Dienas notikumu apskats

EP atbalstījis sankciju ierosināšanu pret Ungāriju

Dienas notikumu apskats

Putins: par Skripaļa indēšanu aizturētie vīrieši ir "civilpersonas", nevis noziedzinieki

Pagaidām ar operatīvo informāciju apmainīsies Valsts policija un robežsardze

Vienotā kriminālizlūkošanas informācijas sistēma darbu sāks nākamgad

Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmai, kurā tiesībsargājošās iestādes apmainīsies ar izmeklēšanai svarīgu informāciju, ar nākamo gadu pievienosies Valsts policija un Valsts robežsardze. Plānots, ka šī sistēma pilnībā sāks darboties 2022.gada beigās, bet 2025.gadā tai pievienosies arī Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Izmeklējot noziegumu vai strādājot pie to prevencijas, liela nozīme ir informācijai. Tāpēc Valsts policija strādā pie vienotas informācijas sistēmas izveides. Tajā saplūstu tiesībsargājošo un drošības iestāžu rīcībā esošā informācija.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzsvēra, ka informācija ir nozīmīgs ierocis cīņā ar noziedzību. Savukārt, lai dienesti savā starpā ar to dalītos, ir svarīga uzticība.

Šo platformu sāks veidot nākamgad. Pagaidām tajā ar informāciju dalīsies Valsts policija un robežsardze. Plānots, ka sistēmai pievienosies arī drošības iestādes – Drošības policija, Satversmes aizsardzības birojs un Militārās izlūkošanas un drošības dienests, kā arī tiesas un prokuratūra. Tās ir iestādes, kuras akceptē speciālos izmeklēšanas pasākumus.

Lai pēc atļaujas uz tiesu nebūtu jābrauc, plānota elektroniska dokumentu aprite.

Projektu plāno pilnībā ieviest līdz 2022.gadam. Bet vēl pēc trim gadiem sistēmai pievienotos Valsts ieņēmumu dienests.

Praksē rīks nozīmē, ka, piemēram, robežsargs varēs ātri piekļūt policijas savāktajai informācijai par noziegumu. Būs pieejamas ziņas gan par noziegumu, gan tajā iesaistītajiem cilvēkiem, transportlīdzekļiem, izmantotajiem mobilajiem telefoniem un citiem datiem.

Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins sacīja, ka šādas informācijas vākšana izmeklētājam prasa stundas vai pat dienas. Jaunajā sistēmā tas būs sekunžu jautājums.

Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas izveidei ir piešķirti aptuveni 6 miljoni eiro.

Lai sistēmai pievienotos visas tiesībsargājošās iestādes, nepieciešami 12 miljoni eiro.

Jau kopš pērnā gada Valsts policija realizē kriminālizlūkošanas modeli un analizē no citiem dienestiem iegūtu informāciju. Par Kriminālizlūkošanu atbildīgais Dainis Vēbers sacīja, ka riski tiek vērtēti un policija kopā ar citām iestādēm meklē risinājumus. Policijas vadība sacīja, ka kopumā noziedzība valstī samazinās.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti