Viens no izšķirtajiem lāčiem atsācis viesoties lauku viensētās; mēģinās pārvietot

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) saņēmusi iedzīvotāju ziņojumus, ka viens no izšķirtajiem un uz nomaļākām dabas teritorijām aizgādātais lācis ir atsācis meklēt barību vienas viensētas pagalmā Valkas novadā, informēja DAP, kas atkārtoti mēģinās lāci iemidzināt un pārvietot.

DAP norādīja, ka brūnie lāči nav labi peldētāji, tāpēc citu valstu praksē upe bieži vien tiek izmantota kā robežlīnija jeb šķērslis, aiz kura lācis tiek izlaists, lai to šķirtu no iepriekš apmeklētajām teritorijām. Taču šoreiz lācis ir šķērsojis Pedeles upi, visticamāk, izmatojot tuvāko atrasto tiltu, un atsācis barības meklēšanu cilvēku tuvumā.

Vidzemes reģionālās administrācijas direktors Rolands AuziņšLinda Spundiņa

Jau divas naktis lācis viesojies vienā viensētā, kur izpostījis bišu stropus, mielojies ar bumbieriem, mēģinājis iekļūt mājā, saskrāpējot durvis.

Lācis nakšņojis turpat pie mājas, par ko liecina iegulētā vieta un ķepu nospiedumi.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas direktors Rolands Auziņš atklāja, ka lāča agresivitāte pieaug, jo dzīvnieks centās iekļūt pie cilvēkiem. Vienlaikus viņš atzina, ka nav droši zināms, vai šis lācis ir viens no tiem, kurus iepriekš pārvietoja, jo nav bijis redzēts, vai tam ausī ir iestiprināta plāksnīte ar identifikācijas numuru.

“Pirms izšķiršanas operācijas uzsākšanas pieredzējuši eksperti Latvijā un ārvalstīs mūs jau brīdināja, ka situācijā, kad kopā turas divi vai pat trīs lāči, jārēķinās, ka viens no tiem ir galvenais kūdītājs uz nedarbiem. Otrs pakļaujas. Izšķiršanas situācijā tieši kūdītāju ir grūtāk pāraudzināt un atradināt no cilvēku mājvietu apmeklēšanas,” paziņojumā medijiem norādīja Auziņš.

Dabas aizsardzības pārvalde jau ir uzsākusi ķeramkastes un cita nepieciešamā inventāra pārvietošanu un uzstādīšanu viensētā, kurā lācis viesojies. Un piektdienas, 22. oktobra, vakarā tiks atsākta lāča ķeršana, lai iemidzinātu un atkārtoti to aizgādātu prom no apdzīvotām vietām.

Izlaišanai savvaļā ir noteikta jauna vieta, lai novērstu dzīvniekam vēlmi pārvietoties pa zināmajām takām.

Par otra lāča gaitām ziņu pagaidām nav. Taču, manot savvaļā lāci ar krotāliju (ausī iestiprināma metāla vai plastmasas plāksnīte ar identifikācijas numuru) vai netipiski drošu uzvedību, aicina nekavējoties ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 29365307.

KONTEKSTS:

Šoruden bažas iedzīvotājiem radīja divi lāči, kas manīti sirojam pa Valkas novada viensētām. Pēc aizbiedēšanas ar gaismas un trokšņa lādiņiem abi lāči pārvietojās uz Smiltenes novada Bilskas pagasta Loberģu ciemu, kur turpināja savu ierasto barības meklēšanu, apciemojot viensētas.

Tāpēc īstenota nākamās alternatīvas īstenošana – lāču izšķiršana, lai pārvietotu katru no tiem uz citu nomaļu teritoriju pietiekamā attālumā no apdzīvotām vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt