, tas izdzīvos. Tad lūk, vajadzētu mūsu tautas kalpus nolikt uz gadiņu padzīvot tikai no vidusmēra cilvēku ienākumiem....Tad arī redzētu cik gudras runas un kādas, pasaules klejojumos gūtās, pieredzes dotu viņiem dzīves stimulu. Kādreiz Lielais Vilis nosauca mūs par muļķu zemi, es izteiktos skarbāk, esam idiotu zeme, ja visu to paciešam un ļaujam sevi m
Kāds
sakars Latvijai ar tvu Idiotu zemi? Tavā Idiotu zemē arī kaut ko taisās svinēt?
doma
Nu jā.... vājprātīga cilvēka murgi.... Smadzenes skāris marazms. Vairs nefilmē... Es tik uzdošu vienu jautājumu. Kāpēc bagātā Somija atļaujas savām svinībām tērēt tikai 10 milijonus. Bet Latvija 63 milijonus. Vai mēs esam 6 reizes bagātāki nekā viņi? Vai varbūt viņi ir 6 reizes gudrāki un godīgāki par mums... At tiem 63 milijoniem viss ir skaidrs. Oligarhi dažādās shēmās izshēmos visu. Varu derēt, ka jau sabūvējuši fiktīvās firmas un gaida lomu. Bet VVF ar savu stulbumu kārtējo reizi piesedz valsts izlaupīšanu.
Māris Ozols
Būtu jau tā vaira paklusejusi par naudas taupīšanu,par viņas pensiju ko maksajam mēs ,tagad varetu svinet ne tikai 100-gadi un vēl estradei pāris benķu sanaktu
Ļoti jau gribētos
vairāk cieņas no eksprezidentes puses. kaitina tā bezgalīgā viszinība un pārākuma apziņa. Nolaidies, Vaira, uz zemes, ja vēl spēj!
iks
.Kaut nu Dievs reiz dotu prātu nešķiest naudu tukšībām
iks
ir jau viegli mētāties ar naudu ,pie tam ,ne savējo ,kad pašiem pilnas kabatas,kad nodrošinātas vecumdienas ,ārstēšana,pat kapa vietas.bet pārējie laimīgi nevarēs vien aizklausīties 3gadu garumā muldēšanu par un apkārt latvijas jubilejai.Tas nekas ,ka esam nabagi ,bet svinēsim ar vērienu .Kā mans tēvs savulaik teica ,ka ,,nabadzības dēļ jau neies lepnību zaudēt,, un tādas jau latviešiem netrūkst(par laimi ne visiem) tomēr tieši tādiem ir teikšana pār naudas maisu.Kaut nu dievs reiz dotu prātu nešķiest naudu tukšībām
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti