Sadaļas Sadaļas

Krustpunktā

Krustpunktā diskusija: Kā šodienas krīzes lēmumi ietekmēs valsts ekonomiku nākotnē?

Krustpunktā

Krustpunktā diskusija: Politika pandēmijas laikā

Eksprezidente Vaira Vīķe Freiberga: Koronavīrusa dēļ koordinācijai ES jābūt labākai

Vīķe-Freiberga: ES nav bijusi pietiekami sagatavota sadarbībai pandēmijas laikā

Eiropas Savienība (ES) nav bijusi pietiekami sagatavota, lai organizētu kopīgu sadarbību Covid-19 pandēmijas laikā un cīnītos pret vīrusa izplatību, intervijā Latvijas Radio sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Atrunājot, ka nav iedziļinājusies visos ES likumdošanas dokumentos, eksprezidente norādīja uz lielo atšķirību valstu reakcijās par to, kad slēgt robežas vai ierobežot cilvēku kustību. Viņa izcēla Itālijas lielo mirušo skaitu no Covid-19, kā arī Zviedriju - valsti, kas joprojām ļauj cilvēkiem doties uz kafejnīcām. Eksprezidente norādīja uz subsidiaritātes principu, ka katrai valsti ir tiesības ierobežot, kā tā vēlas. Pēc Vīķes-Freibergas domām, vīruss, tāpat kā ierobežojumi par ģenētiski modificētajiem organismiem, nepazīst valstu robežas. 

"Ja viena valsts ļoti vaļīgi pieiet, blakus valsts var stāvēt uz galvas, lai vīrusa izplatību ierobežotu. Ja kaimiņi nedara kaut ko līdzīgu, pūles var izrādīties veltīgas," norādīja Vīķe-Freiberga.

Pēc viņas teiktā, ES ir pietiekami darbojusies saistībā ar klimata pārmaiņām, vides piesārņojumu, bet pandēmijas iespējamībai nav bijusi tik augsta prioritāte ES struktūrās, lai izstrādātu krīzes rīcības plānu šāda veida draudu situācijā.

Vīķe-Freiberga stāstīja, ka jau gadiem aģitē dažādām grupām un iestādēm, ka ES ir nepieciešama vairāk koordinēta rīcība tieši drošības un aizsardzības jomā. Pandēmija ir saistīta ar iedzīvotāju drošību. "Tas var būt dzīvības un nāves jautājums," sacīja eksprezidente.

Viņa pauda cerību, ka saglabāsim sapratni, ka esam saistīti savos riskos, neizbēgami saistīti ar savu rīcību, ar kuru varam kaitēt vai palīdzēt.

"Mēs esam daļa no daudzdimensionāla attiecību tīkla, kas iet pāri mūsu dzīvokļa slieksnim, lauka īpašuma robežām, valsts robežai, kontinenta robežām. Visi esam vienoti attiecībā uz planētas veselību, slimību izplatību," uzsvēra Vīķe-Freiberga, norādot, ka ne tikai Latvijā cilvēki ir saistīti viens ar otru, bet esam saistīti ar cilvēkiem visā pasaulē.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru otrdien, 7. aprīlī, nolemts pagarināt vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt