Dienas notikumu apskats

Venecuēlā turpinās cīņa par varu

Dienas notikumu apskats

EK uzdod virknei starptautisku kompāniju samaksāt Beļģijai nenomaksātos nodokļus

Prezidents pēc sarunām ar partijām uz tikšanos aicina Kučinski un Šadurski

«Vienotība» uztur Šadurska kandidatūru premjera amatam

Lai gan Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) oficiāli nominēja Māri Kučinski kā savu premjera kandidātu, tomēr arī partija “Vienotība” nolēma uzturēt savu pretendentu – Kārli Šadurski. “Vienotības” valdes un frakcijas kopsēdē par Šadurska kandidatūru plāno lemt trešdien, 13.janvārī.

Pēc sarunas ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni otrdien, 12.janvārī, Šadurskis žurnālistiem pauda, ka viņam ir visu 23 frakcijas deputātu atbalsts, kā arī partijas valdes atbalsts.

Lēmumu uzturēt savu kandidatūru politiķis skaidro ar iepriekš prezidenta pausto, ka “Vienotībai” jāuzņemas vadība valdības veidošanā. Un, lai gan situācija ir mainījusies, tomēr, Šadurska ieskatā, šāds uzstādījums paliek spēkā. “Es domāju, ka varu izvilkt šo maču," piebilda politiķis.

Šadurskis arī pārliecināts, ka nominācijas gadījumā viņam būs pietiekams atbalsts Saeimā, jo “spēku spēles” pirms nominācijas ir atšķirīgas no rīcības pēc konkrētā kandidāta nosaukšanas.

Par atbalstu Šadurskim “Vienotība” plāno lemt trešdien frakcijas un valdes kopsēdē, kur tiek sagaidīts pozitīvs lēmums.

Lai gan iepriekš ZZS kandidāts Kučinskis atklājis, ka par atbalstu ir runājis ar vairākiem bijušajiem mēriem, kas tagad sadarbojas ar “Vienotību”, tomēr Valmieras mērs Jānis Baiks (“Vienotība”) apliecināja, ka visas reģionu sadarbības partneri atbalsta Šadurski un nevienam neko neesot solījuši. Oficiāli par to arī tiks lemts trešdien.

“Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa norādīja, ka neredz nevienu argumentu, lai atbalstītu Kučinski premjera amatā, bet Šadurskis atteicās komentēt ZZS lēmumu. 

Savukārt prezidents pēc sarunām ar partiju pārstāvjiem informēja, ka pie sevis uz sarunu trešdien aicina gan Kučinski, gan Šadurski, lai pārrunātu viņu redzējumu par jaunās valdības darba prioritātēm un veicamajiem darbiem, kā arī iespējas izveidot stabilu un rīcībspējīgu valdību.

Ziņots, ka Valsts prezidents nolēma turpināt sarunas par jaunās valdības veidošanu, tiekoties ar visām esošās koalīcijas partijām.

ZZS prezidentam oficiāli nominēja apvienības izvirzīto premjera amata kandidātu, Saeimas deputātu Māri Kučinski. Viņš pauda pārliecību par pietiekamu atbalstu Saeimā, tostarp no Nacionālās apvienības puses, ar kuru Kučinskis panācis saprašanās par trim svarīgiem jautājumiem. 

Arī Nacionālā apvienība (NA) ar prezidentu apsprieda tikai vienu iespējamo premjera amata kandidātu - Kučinski, ar kuru apvienībai iepriekš bijusi neoficiāla saruna. NA viņa kandidatūru vērtē kā labu, bet oficiāls lēmums apvienībā jāpieņem frakcijā un valdē.

Iepriekš vēstīts, ka, ZZS ieskatā, sarunas saistībā ar valdības veidošanu ir nonākušas strupceļā, tādēļ "zaļzemnieki" nolēmuši izvirzīt savu kandidātu premjera amatam – Saeimas deputātu Māri Kučinski. Vienlaikus partija arī noraidīja iespēju atbalstīt "Vienotības" iespējamo premjera amata kandidātu – Saeimas deputātu Kārli Šadurski.

Tāpat vēstīts, ka prezidents iepriekš premjera amatam uzrunāja pašreizējo finanšu ministru Jāni Reiru ("Vienotība"), taču viņš atteicās kandidēt uz Ministru prezidenta amatu. No šīs iespējas atteicās arī Valmieras mērs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei").

Pašreizējā valdības vadītāja Laimdota Straujuma ("Vienotība") no premjeres amata atkāpās 7.decembra rītā pēc iepriekš neplānotas tikšanās ar Valsts prezidentu. Vēlāk neklātienes balsojumā partijas "Vienotība" valde un Saeimas frakcija nobalsoja par Solvitas Āboltiņas virzīšanu premjera amatam.

Pret Āboltiņu valdības vadītājas amatā iestājas Nacionālā apvienība. Partijas līderes virzīšanu premjera amatam neatbalsta arī vairāki "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāti, lai gan viņa ieguva valdes un frakcijas balsu vairākumu.

Tā kā politiskās partijas neizmantoja iespēju vienoties par stabilu un rīcībspējīgu koalīciju, Valsts prezidents pats uzņēmās iniciatīvu premjera amata kandidāta izraudzīšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti