Dienas ziņas

“Rīgas namu pārvaldnieks” atjauno līgumsodus, vaino citus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Samazina atbalstu Ukrainas kara bēgļu izmitināšanai

Viesu nams Rēzeknes novadā pēc tūrisma un kāzu sezonas plāno atkal uzņemt Ukrainas bēgļus

Daudzviet Latvijā Ukrainas kara bēgļiem nākas pamest pagaidu izmitināšanas vietas. Lielākoties tie ir viesu nami un brīvdienu mājas, jo sākusies aktīvā tūrisma sezona un dažādu svētku svinēšana, kas atpūtas vietu saimniekiem liek pildīt saistības ar klientiem. Viesu namā “Zaļā sala” gan plāno, ka pēc sezonas beigām atkal varēs uzņemt Ukrainas bēgļus.

Latgales reģionālās televīzijas ciemošanās viesu namā “Zaļā sala” Rēzeknes novadā ir emociju pārpildīta. Prieks mijas ar asarām, jo pēc teju četru mēnešu kopā būšanas vairāk nekā 15 Ukrainas kara bēgļiem nākas meklēt citas pagaidu mājas.

“Mūs pieņēma kā savējos. Neko mums neatteica, ļoti palīdzēja. Mēs jutāmies kā mājās. Mums šeit ļoti patika! Paldies Ritai, Viktoram, Inesei, Anitai... visai ģimenei! Šobrīd mēs strādājam. Dzīvosim gaļas kombināta kopmītnēs,” pastāstīja kara bēglis Nikolajs no Žitomiras.

“Šobrīd ir tāda situācija, ka mums arī sākās kāzu sezona. Un tās man ir saistības pret cilvēkiem, kas ir rezervējuši naktsmītnes, ēkas un visu savu svinību organizēšanai. Apzvanīju gan draugus, gan radus. Un tad jaunākajai meitai radās doma – mammu, Rēzeknē caur “Booking” paskatīsimies. Un tepat mums hostelis “Rūmes”. Mēs vienojāmies, ka viņi šīs divas naktis, tātad, piektdien, sestdien pārnakšņo, svētdien vakarā atgriežas šeit pie mums atpakaļ. Nu, tad mēs tā mēģināsim, kā saka, līdz nākošām kāzām,” pastāstīja viesu nama “Zaļā sala” saimniece Rita Tērauda.

Viesu nams “Zaļā sala” ir viens no tiem, kas līdz šim saņēma valsts finansējumu par Ukrainas bēgļu izmitināšanu. Lai gan no jūlija tas būtiski samazināts, saimniece uzsvēra, ka arī pēc kāzu sezonas ukraiņi šeit būs gaidīti pat bez atlīdzības.

“Tāpat mēs to māju arī ziemas periodā kurinām. Bez kādas samaksas, jo ne vienmēr jau tā nauda ir tas noteicošais. Bet tas, ka tu vari palīdzēt kādam cilvēkam. Jo ne katrs var arī ar to mazo bērniņu iekārtoties darbā. Viņi ne aiz laba prāta ir pametuši savu valsti, ne uz kūrortu brauc. Lai glābtu savu bērnu dzīvības...” pauda Tērauda.

Viesu namā sastaptie ukraiņi bez pajumtes nepaliks. Daļa jau atraduši īres dzīvokļus, citi turpinās dzīvot Rēzeknē un novadā pieejamajās kopmītnēs. Daudzi jau šobrīd sapņo par atgriešanos Ukrainā, tomēr viņiem pieejamā informācija liecina, ka tas esot pāragri, jo dzimtajās pilsētās turpina skanēt gaisa trauksmes un notiek apšaudes.

“Nav jāuztraucas, ka pēc sava valsts atbalsta pieejamā termiņa beigām –120 vai 90 dienām – viņus ārā neizliks. Katrs uzņēmējs ir apņēmies veikt savus aprēķinus, cik viņiem izmaksās konkrētā viesu nama istabiņa, un tiks piedāvāti līgumi, ar kuriem ukrainis varēs doties pēc tam uz sociālo dienestu un saņemt atbilstoši pabalstu,” atklāja Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Andris Stafeckis.

Patlaban Rēzeknes novadā izmitināti vairāk nekā 500 Ukrainas kara bēgļi. Pašvaldībā uzsver, ka kapacitāte vēl ir, bet neliela.

KONTEKSTS:

No 1. jūlija, kad stāsies spēkā samazinātais atbalsts par Ukrainas bēgļu izmitināšanu, cita mītnes vieta būs jāmeklē aptuveni 3000 bēgļiem, paziņojusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

LPS norādīja, ka ne tikai Rīgā, bet arī daudzās citās pašvaldībās ir sasniegtas bēgļu izmitināšanas kvotas. Tāda situācija ir Rēzeknē, Rēzeknes novadā, Saulkrastu, Tukuma, Varakļānu, Siguldas un citos novados.

Tikmēr Latvijas Lielo pilsētu asociācijā pavēstīja, ka vairākās pilsētās sākta Ukrainas bēgļu izlikšana no tūrisma mītnēm un līgumu laušana.

Kopumā kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā līdz šim Latvijā reģistrēti aptuveni 32 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, bet teju 26 000 bēgļu izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību, liecina Iekšlietu ministrijas apkopotā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt