Vienotais absolventu reģistrs motivēs jauniešus apgūt darba tirgū pieprasītās profesijas

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) uzskata, ka vienotais absolventu reģistrs ir instruments, kas motivēs jauniešus izvēlēties apgūt darba tirgū pieprasītas un labi atalgotas profesijas.

"Latvija ir brīva valsts, kurā nevienam nevaram pateikt, kā tas bija padomju laikos, ka jāiet studēt tikai konkrētās mācību iestādēs un fakultātēs. Tas, ko mēs varam izdarīt, - palielināt budžeta vietu skaitu un kaut kā ietekmēt ar studiju programmu akreditāciju. Tomēr arī šajā situācijā talkā nāks vienotais reģistrs, jo, analizējot tā datus, jebkurš studētgribētājs varēs redzēt, kuru studiju programmu absolventi būs pieprasītākie darba tirgū," intervija aģentūrai LETA stāstīja Dombrovskis.

Ministrija arī strādā pie profesionālās izglītības stiprināšanas. Viņaprāt, ja jaunieši redzēs, ka, ejot uz profesionālo izglītību, divu gadu laikā saņems diplomu, kas ļaus pelnīt tikpat vai vairāk nekā ar noteiktas profesijas augstāko izglītību, tas ietekmēs viņu izvēli.

Dombrovskis stāsta, ka vienotais absolventu reģistrs tiks veidots apvienojot ministrijas datubāzes ar Valsts ieņēmumu dienesta, Nodarbinātības valsts aģentūras un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datubāzēm. "To izdarot, mēs varēsim paši redzēt, kas notiek tīri statistiski ar augstskolas absolventu gadu pēc skolas beigšanas, proti, vai viņam ir darbs, vai tas ir atbilstoši specialitātei, kā viņa darba samaksa atšķiras no cilvēkiem, kuriem ir profesionālā izglītība un kas nav ieguvuši augstāko izglītību. Domāju, ka šāda reģistra apkopojuma analīze sniegs mums nepieciešamus un objektīvus datus, lai pieņemtu tālākus lēmumus par budžeta vietām, kā arī pašiem studentiem informāciju par to, kas sagaida vienas vai otras augstskolas studiju programmas absolventus," saka ministrs.

Turklāt šādi pieejama informācija demonstrēs ainu par nekvalitatīvajiem studiju virzieniem un programmām. "Šādi nekvalitatīvajām programmām, manuprāt, būs ļoti grūti izdzīvot," piebilsts ministrs.

Reģistru varētu arī izmantot valsts budžeta vietu sadalē. "Ja šīs studiju programmas absolventi nevar atrast darbu, tad mēs viņiem nevarēsim dot budžeta vietas. Ja tā būs maksas programma, radīsies jautājums, vai potenciālie studenti būs gatavi maksāt naudu, lai studētu programmā, kurai vienotais absolventu reģistrs rāda, ka pēc tās absolvēšanas nevar atrast darbu vai atalgojums nav konkurētspējīgs," akcentē ministrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt