«Vienotības» kongress: Āboltiņa lejupslīdi saista ar partijas nesaskaņām; Dombrovskis mudina vienoties ap jauno līderi

Partijas “Vienotība” ārkārtas kongresā, kurā tiks pārvēlēts partijas priekšsēdētājs, tās līdzšinējā līdere Solvita Āboltiņa sava politiskā spēka lejupslīdi saistīja ar biedru nesaskaņām un biedru individuālajām kampaņām pirms 12.Saeimas vēlēšanām. Tikmēr kādreizējais premjers Valdis Dombrovskis mudināja partijas biedrus vienoties ap jauno līderi.

Sestdienas, 4.jūnija, rītā uz "Vienotības" ārkārtas kongresa sākumu bija reģistrējušies 470 delegāti.

Kā pirmā savu runu teica līdzšinējā partijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kura atsauca atmiņā “Vienotības” veidošanu un politisko ceļu. Kā pagrieziena punktu uz lejupslīdi viņa izcēla biedru  individuālās kampaņas pēdējās Saeimas vēlēšanās, kas radīja neapmierinātību citu biedru vidū. “Tas nešaubīgi lielā daļā biedru atstāja vilšanās piegaršu,” viņa sacīja. Tāpat ietekmi atstāja balsu pirkšanas skandāls.

Āboltiņa arī uz partijas biedru un frakcijas strīdiem, kas radīja pamatu runām par “Vienotības” šķelšanos.

Vienlaikus viņa atzina, ka  arī viņai var pārmest "Vienotības" vadītās valdības darbu. "Es atvainojos, ja arī manis teiktais šodien kādu aizvaino, bet mēs varam iet tālāk, tikai tad, ja runāsim atklātu valodu. Varu jums apliecināt - savu darbu esmu pildījusi pēc labākās apziņas, vienmēr paturot prātā savas komandas un savas valsts intereses,” sacīja Āboltiņa.

Uz kongresu ieradies arī Valdis Dombrovskis, kurš pašlaik ir Eiropas Komisijas viceprezidents, atgādinot “Vienotības” vērtības, kas ir demokrātija, tiesiskums, taisnīgums un vienota Eiropa. Viņš aicināja biedrus apvienoties atbalstā jaunajam partijas vadītājam – neatkarīgi no tā, kurš iegūs vairāk balsu.

Dombrovskis norādīja, ka ir jābeidz iekšējie biedru ķīviņi, kā arī jāuzsver partijas pamatvērtības, jo tikai tā "Vienotība" varēs atgūt vēlētāju uzticību, kas pēdējo mēnešu laikā ir zaudēta.

Valdis Dombrovskis partijas "Vienotība" kongresā

Pirms balsošanas iespējas izteikties tika dotas arī abiem valdes priekšsēdētāja amata kandidātiem. Edvards Smiltēns sacīja, ka ir jāstrādā nevis, lai atgūtu reitingus, bet jārisina problēmas valstī, un tad reitingi paši atjaunosies. Savukārt ovācijas viņš saņēma, sakot, ka “no Rīgas ir jāpatriec prokremliskie spēki”, ar to domājot partiju “Saskaņa” un pilsētas mēru Nilu Ušakovu.

Tikmēr Andris Piebalgs, uzrunājot partijas biedrus, uzsvēra, ka visas problēmas “Vienotībā” ir uz palikšanu, ja partija nemainīsies. Viņš teica, ka nedrīkst “publiski mazgāt netīro veļu”, kā arī bezjēdzīgi vienam uz otru rādīt ar pirkstu, meklējot vainīgos.

Skaidru diagnozi “Vienotības” līdzšinējai darbībai uzstādīja partijas domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, norādot, ka "Vienotības" vēlētāji ir vīlušies, tāpēc jādod skaidrs signāls par jauna ceļa sākumu.  

Ziņots, ka sestdien, 4.jūnijā, notiek "Vienotības" ārkārtas kongress, kurā tiks izvēlēts jauns partijas līderis.  Uz valdes priekšsēdētāja amatu ir izvirzīti divi kandidāti – Saeimas deputāts Edvards Smiltēns un bijušais Eiropas komisārs Andris Piebalgs.

Vajadzību pēc partijas restarta "Vienotības" biedri īpaši uzsvēra pēc premjera krēsla zaudēšanas, kad februārī Valsts prezidents Raimonds Vējonis nolēma valdības vadīšanu uzticēt Zaļo un zemnieku savienības pārstāvim Mārim Kučinskim.

Toreiz "Vienotības" valde lēma, ka ārkārtas kongress ir jārīko rudenī, taču pēc reģionālo nodaļu iniciatīvas valde vēlāk lēma kongresu rīkot jau 4. jūnijā. Viens no iemesliem ātrākam kongresam bija gatavošanās pašvaldību vēlēšanām 2017. gadā, taču reģionālo nodaļu vadītāji arī nenoliedza, ka restartam ir vajadzīga partijas vadības maiņa un partijas vadītāja Solvita Āboltiņa atzina, ka uz priekšsēdētājas amatu vairs nepretendēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti