Rīta Panorāma

Patriotiskās Goldmaņu ģimenes 4.maijs svinības

Rīta Panorāma

Oskars, Ieva un Leonards Florenči Vīksnes pirmajā 4. maijā trijatā

Zoom intervija ar Valsts prezidenti 1999-2007 Vairu Vīķi-Freibergu

Vīķe-Freiberga: Atceroties 4. maija vienotību, varam saņemties arī pandēmijas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atceroties cilvēkus, kuri 1990. gada 4. maijā nobalsoja par Latvijas neatkarību, sabiedrība spēj saņemties jebkādos apstākļos, arī pandēmijas laikā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

"Šī mobilizēšanas, šī vienotā cerība un gatavība kaut ko darīt, pat riskēt barikādēs ar savām dzīvībām. Ja mēs tādu varētu paturēt un atcerēties: 18. novembrī, atcerēties brīvības kaujas, 4. maijā atcerēties, cik daudz tika likts uz spēles visiem tiem, kas uzstājīgi prasīja atjaunot Latviju.

Man šķiet, ka mēs varētu saņemties pat jebkādos pandēmijas, jebkādos citos laikos.

Un tad, kad mums šķiet, ka mūsu ikdienišķā nasta ir par grūtu, mūsu velkamais vezums par smagu, mēs sevī rastu jaunus spēkus. Un palūkojoties uz to, ko tie toreiz varēja izdarīt, mums paliktu kauns par savu nevarību. Man šķiet, ka mēs justu sevī – arī mums ir iekšā tie paši gēni, tā pati latviskā dvēsele. Mēs taču arī varam paveikt lielas lietas," sacīja Vīķe-Freiberga.

KONTEKSTS:

1990. gada 4. maijā 138 no 201 Augstākās padomes deputāta pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Augstākā padome noteica valsts varas "de facto" atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5. Saeimas sasaukšanu.

1990. gada 4. maijā visu dienu pie parlamenta ēkas stāvēja cilvēku tūkstoši, kas sekoja līdzi balsojumam. Deputāti, kuri pēc balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu devās uz mītiņu Daugavmalā, tika sveikti ar ziediem un skaļām gavilēm. Komunisti un interfrontieši, kas atteicās piedalīties balsošanā, parlamenta namu atstāja pa sētas durvīm.

1990. gada 4. maijā Augstākās padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs nosūtīja vēstījumu PSRS prezidentam Mihailam Gorbačovam, kurā teikts, ka Latvijas Republika sāk pārejas periodu. Šāds vēstījums tika nosūtīts arī pasaules valstu valdībām un PSRS tautām un demokrātiskajām kustībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti