De Facto

Glābšanas riņķis Munkevicam

De Facto

Balsu pirkšanas lietas saistītas ar vairāku partiju sarakstiem

Reklāmu finansēšanas pārkāpumi draud ar valsts naudas atņemšanu

«Vienotībai» draud valsts finansējuma atņemšana

4 800 eiro bija tas slieksnis, ko svešinieki jeb tā sauktā “trešā persona” drīkstēja izlietot, lai aģitētu par kādu politisko spēku vai Saeimas deputāta kandidātu. Reklāmu finansēšanas pārkāpumi partijai "Vienotība" draud ar valsts naudas atņemšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saskaitījis kopumā 74 šādus maksātājus. Taču jau šobrīd skaidrs, ka daļa no it kā politiķim nepazīstamajiem labvēļiem patiesībā tikuši izmantoti, lai mēģinātu apiet ierobežojumus, kas noteikti partiju priekšvēlēšanu kampaņai. Visticamāk, visbargāk par iespējamo pārkāpumu var nākties ciest "Vienotībai", kurai  šobrīd ir risks pat nesaņemt valsts finansējuma.

"Esmu Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents. Es vēlēšanās aicinu balsot par "Vienotības" deputātu Jāni Upenieku," 1,oktobrī plkst.6.54 skanēja reklāmā LR1. 

"Tieši ar "Vienotības" un mūsu novadnieka Dzintara Zaķa atbalstu Latgales attīstībai no Eiropas fondiem jau ir ieplūduši 115 000 000 eiro," skanēja citā reklāmā stundu vēlāk.

"Atbalsti arī tu – Viktoru Valeini un Madaru Lasmani!" tajā pašā rīta LR1 ēterā.

Pirmsvēlēšanu laikā radio ēteru un pasta kastītes pārpludināja atsevišķu “Vienotības” Saeimas deputātu kandidātu individuālās reklāmas. Pārsvarā tie bija “pārbēdzēji” no Reformu partijas un, tā dēvētās, "Olšteina grupas". Viņuprāt, kopējā “Vienotības” kampaņa izcēla tikai atsevišķus līderus. Savukārt viņiem katram atvēlētie 500 eiro esot bijis pārāk maz, lai izveidotu reklāmu.

"Mums bija kopā ar Valmieras mēru Boķa kungu, Upenieka kungu sava veida informatīvs materiāls, ko mēs izsūtījām, par to mēs, protams, maksājām paši. Teiksim, divu mēnešalgu apmērā," sacīja Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis (“Vienotība”).

"Es nekomentēšu šo jautājumu," sacīja Valmieras mērs un Saeimas deputāta kandidāts Inesis Boķis (“Vienotība”).

No šīs trijotnes tikai Boķis noslīdēja no otrās vietas sarakstā uz trešo. Ķirsis pacēlās no 12.vietas uz sesto, savukārt Upenieks – no 16. uz ceturto.

Iespējams, par labu Upenieka platajam lēcienam kalpoja arī īpašā reklāma radio. To bija ierunājis Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

"Es vēlēšanās aicinu balsot par "Vienotības" deputātu Jāni Upenieku. Reklāmu apmaksā Jānis Bērziņš," Latvijas Radio 1.oktobrī izskanēja reklāma. 

"Jānis Bērziņš ir (pauze)... Es nepazīstu. Pēteris Apinis ierunāja to reklāmu, par to es viņam arī esmu pateicis paldies. Tā bija viņa iniciatīva, bet trešo personu, to es nepazīstu," sacīja Saeimas deputāts Jānis Upenieks (“Vienotība”).

Arī vēlāk citi politiķi gluži kā pantiņu norunā teikumu, ka reklāmu apmaksātājus nepazīstot.

Taču nespēj izskaidrot, kā “labvēļi” tikuši pie, piemēram, vienādajiem, glīti veidotajiem maketiem. Tie publicēti ne tikai pašu apmaksātajos bukletos, bet arī reģionālajā presē.

"Viņi pa lielam visi bija publiski, mēs jau viņus neslēpām. Mums pašiem ir mājas lapa, kurā viņi visi bija publicēti, pašiem arī caur Twitter kontiem dažādā veidā publicējām tos savējos maketus un man pašam arī nāca vēstules, vai drīkstam izmantot, liekat kur gribat, publicējat portālos vai vienalga kur," sacīja Saeimas deputāts Viktors Valainis, kurš kandidēja no partijas "Vienotība".

Taču, visticamāk, Valaiņa un pārējo kandidātu šāda veida reklamēšanās izdevumi būs vien jāiekļauj kopējā "Vienotības" priekšvēlēšanu aģitācijas tāmē.

"Kategoriski nedrīkst trešā persona apmaksāt deputāta kandidāta reklamēšanu, kad pats deputāta kandidāts iet, sniedz intervijas apmaksātas, pats izvieto kaut kādus savus bukletus vai materiālus, ko ir izgatavojis, vai partijas bukletus. Šie gadījumi viennozīmīgi ir vērtējami kā partijas vēlēšanu aģitācija," pavēstīja KNAB politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga.

Apšaubāmi gan šķiet arī tas, ka politiķi tiešām nebūtu zinājuši, kas apmaksā viņu radio reklāmas.

Piemēram, Jēkabpils mērs aģitēja vēlēšanās balsot par Valaini. Taču viņu sanikno jautājums par to, kas ir, piemēram, Rita Rozentāle vai Edgars Smirnovs, kuri maksāja par reklāmām.

"Es pats to vēlējos. Man šie jaunie cilvēki simpatizē. Žēl, ka viņi nekur netika tālāk, bet visa dzīve viņiem ir priekšā.  Es sīkākus komentārus nedošu, atvainojiet!" telefoniski atbildēja Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs (Jēkabpils reģionālā partija).

Savukārt par Dzintaru Zaķi aģitēja Daugavpils domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis. Taču arī Zaķis liedzas, ka zinātu, kas reklāmas apmaksāja.

"Nepazīstu, jo mūs ļoti stingri nobrīdināja, ka neies cauri kaimiņu, draugu, vai skolas biedru, vai savu čaļu, ka tas neies cauri. Tāpēc es šāda veida neesmu organizējis. Ja kāds gribēja mani izcelt gaismā, tad viņš to arī darīja, bet man gar to nav nekāda darīšana," stāsta Saeimas deputāts Dzintars Zaķis (“Vienotība”).

Tomēr pēc publiski pieejamās informācijas rodas aizdomas par to, cik tad patiesībā nezināmas Zaķim ir šīs “trešās personas”. Piemēram.

Raitis Baltpurviņš ir valdes loceklis uzņēmumā, ar kura īpašnieci Zaķis mediju pieķerts esot devies braucienā uz Gruziju.

Šis uzņēmums uzvarējis konkursos ne tikai Zaķa dzimtajā Jekabpilī, bet arī virknē Latgales pašvaldību.

Savukārt it kā “trešā persona” Arnolds Laizāns pats pērn kandidējis pašvaldību vēlēšanās Rēzeknē no "Vienotības" saraksta.

"Pirmkārt, mēs “Vienotības” biedri daudz esam pārrunājuši, kas, ko var, kādā veidā palīdzēt. Man labs paziņa, mans biznesa partneris uzrunāja. Nē, galīgi ne Dzintars Zaķis. Es tajā brīdī ar viņu nekontaktēju nemaz. Mēs spriedām, kā, kurš varētu palīdzēt un izspriedām, ka es varētu izmaksāt reklāmu," pastāstīja Dzintara Zaķa reklāmas apmaksātājs Arnolds Laizāns (“Vienotība”).

Par “trešo personu” grūti būs uzskatīt arī Romualda Ražuka sponsorus.  Individuālo kampaņu apmaksāja biedrība, kurā Ražuks ir valdes loceklis.

"Es Jums to pašreiz nevaru to pateikt, jo to visu veica "Barikāžu biedrība" un tie nebija nekādi lieli cipari, jo mums arī nav nekādu lielu ienākumu," par izmaksām nespēj atbildēt Saeimas deputāts Romualds Ražuks (“Vienotība”).

Visticamāk, ja “Vienotības” grāmatvede būtu spējusi pirms vēlēšanām apzināt visus šos tēriņus, vēlēšanu nakts pasākums būtu bijis krietni vien pieticīgāks.

Pārsniedzot noteiktos kampaņai atvēlētā finansējuma griestus , “Vienotībai” starpība būs jāatmaksā valsts budžetam. Turklāt draud arī valsts finansējuma apturēšana. 

"Tā ir realitāte. Mēs pilnībā respektēsim likumu, KNAB lēmumu. Šajā gadījumā, ja KNAB pēc saviem kritērijiem noteiks, ka šī trešā persona ir bijusi saistīta, tad, protams, tas būs saistošs lēmums arī mums, ja tas tāds būs, tad mēs, protams, to nepārsūdzēsim," sacīja partijas "Vienotība" ģenerālsekretārs Artis Kampars.

“Vienotības” spice no “izlecējiem” esot saņēmusi solījumu, ka nekas tāds vairs neatkārtošoties. Tajā pašā laikā partijai būs jālemj, kas ir svarīgāk – spēcīga komanda, izslēdzot deputātus, vai arī, paturot viņus, saglabāt skaitliski lielāko frakciju topošajā koalīcijā.

KNAB izvērtē ne tikai “trešo personu” veikto priekšvēlēšanu aģitāciju, bet arī avīzes "Vienotība, Pietiek!" izplatīšanu Kurzemē. Jau šobrīd tajā esot saskatāmas aģitācijas pazīmes, proti, aicinot balsot pret varas partiju. Birojam būs vien jāspēj pierādīt, ka arī uz tās izplatītāju attiecas ierobežojumi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt