4. studija

4. studija

4. studija

Cīņa ar žūpību: kāpēc trūkst atskurbtuvju?

Informatīvā plāksnē iemūžinātas apkaunojošas gramatiskās kļūdas

Viesturdārzā Pētera I piemiņas vietā – informatīvā plāksne ar gramatikas kļūdām

Krievijas imperators Pēteris I savulaik Viesturdārzā iestādīja gobu, un tam par godu novietots arī akmens. Senās gobas šeit vairs nav, taču tās vietā iestādīta jauna. Blakus par šo vietu ir informatīvā plāksne, kur, izrādās, ir gramatikas kļūdas.

Pastaigājoties pa Viesturdārzu, Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija"  skatītāja Matīsa uzmanību piesaistīja Pēterim I par godu novietotais akmens, taču, izlasot informāciju uz informatīvās plāksnes, viņš bijis pārsteigts.

"Viesturdārzā pamanīju metāla plāksni ar divām kļūdām. Latviski – “imperartors" un angliski – “greit”. Kas par šo ir atbildīgs? Vai tad pirms gravēšanas neviens nepārbauda gramatiku?" vaicāja Matīss.

"4. studija" pārliecinājās, ka abas "kliedzošās" kļūdas tik tiešām "rotā" informatīvo plāksni. Plāksne šeit atrodas aptuveni pusotru gadu, un par to atbildīga ir Rīgas pieminekļu aģentūra.

"Es šodien aizbraucu, man mati sacēlās, kā tā vispār var būt!

Bet tās ir kļūdas, un tiešām jauki, ka cilvēki to ievēro un pasaka, jo dzīve jau sastāv ne no lielām lietām, bet arī sīkumiem. Tā ir ļoti būtiska, jo šo plāksni lasa arī mūsu viesi," teica aģentūras vadītājs Guntis Gailītis.

Pieminekļu aģentūra pusotra gada laikā sūdzības par kļūdām nebija saņēmusi. Kā skaidro aģentūras vadītājs, plākšņu saturs parasti tiek saskaņots, tādēļ kļūdām nevajadzētu tur būt.

"Tātad ir saraksts, aģentūra izgatavo sarakstu, sūta uz [Rīgas] būvvaldi. Tur valodas komisija visu sakārto. Izgatavotājs to izgatavo un uzstāda, aģentūra neuzstāda.

Līdz ar to mēs tagad skatīsimies, kur tā kļūda ir bijusi:

vai tas ir izgatavotājs, kā viņš liek uz lāzera un kā to tekstu [saņēmis], jo tur tiešām ir kļūdas. Man pilnīgi kauns, man vēlreiz jāatvainojas tiem cilvēkiem, kas to lasa," teica Gailītis.

Aģentūras vadītājs norādīja, ka arī pati informācija, kas redzama uz plāksnes, ir nepilnīga un būtu papildināma.

"Tai jābūt absolūti perfektai lietai, jo ir ārkārtīgi grūti īsā, informatīvā zīmē koncentrēti uzrakstīt šo saturu, kam jābūt. Cieņa pret autoru, autors, pieminekļa nosaukums un gads, kurā uzstādīts piemineklis, un, protams, vismaz trīs valodās. Es, kā [tūrists] atbraucis no Albānijas vai Portugāles un nezinu vēsturi: kas tas par imperatoru? Krievijas imperators, Pēteris Lielais. Es varu nezināt, jo šīs zīmes ir domātas informācijai visplašākajam spektram, gan mūsu cilvēkiem, gan tūristiem un ārzemju viesiem," skaidroja Gailītis.

Pieminekļu aģentūra solīja, ka desmit dienu laikā šī plāksne tiks noņemta un aizvietota ar jaunu.

Aģentūrā spriež, ka, iespējams, arī viņiem pašiem jāizveido redakcionālā grupa,

kas izvērtētu informatīvo plākšņu tekstu, un tad šādu kļūdu nebūtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti