Dienas ziņas

Jaunie uzņēmēji izvēlas netradicionālas nodarbes

Dienas ziņas

Dāvā prieku mazajiem pacientiem

Vislielākie aģitācijas pārkāpumi – «Vienotībai»

«Vienotībai» lielākie pārkāpumi 12.Saeimas vēlēšanu kampaņā

Par finanšu pārkāpumiem 12.Saeimas vēlēšanu kampaņā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sodījis sešas partijas. Šobrīd parlamentā pārstāvētas ir puse no tām - trīs lielākās frakcijas "Saskaņa", "Vienotība" un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS).

Tāpat par deklarācijās nenorādītiem deputātu kandidātu individuālo kampaņu izdevumiem sodīta Jaunā konservatīvā partija, arī "Vienoti Latvijai" jeb tā sauktā bijušo premjeru partija.

KNAB pārbaudīja partiju un to apvienību deklarācijas par tēriņiem 12.Saeimas vēlēšanām un izceļ trešo personu aģitāciju, kad kāds ar partiju nesaistīts cilvēks veicis individuālu aģitāciju kādas partijas vai tās deputātu kandidāta labā.

Birojs secinājis, ka šādu personu skaits pārsniedzis 70, bet kopēja summa bijusi lielāka par 140 000 eiro. Gandrīz pusi no šīs summas vajadzēja pieskaitīt vēlēšanu tēriņiem, jo secināts, ka trešās personas, kas aģitēja par kādu partiju vai tās deputātu kandidātu, tomēr ir saistītas ar politisko spēku, un to darbības bijušas koordinētas.

Summas nepārsniedza dažus tūkstošus, tāpēc arī naudas sodi svārstījās ap pāris simtiem, un gandrīz visas partijas to jau ir samaksājušas. Sarežģītākā situācijā gan ir "Vienotība”, trešdien atklāja KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga.

"Veicot trešo personu pārbaudes, konstatējām, ka vairākas trešās personas ir saistītas ar attiecīgo politisko partiju, un mēs pierēķinājām viņu veidoto individuālo priekšvēlēšanu aģitāciju šai politiskajai partijai, un tā kopējā summa veido 58 000 eiro. Ņemot vērā, ka partijai pašai bija ļoti liela summa iztērēta šajos limitētajos izdevumos, izveidojās limita pārsniegums par vairāk nekā 43 000 eiro," klāstīja Jaunskunga.

Partijas tēriņos ieskaitītās trešo personu kampaņas veikusi 21 fiziska persona par labu astoņiem deputātu kandidātiem.

"Vienotībai" ir uzlikts 4300 eiro naudassods, un partija to jau pirms mēneša pārsūdzēja biroja priekšniekam Jaroslavam Streļčenokam, kurš nupat sūdzību noraidījis. "Par detaļām varbūt neminēšu - tas nebūtu korekti, jo partija vēl nav saņēmusi lēmumu," klāstīja KNAB vadītājs, norādot, ka partija varēs piekrist KNAB argumentācijai vai arī apstrīdēt biroja lēmumu tiesā.

Partijai ir desmit dienas, lai pārsūdzētu Streļčenoka lēmumu administratīvajā tiesā.

KNAB vadītājs norādīja, ka pagaidām ir pāragri runāt, vai "Vienotība" konstatēto pārkāpumu dēļ zaudēs politiskajam partijām paredzēto valsts budžeta finansējumu. No Jaunskungas skaidrotā gan izriet, ka risks zaudēt partijai no valsts budžeta piešķirtos 140 000 eiro gadā ir visai reāls, jo konstatētie pārkāpumi ir būtiski - nav norādīti darījumi vairāk nekā 100 minimālo algu apmērā un partijai noteiktais tēriņu limits pārsniegts par 10%

"Protams, ka lēmums pakļaujas tam riskam - tiklīdz šis lēmums stājas spēkā, ir jāvērtē par atteikumu turpmāk izmaksāt šo valsts budžeta finansējumu," teica KNAB pārstāve.

"Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars iepriekš publiski apgalvojis, ka partija respektēšot KNAB viedokli, ja tas secinās, ka trešo personu kampaņa tiešām bijusi organizēta. Tomēr tagad "Vienotības" valdes loceklis Kārlis Šadurskis saka, ka valde vērtēs iespējamo pārsūdzību.

"Nedomāju, ka šeit būtu jārunā par laika vilcināšanu. Šeit būtu jāvērtē izredzes un perspektīvas, proti, mēs zinām KNAB priekšnieka paziņojumu, bet neesam saņēmuši lēmumu – rakstisko atbildi uz mūsu sūdzību, kurai jāsatur motivācijas daļa. Tad ir jautājums, kāda ir šī motivācija. To izvērtēs mūsu juristi, vai tur ir iespējami laba prognoze, un ja šī labā prognoze ir iespējām, tad valdei jālemj. Tāda ir gan juridiskā, gan politiskā analīze," tā Šadurskis.

„Vienotības” valdes loceklis Kārlis Šadurskis
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Jau vēstīts par KNAB lēmumu atzīt par „Vienotības” tēriņiem 12.Saeimas vēlēšanu kampaņā trešo personu apmaksātos reklāmas materiālus par vairākiem kandidātiem. Vairums no tiem tagad ir arī "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāti.

Ņemot vērā panākumus 12.Saeimas vēlēšanās, „Vienotība” no šī līdz 2018.gadam ir tiesīga no valsts budžeta saņemt 140 000 eiro gadā. Likums nosaka, ka šo finansējumu partijas drīkst izlietot gan ikdienas izdevumiem, piemēram, telpu īrei, sakaru pakalpojumiem, darba algām, gan politiskajai aģitācijai.

Tomēr finansējuma izmaksa tiek pārtraukta, kad stājas spēkā KNAB lēmums piemērot sodu par kādu partiju finansēšanas pārkāpumu. Piemēram, par deklarācijā nenorādītiem darījumiem vai ziedojumiem, kuru summa pārsniedz 36 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt