Panorāma

Mūžībā devies tautā mīlētais aktieris Guntis Skrastiņš

Panorāma

Lāči tagad siro Smiltenes novadā

"Vai pie jums gulta kovidniekam ir?"

«Vietu deficīts ir mūsu ikdiena» – mediķi par Covid-19 pacientu pieplūdumu intensīvajā terapijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vietu trūkums Covid-19 pacientiem Latvijas slimnīcās kļuvis par ikdienas parādību, tā atzīst vairāki mediķi. Dažās slimnīcās brīvu gultu Covid-19 pacientiem vairs nav. Ārsti ar vīrusu inficētos šķiro jau uzņemšanā. Ja pacients ir vakcinēts pret Covid-19 un slimības gaita nav smaga, viņš dodas ārstēties mājās. Vienlaikus pacientiem, kuri slimnīcā nonāk ar smagu slimības gaitu un kuriem nepieciešama ārstēšana intensīvajā terapijā, šāda iespēja nav garantēta. 

Latvijas Infektoloģijas centrā un Tuberkulozes un plaušu slimību centrā pirmdien brīvu gultu Covid-19 pacientiem vairs nebija. Pat gadījumos, kad pacientu, guļot uz gultas, ieved slimnīcā, nav garantiju, ka viņu tur paturēs. Pacientu šķirošana sākas jau uzņemšanas izolatorā.

“Pagaidām tā tendence ir tāda, ka jaunu pacientu ir vairāk, nekā mēs varam izrakstīt, un vietu deficīts ir mūsu ikdiena,” pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Svētdien no RAKUS uz mājām izrakstīja četrus ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) auto atvestus cilvēkus. “Visi četri bija vakcinēti un līdz ar to viņiem nebija plaušu bojājumu,” stāstīja Višņakovs.

Savukārt citi slimnīcā nonāk tik smagā stāvoklī, ka jau pēc datortomogrāfa izmeklējuma viņi tiek pieslēgti aparatūrai. “Jau šeit mēs

uzsākam mākslīgo plaušu ventilāciju, kas nu jau nepieciešama katram piektajam pacientam, savukārt no visiem, kas ievesti akūti, nu jau ir iespaids, ka skābekļa terapija nepieciešama katram,” piebilda Višņakovs.

Intensīvā terapija ir pilna. Pat tos Covid-19 pacientus, kuri vēl pavasarī tiktu ievietoti reanimācijā, tagad ārstē RAKUS Covid-19 nodaļās.

Identiska situācija ir arī Stradiņa slimnīcā. Visas intensīvās terapijas gultas ir aizņemtas. 

Slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Ģirts Freijs norādīja: “Smagi, ventilējami, kopjami, grozāmi [pacienti]. Turpinām cīnīties par viņu dzīvību. (..) Tie pacienti, kā jau iepriekš esmu teicis, līdz 16 stundām guļ uz vēdera, uz muguras viņi iztur pāris stundas un atkal šī skābekļa saturācija krītas... dramatiski, tad tiek griezti uz vēdera.”

Abās slimnīcās ārsti akcentēja vienu un to pašu – vakcīna nepasargā no inficēšanās ar Covid-19, bet gan no smagas slimības gaitas. 

“Dominē viennozīmīgi nevakcinēti pacienti, viennozīmīgi. Pagājušonedēļ bija stacionēti vairāki arī vakcinēti, bet par diviem smagākiem ir aizdomas par iegādātiem, viltotiem sertifikātiem, atbildes ir procesā,” atklāja Stradiņa slimnīcas pneimonoloģe Zaiga Kravale.

Arī intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Freijs atzina, ka pret Covid-19 nevakcinēto vidū smaga slimības gaita ir daudz biežāk, arī mirstība ir ievērojami lielāka. 

Viņš norādīja: “Tas nav apspriežams. Un skaidrs ir tas, ko visi ārsti runā, arī šeit izolatorā mums ir pacienti, kuri nožēlo, ka nav vakcinējušies. Gribēja atpūsties, gribēja atvaļinājumā aizbraukt. Un nu jau ir par vēlu.”

Jaunākā informācija no Nacionālā veselības dienesta liecina, ka no visiem pacientiem, kas pagājušajā nedēļā nonāca slimnīcā, 85% nebija vakcinēti pret Covid-19 vai nebija pabeiguši vakcināciju. Šī attiecība bija līdzīga arī pēc slimības gaitas smaguma. Ar smagu slimības gaitu aizvadītajā nedēļā stacionētas 27 pret Covid-19 nevakcinētas un piecas pret vīrusu vakcinētas personas.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti